Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Зсуви і повені

Зсуви і повені

Назва:
Зсуви і повені
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,86 KB
Завантажень:
448
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Зсуви і повені


Зсув (обвал). Уражаючі фактори зсуву (обвалу). Типові моделі поведінки при виникненні зсувів (обвалів).
Зсув — це ковзаюче переміщення мас гірських порід униз по схилу під дією влас-ної ваги.
Зсуви найчастіше виникають на берегах річок і водойм, на гірських схилах. Зсуви мають місце на схилах із крутизною 20° і більше в будь-яку пору року. Основна при-чина зсувів — надлишкове насичення глиняних порід підземними водами. До інших причин виникнення зсувів належать: ослаблення порід унаслідок вивітрювання, пере-зволоження ґрунту опадами, нерозумна господарська діяльність людини. Зсуви вини-кають також під час землетрусів і вивержень вулканів.
Зсуви відбуваються з різними швидкостями (повільні, середні, швидкі). Швид-кість повільних переміщень порід складає декілька десятків сантиметрів за рік, серед-ніх — декілька метрів за годину або добу, швидких — десятки кілометрів за годину і більше. До швидких переміщень належать зсуви-потоки, коли твердий матеріал змішується з водою.
Зсуви можуть руйнувати населені пункти, знищувати сільськогосподарські угід-дя, створювати небезпеку для трубопроводів, ліній зв'язку, електропередач тощо. Крім того, вони можуть перегородити долину, створити завальне озеро і сприяти утворенню паводків. Наприклад, у 1911 р. на Памірі сильний землетрус викликав гігантський зсув. Сповзло близько 2,5 млрд. м3 гірської породи. Був завалений кишлак Усой із його 54 мешканцями. Зсув перегородив долину річки Мургаб і створив зава-льне озеро, яке затопило кишлак Сараз. Висота цієї природної дамби досягла 300 м, максимальна глибина озера — 284 м, довжина — 53 км. Зсув 1961 р. у житловому масиві Києва (Куренівка) призвів до значної кількості людських жертв. Радянська влада замовчувала цей факт. Зсувні процеси відбуваються і зараз у м. Чернівці.
Для боротьби зі зсувами створюються берегоукріплювальні і дренажні споруди, схили гір закріплюються забитими палями, насадженням рослинності.
При загрозі зсуву населення евакуюється з небезпечних районів. У випадку опо-віщення про початок зсуву або при перших ознаках його появи потрібно негайно залишити житло і швидко вийти в безпечне місце.
Обвал — раптове обрушення гірських порід і переміщення їх униз по схилу від дії сил тяжіння.
Відбуваються обвали внаслідок ослаблення цільності (зв'язності) порід у резуль-таті вивітрювання, діяльності поверхневих і підземних вод, землетрусів, неправильно-го проведення земляних робіт при будівництві споруд тощо.
Найчастіше обвали трапляються на крутих схилах гір, берегах морів і річок. У ре-зультаті значних обвалів у долинах річок утворюється озеро (наприклад, озеро Ріца на Кавказі). До різновидів обвалів також належать каменепади, обвали ґрунту й обру-шення льодовиків.
Доволі поширені каменепади на схилах із крутизною 30° і більше. Розміри пада-ючого каміння незначні, загальний об'єм каменепаду не перевищує десятків кубічних метрів. Каміння переміщується стрибками зі швидкістю 150—200 км на годину. Удар каменю діаметром 20 см і більше смертельний для людини. Найбільші каменепади виникають у результаті сильних злив.
Каменепади найбільш небезпечні на автомобільних дорогах, розташованих у кру-тосхилих ущелинах.
Обвали ґрунту відрізняються від каменепадів більшим об'ємом і купчастістю. Це змінює характер його руху. До руху залучається повітря, тіло обвалу набуває обтічної форми і проходить значну відстань. Швидкість такого обвалу може досягати 300 км на годину.
Обвали льодовиків виникають в основному від землетрусів. Потік, який виникає після обвалу, можна віднести до лавин або зсувів чи селів.


Повені
Повені. Причини повені. Моделі поведінки під час повені.
Повінь – це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці, озері, водосховищі. Вона може бути викликана зливами, весняним таненням снігу, вітровим нагоном води, руйнуванням дамб, гребель тощо. Повені завдають не тільки великої матеріальної шкоди, але й призводять до людських жертв.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Зсуви і повені

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок