Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Туризм -> Харчова токсикологія

Харчова токсикологія

Назва:
Харчова токсикологія
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
24,76 KB
Завантажень:
460
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Харчова токсикологія
В останні 20 років харчова токсикологія характеризується виключно високими темпами накопичення фактичного матеріалу. Це зумовлено не тільки всезростаючою кількістю нових хімічних сполук, які виробляє світова промисловість і які з різних причин потрапляють до харчових продуктів, а й з відкриттям токсичності природних харчових продуктів [1—3].
До 80-х років XX ст. розвиток харчової токсикології базувався на беззастережному уявленні, що доброякісні харчові продукти, одержані з незабрудненої натуральної сировини, особливо рослинного походження, і які традиційно вживають у їжу є нетоксичними для людини. Непорушність такого уявлення спиралась на багатовіковий досвід "практичної" харчової токсикології, основний інструмент якої — це метод проб і помилок. У певній мірі цей погляд вплинув на розвиток досліджень і методологію харчової токсикології. Протягом більшої частини розвитку її головним завданням була оцінка функціонального стану і морфологічних змін організму в умовах дії харчових компонентів або продуктів.
У кінці XX ст. сформувалось уявлення про те, що не існує абсолютно нешкідливих харчових продуктів [4]. Адже всі продукти рослинного походження містять так звані продукти вторинного обміну рослин, до яких відносяться глікозиди, алкалоїди, флавоноїди, терпеноїди, органічні кислоти. Вивчення складної і тонкоорганізованої взаємодії між рослинами і тваринами привело до відкриття, що присутність в рослинах токсичних продуктів вторинного обміну слугує способом їх захисту від вторгнення інших рослин у зону їх зростання, попереджає поїдання їх тваринами. 3'ясувалось, що рослини створюють навколо себе зони токсичності, гальмуючи в їх межах розвиток інших рослин. Таке явище одержало назву алелопатіі. Тепер доведено, що синтез токсинів спостерігається у багатьох культурних рослин як зернових (пшениця, овес), так і овочевих (огірки, помідори та інші). Іноді харчові продукти рослинного походження можуть накопичувати токсичні речовини в концентраціях, які викликають специфічні отруєння — харчові токсикози [5]. Так, алкалоїд картоплі соланін, присутній в усіх її сортах, здатен накопичуватися в ній у разі позеленіння бульб під дією сонячних променів або внаслідок її пророщення і викликати навіть смертельні отруєння. Відома пряма токсична дія сполук, близьких за будовою до амінокислот, наприклад ДОФА (3,4-дигідроксифенілаланін), який пригнічує активність ферменту тирозинази, необхідного для синтезу амінокислоти тирозину. Тепер відомо близько 300 таких токсичних азотовмісних сполук у рослинних продуктах, особливо поширених серед бобових.
Давно відома токсична дія ціаногенних глікозидів, які містяться в ядрах кісточкових плодів. У літературі описані випадки отруєнь при вживанні ядер абрикос, вишень та слив, а також наливок, які протягом кількох років настоювались разом з кісточками і накопичили значну кількість синильної кислоти [5]. Так, в разі вживання 30 ядер абрикосових кісточок (15 г) через 30 хвилин виникає слабкість і диспное, коматозний стан і гіпотермія [5].
Ряд продуктів рослинного походження містять токсичні білки, наприклад, рицин у рицині, інгібітори трипсину в бобових та ін. Близько 40 видів рослинних продуктів містять так звані фітоестрогени (соєві боби, морква, капуста, горох, рис, соняшникова олія та ін.) Надходження до організму сполук естрогенної будови може сприяти виникненню гормональних реакцій, впливаючи навіть на процеси відтворення населення. Відомі випадки порушення менструального циклу в жінок при вживанні часнику, ячменю, кави, насіння соняшника, петрушки, картоплі. У Нідерландах під час другої світової війни вчені спостерігали корелятивну залежність між використанням в їжу цибулин тюльпанів (унаслідок відсутності звичайної цибулі) та порушенням менструального циклу і недостатньою овуляцією у жінок.
У кінці ХХ століття в продуктах рослинного походження відкрито багато токсичних сполук, які відносяться до класу фенолів або похідних вуглеводів відносно простої будови. Описана токсичність щавлевої кислоти, що міститься в щавлі, шпинаті, салаті, ревені, баклажанах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Курсова робота на тему: Харчова токсикологія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок