Що таке Видивлятися, визначення слова.

Видивлятися


Видивлятися яюся, яєшся, недок., ВИДИВИТИ­СЯ, влюся, вишся; мн. видивляться; док. 1. Пильно ди­витися куди-небудь протягом якогось часу. Увечері почали люди сходитись. Яків стояв за тином, прихи­лившись, видивлявся. Все то йшли більше жінки — її подруги (Мирний, IV, 1955, 58); Доходило до того, що Микита, ідучи на побачення до дівчини, довго видив­лявся обабіч (Ю. Янов., І, 1958, 519); // Пильно придив­лятися, спостерігаючи, відшукуючи кого-, що-небудь. Він хотів конче дізнатися, хто по ночах тиняється попід чужими вікнами і видивляється, чи підслухує, що люди роблять (Чорн., Визвол. земля, 1950, 208); В своєму селі ніхто не пішов за нього, то він десь аж за Десною видивився собі красуню (Збан., Єдина, 1959, 130).
на кого. Втупивши очі, дуже пильно і уважно ди­витися. Молодий осаул приязно вислухав дозорця, видив­ляючись на Семена та на його товаришів у повечірній сутіні (Ле, Побратими, 1954, 24); Вояк витріщеними очима видивився на Спориша, як на чоловіка, у якого не всі дома (Фр., II, 1950, 282); — Ой, щось воно тут не те! — пильно видивившись на матір, вигукнула Ву-танька (Гончар, Таврія.., 1957, 438).
тільки недок. Дивитися на себе, розглядати своє відображення в чому-небудь. [Н и к о д и м: ] Чи тобі, Марино, не сором біля дзеркала крутиться? Хіба ти ще не надивилася на себе! Робота стоїть, а ти видивляєшся! (Тоб., І, 1960, 435); В хаті Бондариха одягнулася в свя­тешне вбрання, довго] видивлялася в дзеркало, аж сама себе докоряти почала (Стельмах, Кров людська.., І, 1957, 243).
0Видивитися очі — ослабити, зіпсувати зір, дуже довго і пильно дивлячись на кого-, що-небудь. [П а ш-к а:] Як одягне [Михайло] жупан, та дорогим поясом підпережеться, та сиву шапку набакир,— і очі б види­вилась! (Стар., Вибр., 1959, 155); Звідки ті бійці, Хлоп-ці-молодці, Що дівчата до півночі Видивились карі очі На околиці? (Мал., І, 1956, 247).


Словник української мови онлайн: Видивлятися


Читайте також:
Інші літери:

А, Б, В, Г, Д, Є, Е, Ж, З, I, Ї, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Ю, Я