Головна Головна -> Реферати українською -> Банкiвська справа -> Економічна сутність та методологія оперативного контролю

Економічна сутність та методологія оперативного контролю

Назва:
Економічна сутність та методологія оперативного контролю
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
41,39 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Оперативний контроль здійснюється за тими елементами фінансово-господарських операцій, які є або незавершеними процесами локальної дії, або завершеними, але теж локальними.

Оперативно-облікова та оперативно-контрольна інформація про певні елементи міжнародної економічної діяльності може ще не мати первинного відображення в бухгалтерському обліку (статистичній звітності), але вже необхідна керівництву підприємства або відповідним державним органам виконавчої влади для оперативного керівництва (управління) економічними явищами та процесами.

Оперативний контроль насамперед здійснюється з метою виявлення відхилень та оперативного керівництва (регулювання) явищами та процесами. «Розвиток методології у сфері оперативного контролю пов’язаний з вирішенням найважливіших питань вироблення загальної логіки організації контролю, що дасть змогу перетворити його в чітку функціонуючу систему попереднього, поточного та подальшого виявлення відхилень» [262, с. 79].

З цією метою у галузі міжнародної економічної діяльності, ураховуючи специфіку кожної групи операцій за економічною сутністю, необхідно розробляти та визначати таке:

схеми оперативного контролю для різних рівнів оперативного управління діяльністю;

контрольні показники;

терміни контролю за оперативно-обліковими показниками;

форми організації контролю;

центри відповідальності;

головний координаційний центр тощо.

Слід визначити, яку роль відіграє оперативний контроль в оперативному керівництві (управлінні) підприємством за міжнародними економічними операціями.

Наступним організаційним кроком має бути визначення форм оперативного контролю. Як відомо, контроль, як і облік, завжди існував при різних суспільних формаціях. Це пояснюється суперечностями між власниками і управлінцями, власником і податківцями, державою і власником тощо.

У будь-якій країні існує контроль за фінансово-господарською діяльністю, як внутрішній для забезпечення власних інтересів, так і зовнішній з боку державних органів, фіскальних та наглядових служб, податкових інспекцій, банків для здійснення покладених на них контрольних функцій та задоволення їх потреб.

В основному всі дослідники — М. Т. Білуха, В. Г. Афанасьєв, В. І. Валуєв, Г. Х. Попов, А. Файоль, І. П. Шадрін, Г. Х. Шахназаров уважають контроль загальною функцією управління.

У працях зазначених авторів мова йде про економічний контроль і головним чином — фінансово-господарський. З метою скорочення, як це робить більшість авторів, ми обмежуємось терміном «контроль».

У спеціальній та навчальній літературі форми контролю поділяють за різними ознаками:

— професор Л. М. Крамаровський — за часом здійснення, джерелами контролю, формами реалізації;

— професори Н. Н. Новиченко, С. С. Тимошенко, І. М. Рендухов — за часом здійснення, джерелами даних;

— професори О. С. Нарінський, Н. Г. Гаджієв — за характерами суб’єктів контролю, за обсягом діяльності, за часом проведення контрольних заходів.

До речі, першим, хто висловив думку про те, що контроль може бути організовано до, під час та після здійснення певних господарських дій (фінансово-господарських операцій) був Ф. Беста. Також він перший у зв’язку з цим поділив контроль на попередній, поточний, подальший [335, с. 129].

Не проводячи детального аналізу позитивних та негативних моментів класифікації форм контролю, що запропоновані різними авторами у радянській та сучасній літературі, пропонуємо таку їх класифікацію.

Перша класифікація форм контролю — за ознаками суб’єкта та об’єкта контролю (див. рис. 4.1).

Наступна класифікація форм пропонується за цілями та сферами контролю (див. рис. 4.2).

Рис. 4.1. Класифікація форм контролю за суб’єктами та об’єктами

Рис. 4.2. Класифікація форм контролю за цілями та сферами

Далі можна навести класифікацію форм контролю за обсягом та часом проведення (рис. 4.3).

Рис. 4.3. Класифікація форм контролю за обсягом та часом проведення

Кожний процес можна поділяти на окремі його стадії, і відповідно його контролювати. Також можна вести контроль відповідно до результатів контрольованого процесу. Тоді пропонується така класифікація (див. рис. 4.4).

Рис. 4.4. Класифікація форм контролю за стадіями та результатами контрольованого процесу

Найбільш аргументована і детальна класифікація видів контролю наведена в підручнику з теорії фінансово-господарського контролю і аудиту професором М. Т. Білухою: за періодичністю (попередній, оперативний, заключний), за інформаційним забезпеченням (документальний, фактичний), за формами здійснення (превентивні перевірки, поточні, тематичні, ревізії) [40, с. 22—27].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Економічна сутність та методологія оперативного контролю

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок