Головна Головна -> Реферати українською -> Архітектура -> Парфенон у Греції

Парфенон у Греції

Назва:
Парфенон у Греції
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
239,95 KB
Завантажень:
176
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Парфенон (грец. Parthenon, від parthenos - діва), храм богині Афіни Парфенос в Афінах. Найбільший пам'ятник давньогрецького мистецтва, побудований на Акрополі в 447-438 до н.е. Іктином і Каллікратом. Скульптурна обробка велася під керівництвом Фідія, закінчена в 432 до н.е. Парфенон являє собою мармуровий доричний периптер (30,89 м Х 69,54 м; число колон 8 Х 17, їх висота 10,43 м).

Парфенон найбільше спорудження в Акрополі і саме прекрасне створення грецької архітектури. Він стоїть не в центрі, а трохи збоку, так що можна відразу охопити поглядом передній і бічний фасади, зрозуміти красу храму в цілому. Древні греки вірили, що храм з основною культовою статуєю в центрі являє собою як би будинок божества, і тому в його наосе, оточеному з трьох сторін двох'ярусною колонадою, знаходилася хрисоелефантина (виконана зі слонової кісти і золотих пластин на дерев'яній основі) статуя Афіни з Нікою на правій руці була виготовлена самим Фідієм. Із заходу до наосу примикала скарбниця, де зберігалася скарбниця Афінського морського союзу. Фриз фасаду був прикрашений метопами із зображеннями кентавромахії2, амазономахії3 і гігантомахії4, фронтони – скульптурними композиціями (тема східного

Фронтону - міф про народження Афіни, західного - суперечка Афіни і Посейдона через панування над Аттикою), а навколо целлі йшов зофор, що зображує хід під час свята Панафіній.

Парфенон відрізнявся винятковою домірністю частин, синтезом доричного й іонічного ордерів, ясним величчям і глибокою людяністю архітектурних і скульптурних образів.

З чотирьох сторін Парфенон оточують стрункі колони, між їх біломармуровими стовбурами видні просвіти блакитного неба. Весь пронизаний світлом, він здається повітряним і легким. На білих колонах немає яскравих малюнків, як це зустрічається в єгипетських храмах. Усі колони каннеліровані, тобто прикрашені подовжніми жолобками, від чого храм здається вище і ще стрункіше. У середній частині стовбура, зовсім непомітно для очей, вони потовщуються і здаються від цього пружними, міцніше витримуючи вагу кам'яних блоків. Фронтон, карниз і колони виконані з мармуру, і тільки дах храму був з дерева.

Взагалі архітектурний вигляд Парфенону бере свої джерела в дерев'яному зодчестві: складений з каменю, храм зберіг у своїх обрисах легкість і добірність дерев'яної будови. Однак зовнішня простота цих обрисів оманна: зодчий Іктин був великим майстром перспективи. Він дуже точно розрахував, як розмірити пропорції споруди, щоб зробити їх приємними погляду людини, що дивить на храм знизу нагору. Іктин і Каллікрат, продумавши кожну дрібну деталь, створили будинок, що уражає дивною домірністю, граничною простотою і чистотою всіх ліній.

Уся будівля була зведена на фундаменті більш раннього храму Афіни. У целлі стояла статуя богині, виконана скульптором Фидием з мармуру і слонової кісти. Афіна Парфенос була богинею-войовницею, але вважалося також, що вона охороняє мистецтва і ремесла.

Однак Парфенон був не тільки храмом, але і чимось начебто художньої галереї чи музею, він створював чудове тло для безлічі творів пластичного мистецтва. Фронтон і карнизи будинку були прикрашені скульптурами. На фронтонах зібралися боги Греції: громовержець Зевс, могутній володар морів Посейдон, мудра войовниця Афіна, крилата Ніка. По периметрі зовнішніх стін целлі на висоті 12 метрів стрічкою тягся знаменитий Парфенонський фриз, деталі якого, щоправда, знизу були майже нерозрізнені. Цей фриз вважається однієї з вершин класичного мистецтва. При всій композиційній єдності він уражав своєю розмаїтістю. З більш ніж 500 фігур юнаків, дівчин, старців, піших і кінних жодна не повторювала іншу, руху людей і тварин були передані з дивним динамізмом. Фігури скульптурного грецького рельєфу не плоскі, у них є обсяг і форма людського тіла. Від статуй вони відрізняються тільки тим, що оброблено не з усіх боків, а як би зливаються з тлом, утвореним плоскою поверхнею каменю.

Легке розцвічення оживляло мармур Парфенона. Червоне тло підкреслювало білизну, чітко виділялися синяв вузькі вертикальні виступи, що відокремлювали одну плиту фриза від інший, яскраво сіяла позолоть. За колонами, на мармуровій стрічці, що оперізує всі чотири фасади будинку, була зображена святкова процесія. Тут майже немає богів, а люди, навік відбиті в камені, рухалися по двох довгих сторонах будинку і з'єднувалися на східному фасаді, де відбувалася урочиста церемонія вручення жрецю одіяння, витканого афінськими дівчинами для богині. Кожна фігура характерна своєю неповторною красою, а всі разом вони точно відбивають справжнє життя і звичаї древнього міста.

Перед Парфеноном розташовувалися також святилища Артеміди Бравронії й Афіни Ергані (Ремісничої), сховище зброї і священної збруї Халкотека (450). Відкриту площу Акрополя займали численні вівтарі і дарунки богам статуї, стели.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Парфенон у Греції

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок