Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Релігієзнавство -> Теоретичний аспект проблеми ісламського фундаменталізму

Теоретичний аспект проблеми ісламського фундаменталізму

Назва:
Теоретичний аспект проблеми ісламського фундаменталізму
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
65,68 KB
Завантажень:
205
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35 
Курсова робота
на тему:
Сутність і прояви ісламського фундаменталізм


ЗМІСТ
Вступ | 3
Розділ І. Теоретичний аспект проблеми ісламського фундаменталізму | 5
Розділ ІІ. Мусульманські релігійно-політичні рухи
ІІ.1 Соціально-історичні передумови виникнення ісламського фундаменталізму | 21
ІІ.2 Політичні джерела ісламського фундаменталізму | 38
Висновки | 75
Бібліографія | 76


Вступ
Іслам виник на початку VII ст. у південнозахідній частині Аравійського півострова в період розкладу родоплемінного ладу і формування класової арабської держави.
Виникнувши як історичне переплетіння релігійних та політичних поглядів, іслам в місцях його розповсюдження почав відігравати активну політичну роль.
Оцінки, що даються ісламові, а також використати його різними політичними силами демонструють суперечливість самої мусульманської доктрини. У Корані, а тим більше в різних коментарях до нього, можна прочитати все в чому зацікавлені різні класи, соціальні групи та політичні кола. При цьому їхні лідери та ідеологи, апелюючи до релігійних цінностей, закликають повернутися до істинного первинного ісламу, відновити його нібито перекручений і тому втрачений справжній зміст. Але і цей справжній у їхньому тлумаченні, іслам виглядає по-різному.
Неоднорідними і внутрішньо суперечливим він був з початку свого народження.
Войовниче та радикальне неприйняття прихильниками традиційного ісламу принципів форм та цілей будь-якої його модернізації, неухильне відстоювання ісламських традицій визначає ісламський фундаменталізм. Характерні його риси – протидія процесам загальної відкритості мислення діяльності, життєвих форм, протиставлення їм абсолютних форм, протиставлення їм абсолютної переконаності у власній непогрішності, непорушності сповідуваних ідеалів, засудження будь-яких альтернатив цим ідеалам, відстороненням від решти суспільства.
У науковій літературі, а також у політичному лексиконі щодо характеристики ісламського фундаменталізму задіяна велика кількість інших термінів (пуританізм, консерватизм, релігійне відродження, мусульманський ренесанс, мусульманський радикалізм, інтегризм, політичний іслам, ревайвалізм, міліенаризм, салафізм, ваххабізм та ін.), які часто використовуються у відриві від певних понятійних систем, в тому числі мусульманської богословської, й у розрахунку на “інтуїтивне розуміння”.
У загальному розумінні фундаменталізм – це “громадські ідеологічні релігійні рухи, які проголошують свою прибічність вихідним ідеям, приписам, цінностям певних учень, доктрин, які висувають вимоги подолання перекручувань, ухилень, єресей, що з’явилися у ході їх розвитку, а також відбудову першопочаткової чистоти, “повернення до витоків”.
У філософській енциклопедії під релігійним фундаменталізмом розуміють тенденцію, яка “виражає негативну реакцію консервативних релігійних кіл (ХІХ-ХХ ст.) на секуляризацію науки, культури і суспільного життя від релігії, що стало причиною маргіналізації останньої”. У теперішній час термін набув більш широкого значення, а саме: розуміння релігійного фундаменталізму як “стійкої релігійної установки чи одного з типів сучасної релігійної свідомості, характерної насамперед для т.зв. аврамічних релігій – іудаїзму, християнства та ісламу, проте маючих паралелі в індуїзмі, сикхізмі, буддизмі, конфуціанстві”.


РОЗДІЛ 1
ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ ПРОБЛЕМИ ІСЛАМСЬКОГО ФУНАДАМЕНТАЛІЗМУ
Ідеологія сучасного фундаменталізму сформувалась, головним чином, у 50-60- ті рр. ХХ ст., а її поєднання з колективною політичною практикою чітко проявилося наприкінці 70-х рр. Саме у цей період можна говорити про появу нового типу фундаменталістської свідомості. Для позначення цього феномена – використовувати терміни “ісламський фундаменталізм” та “ісламізм”. Ісламізм іноді плутають з ісламом у цілому, проте ряд дослідників співвідносять його не стільки зі сферою суспільної думки, скільки з областю політичних дій. Часто для виправдання політичного екстремізму та тероризму ісламізм використовує ісламістські гасла.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35 
Курсова робота на тему: Теоретичний аспект проблеми ісламського фундаменталізму

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок