Що таке Циліндр, визначення слова.

Циліндр


Циліндр а, ч. 1. мат. Геометричне тіло, що утво­рюється обертанням прямокутника навколо одного з його боків. Даючи дітям молодшого віку іграшки, які мають форму кулі, куба, циліндра і т. ін., ми цим даємо можливість їм сприймати зором окремі форми предме­тів і відмінності між ними (Пік. гігієна, 1954, 63); // Предмет, споруда, що має форму такої фігури. Ми помітили вдалині великий яйцеподібний металевий циліндр на гусеницях (Трубл., Глиб, шлях, 1948, 135); Над циліндром високої труби завихрюється на вітрі чорний султан диму%(Кол., Терен.., 1959, 148).
техн. Деталь або пристрій, що має форму такого тіла; // Основна деталь поршневих машин (двигуна внутрішнього згоряння, парової машини, гідравлічного преса і т. ін.). — Мене ж викликали на виробничу на­раду/ Я там не закінчив збирати циліндра, так ви тут самі вже якось (Панч, II, 1956, 452); У чіткий ритм роботи мотора почав врізатися ритмічний стук. Я ви­слухала мотор. Стук був у третьому циліндрі (Собко, Любов, 1935, 34); Переважна більшість сучасних авто­мобілів мають двигун внутрішнього згоряння, в якому паливо згоряє безпосередньо в циліндрі (Автомоб., 1957, 5); Мар му за рукою взявся за важіль, циліндри дихнули парою, і поїзд рушив (Чорн., Визвол. земля, 1959, 58).
Високий твердий чоловічий капелюх з невеликими твердими полями, що має форму такого тіла. Як старий кавалер, п. Б. убирався no-старосвітському, носив пре­високий циліндр на голові, трохи не до хмар, ще й яко­гось рудого, кофейного кольору (Н.-Лев., II, 1956, 400); На тротуарах ще прохожих сила: Циліндри, шуби, модні боа дам (Фр., XI, 1952, 18); Подано автомобілі. Міністр, тримаючи циліндра в руці, обійшов почесну варту (Ю. Янов., II, 1958, 111); В цей час на арену викотився на велосипеді товстун у циліндрі, з моноклем у оці і з підзорною трубою в руці (Донч., VI, 1957, 432); // Жіночий капелюшок тієї самої форми. Алла Михай­лівна була вбрана в чорній амазонці, на голові був ма­ленький циліндр, а в руці хлист (Л. Укр., III, 1952, 612).


Словник української мови онлайн: Циліндр


Читайте також:
Інші літери:

А, Б, В, Г, Д, Є, Е, Ж, З, I, Ї, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Ю, Я