Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Література українська -> Скачати курсова робота безкоштовно: Історичний роман у віршах “Маруся Чурай”

Історичний роман у віршах “Маруся Чурай” / сторінка 8

Назва:
Історичний роман у віршах “Маруся Чурай”
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
50,03 KB
Завантажень:
372
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.7

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 

її піснями плакала Полтава.
Що нам було потрібно на війні
Шаблі, знамена і її пісні.
Звитяги наші, муки і руїни
безсмертні будуть у її словах.
Вона ж була як голос України,
що клекотів у наших корогвах!
А ви тепер шукаєте їй кару.
Вона ж стоїть німа од самоти.
Людей такого рідкісного дару
хоч трохи, люди, треба берегти!
Важкий закон. І я його не зрушу.
До нього болю то іще додам?
Вона піснями виспівала душу.
Вона пісні ці залишає нам.
Іван Іскра красивий своєю любов'ю до Чураївни, це по-справжньому глибока любов, любов назавжди, бо викликана вона не тільки дівочою кра-сою Марусі, її принадною жіночністю, а й рідкісними щедротами її пісенної душі, які відкрилися йому і які він зумів так високо оцінити. Нам зрозумілий нестримний порив Івана Іскри, що вдень і вночі мчав до Богдана Хмельни-цького з надією домогтись помилування. Дорога від Полтави до Білої Церк-ви і назад досить довга, і він, наражаючись не на одну небезпеку, мав пром-чати її за три дні - рівно стільки часу залишалося до страти. Глибоко хвилю-ючим є внутрішній монолог Івана:
Я зроду ненавидів тих обережних
Сьогодні, тепер, обережний і сам
Уперше в житті, за весь вік, за це літо,
уперше в роду, де не шали страху,
я вижити мушу, я мушу вціліти,
я мушу об'їхати смерть па шляху
Прости мені, земле, простіть мені, трави
Не дбав я про славу, не дбав про майно. –
я мушу вернутись живий до Полтави,
а там хоч і вмерти, мені все одно
Неси мене, коню...
коли б хоч не пізно...
Шляхи перекриті...
і варта не снить
Якщо я впаду -
не врятована пісня,
задушена пісня в петлі захранить!
Ні, недарма Богдан Хмельницький так високо цінував цього розумно-го, душевно тонкого та мужнього юнака!
Треба відзначити, що всі персонажі роману немовби поділені на дві групи за одним критерієм. Цей критерій - ставлення до Марусі Чурай. При-булий запорожець поставився до неї дуже прихильно. Полковник Пушкар, використавши свій авторитет і владу, не дозволив, щоб дівчину віддали на тортури. Проставлення Івана Іскри до Марусі ми вже добре знаємо. У цьому ряду прихильників Чураївни виділяється Лесько Черкес - дуже симпатичний молодий козак, можливо, дещо гарячкуватий, але чесний, прямий, швид-кий і рішучий у діях. Він хороший товариш для стриманого, заглибленого в себе Івана Іскри. Разом з ним побував у багатьох бойових походах. Його став-лення до Марусі - це ставлення справжнього чоловіка, який відчуває органіч-ну потребу стати на оборону беззахисної дівчини. Думка, що Марусю мо-жуть піддати тортурам, була для нього нестерпною, він ніяк не міг допустити цього і, прорвавшись крізь охорону до суддів, з усієї сили ударив шаблею по столу. Полковник Пушкар повністю довіряє Леськові Черкесу. Він не взяв його у похід, залишив у Полтаві, де мала відбутися страта Марусі, сказавши: "Тут теж потрібна шабля й голова".
Завершує цей ряд портретів справжніх лицарів України образ самого Богдана Хмельницького. Два поетичні рядки Ліни Костенко дуже виразно характеризують ту величезну організаційну роль Богдана Хмельницького у визвольній боротьбі українського народу:
Усі до Богдана і всі од Богдана
і з тьми виростають і в тьмі розстають.
Невидимі ниті протягнулись від Богдана до усіх куточків України. Йо-го розум і його воля скеровувала величезну енергію повсталого народу.
Зображуючи Богдана Хмельницького, Ліна Костенко приділила значну увагу розмаїтим деталям його похідного побуту. Похідний стіл, мідний свіч-ник, липова лава, на якій сиділи посли, німецький фотель з набивною шкі-рою, килими, образ Спаса, каламар з гусиним пером, ковані залізом подоро-жні шкатулки - все це ми побачили, зайшовши разом з Іваном Іскрою до гетьманського шатра. Навіщо, запитаємо, такі подробиці? Справа ж у тому, що в зображенні такої відомої історичної особи як Богдан Хмельницький, легко збитися на створення стандартного, покритого "хрестоматійним глян-цем" портрета. Щоб уникнути цього, показати знаменитого гетьмана як жи-ву людину, Ліна Костенко деталізує його побутове оточення, добивається, щоб читач побачив його серед таких, наприклад, дрібниць як ковані залізом похідні шкатулки.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Курсова робота на тему: Історичний роман у віршах “Маруся Чурай”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок