Головна Головна -> Курсові роботи українською -> Література українська -> Безкоштовно курсова робота скачати: Історичний роман у віршах “Маруся Чурай”

Історичний роман у віршах “Маруся Чурай” / сторінка 9

Назва:
Історичний роман у віршах “Маруся Чурай”
Тип:
Курсова робота
Мова:
Українська
Розмiр:
50,03 KB
Завантажень:
372
Оцінка:
 
поточна оцінка 2.7

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
На такому детально конкретизованому тлі і сам образ Бо-гдана сприймається живішим. Він втомлений, у нього червоні від безсоння очі, він весь у невідкладних справах. Проте знаходить час вислухати Іскру і навіть власноручно написати указ про помилування полтавської піснетворки. Пізніше, у наступному розділі, цей універсал буде прочитано вголос і, слухаючи його, ми відчуємо мудрість Богдана як державного мужа. Він, по-дібно до Івана Іскри, був здатний зрозуміти громадську значимість пісенної творчості Марусі Чурай:
“її пісні - як перло многоцінне,
як дивом скарб серед чемних марнот.
Тим паче зараз, як така розруха.
Тим паче зараз, при такій війні, -
то помагає не вгашати духа,
як не співцями створені пісні?
Про наші битви - на папері голо.
Лише в піснях вогонь отой пашить.
Таку співачку покарать на горло. –
та це ж не що, а пісню задушить!"
Мудрість Богдана і в тому, що він фактично виправдовує Марусю, вва-жаючи, що "вчинивши зло, вона не є злочинна, бо тільки зрада є тому причи-на". Таким чином Богдан виявляє себе людиною із загостреним - лицарсь-ким! - розумінням честі, коли зрада сприймається як важкий моральний зло-чин.
Запорожець, Мартин Пушкар, Іван Іскра, Лесько Черкес, Богдан Хме-льницький - усі ці образи виписані поетесою з любов'ю, їх об'єднує синів-ське ставлення до України, вони - її бійці, її захисники. Усі вони є людьми високої моралі, гострого розуму, їх породила епоха, позначена могутнім уст-ремлінням українського народу до волі, до власної держави.
Світ, зображений у романі немовби освітлений загравою далеких пов-стань. Полтавський полк вже не перший раз виступає в похід. Народ воює. Він весь у напрузі. І тому особливо помітні ті, кого ця напруга не торкнулася, хто цілком свідомо залишився стояти осторонь від доленосних для народу зма-гань. Один із них - Вишняк, полтавський багач, чоловік обережний та хитрува-тий, головне життєве кредо якого полягало тільки в одному - якомога більше прибрати до рук.
Йому добро саме іде у двір.
І сад рясний, і нива хлібодарна.
Він не який визискувач чи звір.
він просто вніс взяти запівдарма
Він посідає греблі і поля.
у церкву ходить майже щосуботи.
Хто - за Богдана, хто - за короля.
А він - за тих, которії не проти.
Бути прихильником Богдана - це стояти за вільну від шляхетського панування Україну, підтримувати ж короля це, навпаки, погоджуватися з її колоніальним, підлеглим станом. Вишняк же з тих. "которії не проти", що характеризує його як людину у вищій мірі безпринципну, здатну пристосо-вуватися до будь-яких обставин, аби вони тільки були вигідні особисто йому.
Доля Батьківщини його не хвилює, він навіть здатний поживитися на її б і дах:
Як він уміг красно говорить!
Які у нього займища і луки!
Вся Україна полум'ям горить,
він і на ньому теж нагріє руки
У художньому плані прекрасно виписаний тип чиновника Семена Гор-баня. Ліна Костенко досить ретельно виявляє його характер. Він розумний, точніше, хитрий. Швидко орієнтується в перебігу судового процесу і вміє впли-нути на нього. При цьому демонструє свою непохитність у дотримуванні закону. Але це позірна непохитність. Тут, під час суду, він спрямовує її проти Марусі Чурай, бо не має ні поваги до неї як до людини рідкісного дару, ні звичайної людської співчутливості. Причина цієї неприязні втому, що чинов-ники і творці - вічні антиподи. Вони, Горбані, інтуїтивно відчувають духовну вищість людей типу Марусі Чурай і тому ненавидять їх. Вона для них як докір совісті, як постійне нагадування про власну моральну нікчемність, що не при-кривається ні чинами, ні багатством.
Поетеса одним штрихом розвінчує удавану повагу до закону, що нею так хизується чиновник. Насправді ж Горбань нечистий на руку, бо, як вияви-ться пізніше, він "з комори мєской потай дьоготь крав". Під час облоги Полта-ви Вишняк і Горбань були готові до зради: перший, злякавшись, умовляв від-крити загарбникам ворота міста, тобто здатись, другий таємно приміряв жу-пан - "іти послом до шляхти пропонує".
Важливим для повноти і цілісності образу України доби Хмельниччини є розділ "Проща", який не тільки суттєво розширює просторове зображення нашої землі, а й виражає складну гаму думок, пов'язаних з осмисленням істо-рії народу.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24 
Курсова робота на тему: Історичний роман у віршах “Маруся Чурай”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок