Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Системний аналіз безпеки. Методи аналізу

Системний аналіз безпеки. Методи аналізу

Назва:
Системний аналіз безпеки. Методи аналізу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,58 KB
Завантажень:
247
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Системний аналіз безпеки. Методи аналізу


Система – це сукупність взаємозалежних компонентів, елементів, складових частин, унаслідок взаємодії яких, досягається визначений результат. При цьому під компонентами – елементами, складовими частинами системи розуміються не тільки матеріальні об'єкти, але і відносини і взаємозв'язки між ними.
Системний аналіз БЖД. Під системним аналізом безпеки життєдіяльності розуміється сукупність методологічних засобів, які використовуються для підготовки й обґрунтування рішень, а в кінцевому результаті – для оптимізування взаємозв’язків глобальної системи «людина – середовище існування» та її підсистем для вирішення проблем забезпечення безпеки життєдіяльності людини.
Як було указано вище, в науці «Безпека життєдіяльності» існує велика кількість підсистем глобальної системи «людина – середовище існування». В якості основних, типових для оптимізації, виділяються наступні типи систем:
Система природного походження – «людина – природне середовище».
Антропогенна система: «об’єкт антропогенного походження – середовище існування». В якості першої складової такої системи може бути представлений будь-який технічний, біологічний, хімічний та інший об’єкт, який створений людиною, технічне обладнання, технологічне устаткування і т. п.
Ергатична система. В такій системі одним з її елементів є людина. Прикладом ергатичних систем є, наприклад такі: «людина – машина», «людина – машина – навколишнє середовище» і інші.
Виходячи з визначення системи випливає логічний висновок, що принцип системності збов’язує розглядати явища в їхньому взаємному зв'язку, як цілісний набір чи комплекс. Мета чи результат, які формуються в процесі функціонування системи, називаються системоутворюючим елементом (результатом). Наприклад, таке системне явище як горіння можливе при наявності наступних компонентів: пальна речовина, окислювач, джерело запалення. При виключенні хоча б одного з названих компонентів система не може існувати, тобто - руйнується.
У принципі системам володіють якостями, яких немає в елементах, які їх утворюють. Ця одна із найважливіших властивостей систем називається емержментністю. Вона лежить в основі аналізу і рішення проблем безпеки життєдіяльності.
Методологія системного аналізу характеризується значною розмаїтістю. У ній використовуються елементи теорії і практики, строгі формалізовані методи сполучаються з інтуїцією й особистим досвідом, з евристичними та апріорними прийомами рішення задач.
Ціль системного аналізу безпеки систем полягає в тому, щоб виявити причини, таке сполучення її компонентів, що активно впливає на прояв небезпек (аварій, катастроф, пожеж, травм і т.п.) і на основі цього розробити попереджувальні заходи, які зменшують імовірність появи небезпеки.
Реалізація будь-якої небезпеки супроводжується збитком. Сама небезпека проявляється внаслідок дії однієї чи декількох причин. Таким чином, між реалізованими небезпеками і причинами їхньої появи існує логічний причинно-наслідковий зв'язок. Унаслідок цього причини і небезпеки утворять ієрархічні, ланцюгові структури чи системи. Графічне зображення компонентів зв'язків об'єкта нагадує дерево з гілками (рис 1.4).
У зв'язку з цим при системному аналізі безпеки об'єктів використовують такі терміни як «дерево причин», «дерево відмовлень», «дерево небезпек», «дерево подій» і т. п.
При створенні структур («дерев») причин відмовлень, небезпек чи подій приймають до уваги та використовують взаємозалежні області конкретних характеристик чи параметрів системи, у яких розташовуються причини і небезпеки. Такі області, як правило, присутні в любій системі. Це цілком відбиває діалектичний характер причинно-наслідкових зв'язків, які обумовлюють реалізацію конкретної небезпеки. Розділення цих областей може бути хибним, тому що при цьому може спостерігатися неадекватність відображення існуючих причинно-наслідкових взаємозв'язків у системі. У зв'язку з цим загальноприйнятим видом графічних зображень взаємозв'язків, які отримані при аналізі небезпеки об'єктів, є «дерево причин і небезпек».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Системний аналіз безпеки. Методи аналізу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок