Головна Головна -> Реферати українською -> Банкiвська справа -> Про активізацію процесу нагромадження капіталу

Про активізацію процесу нагромадження капіталу

Назва:
Про активізацію процесу нагромадження капіталу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,19 KB
Завантажень:
144
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Позитивна динаміка нагромадження капіталу в українській економіці останніх років зумовлена використанням значної кількості джерел його фінансування. У цьому аспекті проведений аналіз джерел фінансування інвестицій в основний капітал в 1997-2003 рр. довів, що основним таким джерелом є власні кошти підприємств [1, с. 223].

У масштабах національної економіки прибуток підприємств використовується переважно на поновлення обігового капіталу, а не на нагромадження основного капіталу. У секторі нефінансових корпорацій самофінансування капіталоутворення відбувається лише на рівні 30-40%, а значна частина інвестицій у цьому секторі фінансується за рахунок зростання неофіційних доходів та кредиторської заборгованості.

Проблема фінансування інвестицій за рахунок запозичених ресурсів для забезпечення розширеного відтворення полягає в нагромадженні необхідної величини фінансових ресурсів у вигляді заощаджень. Забезпечення відповідного співвідношення між інвестиціями та заощадженнями є важливою умовою активізації нагромадження капіталу.

Кредитно-банківська система впливає на розвиток процесу нагромадження капіталу насамперед задовольняючи потребу реального сектору економіки в грошах і кредитах. Однак вона поки що не повною мірою відповідає вимогам такого розвитку (табл.1).

Як видно з таблиці, третина кредитів наданих комерційними банками становлять довгострокові кредити інвестиційного характеру.

Таблиця 1

Основні показники кредитної діяльності банків України в 2001-2005 рр.

(на 01.01 відповідного року), млн. грн.

Розраховано за даними [2, с. 48; 3, с. 68].

Подальший аналіз джерел фінансування інвестицій пов’язаний з ринком цінних паперів. Він є елементом системи мобілізації національних заощаджень і трансформації їх в інвестиції, які є важливим джерелом розширеного відтворення. Фондовий ринок і його інфраструктура є важливим чинником ефективного використання інструментів мікроекономічного впливу на підприємства, стабілізації та розвитку економіки.

Доведено, що абсолютним розмірам нагромадженого капіталу належить значна роль у процесі розширеного відтворення. Водночас прискорений приріст основного капіталу не може відбуватися без якісних перетворень у системі виробництва. Мова йде не тільки про збільшення самої норми нагромадження капіталу, тобто про збільшення частини валового продукту, яка використовується для розширення виробництва і тому призводить до скорочення поточного споживання. Збільшення норми нагромадження капіталу, як правило, підвищує технічний рівень капітальних ресурсів, що покращує такі якісні характеристики відтворювального процесу, як капіталоозброєність і продуктивність праці, з одного боку, і капіталоємність і матеріалоємність продукту – з іншого.

Капіталовкладення є найбільш динамічним елементом системи відтворення. Унаслідок збільшення маси застосовуваних засобів виробництва, технічна озброєність праці збільшилася несуттєво, що вказує на прискорене вибуття морально застарілих засобів виробництва. Відносно значні темпи зростання ВВП і продуктивності праці останнім часом пояснюються певним удосконаленням продуктивних сил, що використовуються, хоча динаміка інтенсифікації в країні ще не досягла рівня, за якого рушійною силою економічного зростання стає ефективне використання інвестицій в основний капітал. Розрив між кількісними і якісними показниками економічного зростання проявляється дуже чітко, оскільки приріст продуктивності праці не компенсує зменшення віддачі капіталовкладень.

Визначальний вплив інвестиційного процесу на еволюцію відтворювальних пропорцій в українській економіці пов’язаний не лише і не стільки з науково-технічною реконструкцією господарства і дуже повільним створенням технологічного укладу, зміст якого визначається „економікою знань”. Значні інвестиційні ресурси потрібні для вирішення проблеми зайнятості та інших соціальних проблем, відновлення діяльності підприємств традиційного сектору економіки, створення виробничої і ринкової інфраструктури.

Темпи економічного зростання в Україні, які набули за останні п’ять років позитивної динаміки, певною мірою зумовлені високою нормою нагромадження капіталу. На перший план виходить завдання вдосконалення господарських пропорцій. Його вирішення потребує певної нерівномірності зростання окремих компонентів відтворювального процесу. Ця нерівномірність за необхідністю має бути націлена на досягнення більшої збалансованості між окремими підрозділами і сферами національного господарства.

Розширене відтворення української економіки на даному етапі її розвитку залежить не стільки від збільшення норми нагромадження, скільки від збільшення ефективності процесу нагромадження. Значна роль у цьому процесі належить вибору відповідної галузевої і технологічної структури інвестицій в основний капітал, яка має враховувати і поточні, і довгострокові завдання розвитку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Про активізацію процесу нагромадження капіталу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок