Головна Головна -> Реферати українською -> Банкiвська справа -> Національний банк-організатор грошового обігу в країні. Функції та операції Національного банку України

Національний банк-організатор грошового обігу в країні. Функції та операції Національного банку України

Назва:
Національний банк-організатор грошового обігу в країні. Функції та операції Національного банку України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,70 KB
Завантажень:
193
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
1. Національний банк-організатор грошового обігу в країні

В умовах товарного виробництва і ринкових відносин кругооборот капіталу здійснюється у грошовій формі. Це означає, що він починається (Г-Т) і завершується (Т-Г) за допомогою грошей. Гроші, будучи продуктом товарного виробництва, опосередковують економічні зв'язки між підприємствами, забезпечують облік матеріальних і трудових витрат, виконують роль загального вартісного еквівалента.

Таким чином, грошовий оборот - це процес безперервного руху грошових знаків між суб'єктами економічних відносин у процесі виробництва, розподілу, обміну й споживання національного продукту, який здійснюється шляхом безготівкових розрахунків та через обіг готівки. З кількісної точки зору грошовий оборот - це сукупність усіх грошових платежів і розрахунків, що відбуваються у народному господарстві.

Суб'єктами грошового обороту є всі юридичні та фізичні особи, які приймають участь у виробництві, розподілі,, обміні та споживанні валового суспільного продукту держави. Усі вони певним чином одержують грошові доходи, заощаджують чи витрачають їх і цим впливають на економічні процеси.

Грошовий оборот складається з окремих каналів руху грошей між суб'єктами грошового обороту:

* центральним банком і комерційними банками;

* центральним банком і державою;

* комерційними банками;

* підприємствами й організаціями;

* банками І підприємствами й організаціями;

* банками та населенням;

* державою, населенням і підприємствами;

* підприємствами, організаціями та населенням;

* фізичними особами;

* банками і фінансовими інститутами різноманітного призначення.

По кожному з наведених вище каналів гроші здійснюють зустрічний рух, тобто товарні потоки закономірно створюють зустрічний рух грошових коштів - як у національній, так і в іноземній валюті (рис. 1):

Центральний банк як організатор грошового обороту ? вихідним і кінцевим пунктом моделі грошового обороту, оскільки він — єдиний емісійний центр держави. Наповнення економіки грошовими коштами центральний банк здійснює через комерційні банки, які є основною ланкою моделі грошового обороту — через комерційні банки здійснюється кругооборот готівки і безготівкових платежів.

2. Функції та операції Національного банку України

Значущість центральних банків багато в чому визначається тими функціями, котрі вони виконують. Якщо узагальнити міжнародну практику, то можна виділити такі важливі сфери діяльності, що притаманні більшості центральних банків промислово розвинутих країн:

* емісія грошей та регулювання цінності національної валюти;

* проведення грошово-кредитної політики всередині країни;

* забезпечення кредитними ресурсами комерційних кредитних організацій (кредитор останньої інстанції для комерційних банків);

* підтримка курсу національної валюти на міжнародному фінансовому ринку (функція валютного центру);

* виконання фінансових доручень уряду (банк уряду).

Функція центрального банку як емісійного центру країни є визначальною у його діяльності. На сучасному етапі центральний банк володіє виключним правом щодо випуску в обіг готівки, що відбувається у процесі кредитування комерційних банків, державного бюджету, купівлі цінних паперів, номінованих в іноземній валюті. В період золотого монометалізму банкноти центрального банку мали подвійне забезпечення — золотом і комерційними векселями (товарне забезпечення). Після відходу від системи золотого стандарту емісія банкнот здійснюється у більшості випадків під зобов'язання уряду. У зв'язку з цим безпосередній зв'язок банкнот з товарним обігом значно послабився.

Проведення грошово-кредитної політики полягає у сукупності заходів центрального банку, спрямованих на зміну грошової маси в обігу, обсягу кредитів, рівня процентних ставок та інших показників грошового обігу та ринку позичкових капіталів. Розробка та проведення грошово-кредитної політики включає в себе комплекс заходів, основними серед яких є:

* визначення напрямів розвитку грошово-кредитної політики (цільовий орієнтир);

* визначення основних інструментів грошово-кредитного регулювання;

* створення та ведення статистичної бази даних щодо монетарної сфери (грошова маса, кредити, заощадження);

* проведення досліджень щодо проблем економіки та грошово-кредитної сфери країни з метою підвищення ефективності грошово-кредитної політики та ін.

Важлива роль центрального банку в кредитній системі полягає в тому, що він взаємодіє в основному лише з комерційними банківськими установами. З метою недопущення дестабілізуючих процесів у кредитній системі країни центральний банк у період напруженого стану на грошовому ринку виступає для комерційних банків кредитором останньої інстанції. Він здійснює короткострокове кредитування банківських закладів у вигляді переобліку векселів чи застави цінних паперів у випадку тимчасової втрати їх ліквідності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Національний банк-організатор грошового обігу в країні. Функції та операції Національного банку України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок