Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Література українська -> Безкоштовно курсова робота скачати: Історичний роман у віршах “Маруся Чурай”

Історичний роман у віршах “Маруся Чурай” / сторінка 23

Назва:
Історичний роман у віршах “Маруся Чурай”
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
50,03 KB
Завантажень:
372
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.7

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Окрім всього, треба взяти до уваги, що розділ, у якому йде-ться про звертання Івана Іскри до гетьмана із проханням відмінити своїм універсалом смертний присуд Марусі Чурай, є важливою ланкою у розвитку драматизованого сюжету історичного роману.
П'ятий розділ "Страта", окрім важливої сюжетної функції, виконує ще одне важливе композиційне завдання, а саме: активізує читацьке сприйман-ня твору через посилену драматизацію сюжету. Така катарсисна за своєю природою драматична напруга, що проймає розділ "Страта", більш доречна у фінальній частині твору. Проте Ліна Костенко поміщає її в середині твору, цілком справедливо розраховуючи, що увага читача, який сприймає доволі довгий роман у віршах, повинна стимулюватися розмаїтими засобами, у т.ч.
подібними моментами конденсованої драматичної напруги.
Функціональна роль шостого розділу "Проща" в тому, що він, так само як і розділ "Пнець до гетьмана", виводить читача із суто полтавського матері-алу на матеріал всеукраїнський. Але якщо в "Гінці..." кинуто панорамний і, сказати б, досить короткий погляд на Україну (то був погляд гінця, що стрімко промчав з Полтави до Білої Церкви) і, до того ж. більша частина розділу при-свячена безпосередньо Богдану Хмельницькому, то в "Прощі" український простір розкривається поволі, як може він розкриватися паломникам, що бре-дуть по дорозі "від Лубен до Києва". Але повільне розгортання простору - це і неспішне, уважне його споглядання. Мандрівний дяк, з яким подорожує Ма-руся, робить це споглядання осмисленим. Тому "Проща" є своєрідним інте-лектуальним центром роману, бо саме в цьому розділі відбувається активне осмислення історії України, розмаїтих проблем її тогочасного життя. Цей, спов-нений інтелектуальної напруги розділ, є виключно важливим для роману. Без нього ми мали б досить пристойний, з цікавим сюжетом, історичний роман у віршах - але не було б видатного, з поважним історіософським смислом тво-ру.
Останні три розділи - "Дідова балка", "Облога Полтави", "Весна, і смерть, і світле воскресіння" - поєднані одним сюжетним стрижнем - обло-гою Полтави польсько-шляхетським військом. У розділі "Дідова балка" об-лога Полтави тільки починається, а в дев'ятому, останньому, - вона вже зня-та і Полтава після неї немовби оживає навесні. Введення в сюжет твору такої історичної події як облога Полтави, думається, було необхідне поетесі для посилення історичності як жанрової ознаки роману. Але треба бачити, що в усіх трьох розділах продовжується і завершується розробка основних обра-зів. Вони набувають остаточної викінченості. Сказане у першу чергу стосу-ється образів Марусі та Івана Іскри. Всі три розділи надають роману мисте-цької якості, що її умовно можна назвати стереоскопічністю. Завдяки тому, що Ліна Костенко укрупнено показує якісь окремі моменти українських ре-алій XVII ст. (наприклад, ту ж "дідову балку", самого-діда-галерника, багато епізодів із побуту обложеної Полтави, яскраві картини весняного пробудження українського люду і т.д.), наше бачення XVII століття стає глибшим, об'єм-нішим, розмаїтішим - стереоскопічним. Ну а те, що в цих розділах поетеса значне місце відвела зображенню стосунків Марусі та Івана Іскри, засвідчує смислову важливість даної сюжетної лінії.
Драматургійність. Елементи "кіномислення". Але композиція ро-ману - це не тільки логіка розміщення його складових частин. Кожна така частина теж має своє компонування, здійснене з метою досягнення потріб-ного художнього ефекту. Легко помітити, що кожний розділ має свій особли-вий стиль або ж, точніше сказати, свою поетику. При цьому художня система кожного розділу, тобто мові, композиція, ритміка дуже добре прилаштована для вираження змісту розділу – вона тонко враховує його своєрідність. З цієї точки зору погляньмо бодай на один розділ роману – виберемо “Стритку”. Для поетика цього розділу характерна драматургійність, він ніби пристосований для сценічної вистави, у якій, до речі, багато масових сцен. Ця уявна вистава уже зрежисерована в основни моментах. Інакше кажучи, у самому тексті знаходяться чимало суто режисерських вказівок.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Курсова робота на тему: Історичний роман у віршах “Маруся Чурай”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок