Головна Головна -> Реферати українською -> Архітектура -> «Готична культура і її спецефічні риси »

«Готична культура і її спецефічні риси »

Назва:
«Готична культура і її спецефічні риси »
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,03 KB
Завантажень:
297
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
«Готична культура і її
спецефічні риси »


ГОТИЧНА ЕПОХА СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ
У готичну епоху зберігає свою провідну роль архітекту-ра, сягаючи свого найвищого злету. Стрункі, спрямовані у височінь велетенські готичні собори і гордовито-святкозі міські ратуші стверджували велич феодального міста яктор-гово-ремісничого та культурного центру. В архітектурі цьо-го періоду значно зростає питома вага цивільних будівель, котрі стають різноманітнішими за своїм призначенням і значно багатшими за своїми формами. Окрім ратуш, буді-вель для купецьких гільдій, зводилися кам'яні будинки для заможних міщан, удосконалювалося будівництво міських укріплень і замків.
Готичний архітектурний стиль формується як своєрідна квінтесенція всіх тих новацій, що відбувалися в соціально-політичпому та культурному житті епохи. Виникає цей стиль у володіннях французьких королів і звідси поширюється по всій Європі як символ християнської монархії. Сутність го-тики полягає в зіставленні протилежностей, у здатності об'-єднати абстрактну ідею та живий трепет життя, космічну безконечність універсуму і виразну конкретність деталі, в прагненні пронизати земну плоть злетами духовної енергії. Готична архітектура одночасно конструктивна і зображу-вальна, що повною мірою знайшло сзій вияв у готичному соборі, який продовжував зберігати свою роль суспільного центра міста.
Характерною рисою готичного храму є те, що він не пе-ребуває у спокої, як романський, а ніби виростає на очах глядача. Взятий загалом готичний собор постає як розви-ток і ускладнення архітектурної теми, її повтор та антитеза. Не випадково Віктор Гюго називав готичний собор «кам'я-ною симфонією». У готиці з'являється ще одна грань вимі-ру—час, який органічно вплетений у просторову динаміку архітектурних мас. Змінюється зовнішній вигляд готичного собору. Характерні для романської церкви масивні башти зникають, замість них виникають величні та стрункі ба-шти, котрі досить часто прикривали західний фасад, багато прикрашений скульптурою. Якщо романський храм зі свої-ми гладенькими стінами був ніби ізольований від зовніш-нього простору, то готичний, навпаки,— постає взаємодією з навколишнім середовищем. Цьому сприяють великі отвори вікон, наскрізна різьба баштових шпилів та кам'яні при-краси, які, ніби квіти і листя, виростають на гілках кам'я-ного лісу контрфорсів та аркбутанів.
Значні зміни відбулись і в інтер'єрі, що свідчило про но-ве розуміння простору. Інтер'єр храму, набувши динаміки, став прагнути до єдності. Особлива роль у цьому належала світлу. Заміна глухих стін великими вікнами спричинила до майже повного зникнення монументального розпису. Фреску замінив вітраж; пронизаний сонячними променями, він повною мірою втілював уяву середньовічної людини про одухотворення матерії. Прозорі вітражі, сяючі фарби візтарного живопису, блиск золота церковного начиння нада-вали інтер'єру готичного собору незвичайну святкову уро-чистість.
Проте готика—це мистецтво співіснування протилеж-ностей; безтілесному вітражу проіистоїть кругла пластика. Тисячі скульптурних композицій, окремих статуй, прикрас на порталах, карнизах і капітелях безпосередньо зрощують-ся з архітектонікою будівлі, збагачуючії її художній образ. Основним типом готичної пластики була кругла скульпту-ра. Домінуючий в епоху романікн рельєф і набув підпорядко-ваного значення. У порівнянні з романськими готичні скуль-птурні композиції відзначаються більш ясним і реалістич-ним розкриттям сюжету і, головне, більшим багатством і безпосередньою людяністю у відображенні внутрішнього стану. Удосконалення художніх засобів середньовічної ску-льптури сприяло створенню образів значної психологічної переконливості й великої емоційної сили.
Однією з величніших споруд готичного стилю є собор Паризької богоматері (Нотр-Дам де Парі). Він був закла-дений у 1163 р. і в цілому завершений у 1208 р. Водночас в окремих своїх частинах собор добудовувався і перебудо-вувався в ХІІІ—ХІУ ст. Це зелстекська п'ятинефна будівля, майже без виступаючих крил трансепту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: «Готична культура і її спецефічні риси »

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок