Головна Головна -> Реферати українською -> Банкiвська справа -> Поняття і роль банків у суспільстві

Поняття і роль банків у суспільстві

Назва:
Поняття і роль банків у суспільстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,02 KB
Завантажень:
167
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
ПЛАН.

1. Поняття і роль банків в умовах переходу до ринкової економіки.

2. Функції банків.

3. Види банківських операцій.

4. Банк як об'єкт комунальної власності.

5. Банківські стандарти ІSO.

6. Види банківської діяльності, які могли б бути дозволеними для розширення фінансових послуг в Україні

7. Концепція організованого банку — “ Lean Bank”

1. Щоб з'ясувати мету регулювання та сутність банківського права, потрібно насамперед дослідити зміст понять “банк” та “фінансово-кредитна установа”. Мова науки банківського права складається саме з таких спеціальних термінів та загальновживаних слів. Терміни, зв'язані з певними поняттями та категоріями, необхідні для відображення кредитно-фінансових відносин, а це — реалії життя, в якому важливу роль відіграють гроші.

Поняття банку та фінансово-кредитної установи

Поняття “банк” ще не знайшло достатньої визначеності і чіткого розуміння в науці банківського права. Не досягнуто цього і в законодавстві України. У Законі України “Про Національний банк України” дається також і визначення поняття фінансово-кредитної установи — це юридична особа, яка проводить одну або кілька операцій, що можуть виконуватися банками, за винятком залучення вкладів населення. Окремо вживається поняття “кредитна установа” (п. І ч. І ст. 42), хоча в глосарії (від лат. glossa – тлумачення, пояснення, з грецької означає – язик, мова)-школа юристів 11-13 ст., яка виникла в Болонському університеті (Італія). Під час лекцій з юриспруденції в університеті проіесори читали і коментували джерела римського права, а слухачі записували ці коментарі. Саме такі коментарі й називаються глосами), зазначеного Закону поняття “банк” означає юридичну особу, яка на підставі ліцензії Національного банку України здійснює діяльність по залученню вкладів фізичних та юридичних осіб, веденню рахунків і наданню кредитів на власних умовах. Відмітні риси банківської установи іноді ігноруються саме у правовому розумінні, про що свідчить термінологія деяких законів, у яких поняття “банки” охоплюються загальними визначеннями, наприклад, щодо суб'єктів оподаткування. Вживаються загальні терміни: підприємства, організації та установи або підприємницькі особи.

Ознаки банку мають юридичні відмінності, і тому розкрити зміст понять “банк” та “фінансово-кредитна установа” (далі банк — кредитна установа) важливо з самого початку вивчення курсу банківського права.

Що означає поняття “банк”? Чим воно відрізняється від інших фінансових установ, господарських товариств та бірж, які мають справу - з цінними паперами. Якими є ознаки, завдяки яким банк вважають суб'єктом, котрий займається банківською діяльністю.

Слово “банк” походить від слова “banka” — стіл, на якому в Середньовіччі генуезькі міняли розкладали свої монети у мішках та посудинах. “Ваnсhегіі” — так звались у XII столітті міняли у Генуї. Від слова “banka” походить також поняття “банкрут”. Коли міняла зловживав будь-чиєю довірою, розбивали стіл, за яким він сидів, тобто визначали — “bank rotto”.

Міняли приймали грошові внески у торгівців, спеціалізуючись на обміні грошей різних міст та країн. Через певний час грошові внески та власні кошти міняли стали позичати іншим і отримувати за це відсотки, що означало перетворення мінял на банкірів, і їх діяльність значно розширилась.

Отож основним фінансовим засобом банківської діяльності є гроші. Правовою ознакою грошей е їх офіційне визначення законом, який теж закріплює можливі форми їх існування у формі цінних паперів та валютних цінностей.

Гроші банків

Про гроші банків можна говорити з позиції права, коли вони виконують функції засобу обігу (платежу), збереження товару (кредиту), але не функції міри вартості. При цьому гроші можуть існувати в будь-якій з загальновідомих форм — у формі готівкових та безготівкових грошей.

Офіційно грошова одиниця — це одна з ознак держави. У ст. 99 Конституції України грошовою одиницею України визначено гривню. Банки повинні здійснювати платежі та розрахунки на території України виключно у національній валюті.

Об'єднуючи поняття “банки”, “гроші”, “кредити” у єдину правову категорію банківські та кредитні установи (організації), наука дає уявлення про головні ознаки “банку”. Ось, наприклад, яку характеристику банку дають американські автори у підручнику «Банківське право США»: “Що являє собою банк, звичайно визначається при вивченні статуту або ліцензії на ведення банківської діяльності, а потім повноважень, наданих тим, хто приймає такий статут. Статути можуть відрізнятись від статутів інших депозитних та небанківських установ”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Поняття і роль банків у суспільстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок