Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> М’язова діяльність і робоча поза працівника. Статична і динамічна робота. Фізіологічні відмінності між ними

М’язова діяльність і робоча поза працівника. Статична і динамічна робота. Фізіологічні відмінності між ними

Назва:
М’язова діяльність і робоча поза працівника. Статична і динамічна робота. Фізіологічні відмінності між ними
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,21 KB
Завантажень:
399
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
М’язова діяльність і робоча поза працівника. Статична і динамічна робота. Фізіологічні відмінності між ними


У процесі праці людина виконує різноманітні рухи, пов’язані як з переміщенням предметів і знарядь праці з певною швидкістю та переборенням певної їх протидії, так і з урівноважуванням якоїсь протидії за умови нерухомого положення частин тіла (утримання вантажу, тиск на нерухому поверхню, здавлювання). Режими м’язової діяльності при цьому різні. Розрізняють три такі режими:
ізотонічний, коли напруження м’яза залишається постійним, а довжина його змінюється (зменшується);
ізометричний, коли довжина м’яза залишається постійною, а напруження зростає;
ауксотонічний (змішаний), коли м’яз змінює напруження і скорочується (найпоширеніший).
Робота, при якій напруження м’язів розвивається без зміни їх довжини і без активного переміщення у просторі рухових ланок, називається статичною. Статичні напруження людини у процесі праці пов’язані з підтриманням у нерухомому стані предметів і знарядь праці, а також підтриманням робочої пози.
Залежно від характеру діяльності м’язів статична робота поділяється на два види:
статична робота, яка здійснюється шляхом активної протидії силам, що виводять тіло або його частини з рівноваги. Збереження рівноваги досягається внаслідок тетанічного напруження м’язів під дією потужних нервових імпульсів і пов’язане з великими витратами енергії;
статична робота, при якій тіло, змінюючи позу, знаходить нове положення рівноваги і пристосовується до сил, які діють на нього. Така робота забезпечується особливим станом м’язів — тонусом. М’язовий тонус — це тривале, без ознак швидкої втоми, напруження скелетних м’язів, яке забезпечує підтримання пози людини. Отже, при тонусі м’язова робота виконується під дією слабих нервових імпульсів, характеризується меншими затратами енергії і може тривати довгий час.
Робота, при якій напруження м’язів супроводжується зміною їхньої довжини і переміщенням у просторі тіла або якоїсь ланки рухового апарату, називається динамічною. На відміну від статичної роботи, яка вимірюється часом підтримання м’язового напруження (кгс/с), динамічна робота вимірюється показниками механічної роботи — кілограм-метрами (кг · м), тобто має зовнішній ефект.
Водночас більш втомливою є статична робота, оскільки постійне напруження однієї і тієї ж м’язової групи супроводжується зменшенням у ній кровообігу, що не забезпечує своєчасного окислення продуктів розпаду. Під час динамічної роботи м’язові напруження перегруповуються, що сприяє відновленню працездатності м’язів у процесі праці.
Доведено, що напруження при статичній роботі в 5 разів перевищує напруження, викликане динамічною роботою. На відновлення енергії в разі статичної роботи необхідно в 3—4 рази більше часу, ніж у разі динамічної. Тому статичне навантаження, яке виникає при маніпулюванні органами керування, не повинно перевищувати 15максимального зусилля руки (ноги) за даної робочої пози.
При зусиллях понад 25від максимального втома настає через 5 хв, а при зусиллях, що перевищують 50максимального, м’яз витримує статичне напруження не довше як 1 хв.
Динамічна робота — найпоширеніший вид діяльності рухового апарату людини у процесі праці — характеризується швидкими, точними, координованими рухами і завжди поєднується зі статичною роботою, внаслідок чого утворюються складні рухові ансамблі. Наприклад, механізована праця верстатника характеризується координованими динамічними рухами рук і великим статичним напруженням ніг, точністю вимірювань і напруженням зорового аналізатора.
М’язові навантаження у процесі праці. Робочі пози
Залежно від об’єму м’язової маси, яка використовується у процесі праці, розрізняють три види робіт:
локальні, за яких у роботі бере участь менш як третина м’язів;
регіональні, коли задіяно від однієї до двох третин м’язів;
загальні, коли активні понад дві третини м’язів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: М’язова діяльність і робоча поза працівника. Статична і динамічна робота. Фізіологічні відмінності між ними

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок