Головна Головна -> Тлумачний словник -> Виправдовуватися

Що таке Виправдовуватися, визначення слова.

Виправдовуватися


Виправдовуватися і ВИПРАВДУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., ВИПРАВДАТИСЯ, аюся, аєшся, док. 1. Доводити свою правоту, невинність. Оксен знав, що., всі ті люди, яким він вказав на неполадки, замість того, щоб виправити їх і не допускати надалі, будуть виправдовуватися і присягатися, що вони в тому не винні (Тют., Вир, 1964, 27); Добре, щосьте мені по щи­рості написали про Вашу уразу проти мене: так завжди і краще і справедливіше, бо дає можливість обвинуваче­ному виправдатись (Л. Укр., V, 1956, 353); Шурубак водив сонними очима, намагався виправдатися: — Тут моєї вини хіба що на двадцять процентів (Донч., І, 1956, 452).
тільки недок. Пояснювати свої вчинки, дії, на­водити причини, які дають можливість, дозволяють ви­бачити.— Та ми, Василію Йвановичу, читаємо так собі, з нудьги,— виправдувались люди,— аби чимось час загая­ти (Вас, І, 1959, 69); Голуб почав виправдуватись скру­тою з кормами, але Бачура не слухав його (Чаб., Тече вода.., 1961, 165); Виправдувався господар, що нічим гос­тей частувати (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 523).
Виявлятися правильним, таким, що справджує, підтверджує що-небудь. Я сховався. Але розрахунок мій був точний. Він цілком виправдався. Отець Олександер з цікавістю посунув руку за грубу, намацав мою голову і витяг мене за чуба на світ (Мик., Кадильниця, 1959, 17).


Словник української мови онлайн: Виправдовуватися


Читайте також:
Інші літери:

А, Б, В, Г, Д, Є, Е, Ж, З, I, Ї, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Ю, Я