Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Література українська -> Діалектична лексика у романі Марії Матіос “Михайлове чудо”

Діалектична лексика у романі Марії Матіос “Михайлове чудо”

Назва:
Діалектична лексика у романі Марії Матіос “Михайлове чудо”
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
26,87 KB
Завантажень:
508
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Курсова робота
Діалектична лексика у романі Марії Матіос “Михайлове чудо”


ПЛАН
І. Вступ
Сучасна українська літературна мова, її роль і розвиток.
Взаємозв’язок мови з говірками, діалектами.
ІІ. Розділ І. Діалектна своєрідність української мови.
Сучасна українська мова та діалекти, говори, говірки.
Лінгвістичні ознаки буковинського говору (наріччя).
Використання діалектичної лексики у художніх текстах українських письменників.


ВСТУП
Які чудесні барви у нашій рідній мові,
Які відтінки різні від Сейму або по Сян!
У Києві говорять інакше, ніж у Львові, -
І чорногуз, і бусол, лелека і боцян...
Дмитро Білоус
Велика таїна схована у природі рідного слова, яке здатне викликати відчуття причетності до національної історії, культури, з яким пов’язане найтісніше і почуття патріотизму – любові до своєї Батьківщини.
Бувають такі ситуації, коли навіть звучання рідного слова стає причиною особливого душевного стану, емоційного збудження будь-якої людини. не кажучи вже про тих, хто наділений емоційно-образним баченням світу.
Сучасна українська літературна мова всебічно обслуговує багатогранне життя українського народу: державні і громадські організації та установи, школу, науку, художню літературу, газети, журнали, книги, театр, радіо, кіно тощо.
В основі загальнонаціональної літературної мови завжди лежить жива народна мова, яка включає в себе не тільки літературну мову, а й різні територіальні діалекти, яким властиві певні лексичні., граматичні та фонетичні особливості, що відрізняються від загальнонаціональних літературних норм; професійні діалекти, соціальні жаргони.
Літературна мова й місцеві діалекти завжди перебувають у певному взаємозв’язку, хоч на різних етапах суспільного розвитку взаємовідносини між ними виллються по-різному.
В нормах сучасної літературної мови відбивається лексична. Фонетична та граматична система, система тих діалектів, які лягли в її основу. Крім того, літературна мова, особливо її словниковий склад, безперервно збагачується за рахунок народних говорів. Впливом діалектних особливостей на літературні норми пояснюється виникнення окремих паралелізмів і варіантів у цих нормах, а й часто й поступова зміна їх.
Основу словника сучасної української літературної мови складає загальновживана лексика. Слова, що вживаються в ній, зрозумілі кожному, хто знає українську мову і користується нею. Значення ж діалектизмів зрозуміле обмеженому колу людей, що володіють українською мовою, звичайно лише тим із них, хто користується говором, якому властиві ці діалектизми.
У літературних творах, якщо немає потреби відбивати місцеві розмовні особливості, діалектна лексика не використовується. Її немає в науковій літературі та в документах ділового характеру; не поширені діалектизми і в публіцистичному жанрі. При потребі забарвлення твору місцевим колоритом і досягнення реалістичності твору автори використовують діалектизми. Для цього їх вводять у мову дійових осіб твору, рідше вони зустрічаються у мові автора. Високохудожнє використання діалектизмів у такому плані зустрічається у творах Івана Франка, Лесі Українки, Василя Стефаника, Леся Мартовича, Марка Черемшини, Ольги Кобилянської, Панаса Мирного, Михайла Коцюбинського (“Пісні забутих предків”), Юрія Яновського, Олеся Гончара і сучасної письменниці Марії Матіос.
Багато досліджень про роль діалектизмів у стилі того чи іншого поета чи письменника ми маємо на сьогоднішній день. Дослідники творчості митців, характеризуючи мову творів, відзначають роль діалектизмів них, функцію (образотворчу, стилетворчу), потребу використання тощо.
Питання потреби використання діалектизмів досліджували Бевзенко С.П. (“Українська діалектологія”), Бугайко Т.Ф. та Ф.Ф. Бугайко, О.І. Єфімов, Бацій І.С., Врубель С.А., Назарова Т.В., Шарпило Б.А., Грищук В.В. Це дослідження про використання діалектизмів у віршах І.Некрашевича (ХVІІІ ст.), творах І.Котляревського, Т.Шевченка, Г.Квітки-Основ’яненка, Є. Гребінки, М.Вовчка, Ю.Фельковича, В.Стефаника, М.Черемшини, І.Франка, Д.Павличка О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Курсова робота на тему: Діалектична лексика у романі Марії Матіос “Михайлове чудо”

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок