Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Структура звукового аналізатора людини

Структура звукового аналізатора людини

Назва:
Структура звукового аналізатора людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,53 KB
Завантажень:
276
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Структура звукового аналізатора людини


Звуковий аналізатор дозволяє людині за допомогою звукових сигналів одержувати значну частину інформації. Ці сигнали, звичайно, можуть також нести в собі інформацію і про небезпеку. У такий спосіб звуковий аналізатор людини забезпечує не тільки сприйняття акустичної обстановки системи «людина – середовище існування», але у достатній мірі відповідає необхідному рівню забезпечення умови безпеки життєдіяльності людини.
Вухо являє собою сприймаючу частину звукового аналізатора. Воно складається з трьох відділів: зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха (рис. 2.2).
Зовнішнє вухо складається з вушної раковини і зовнішнього слухового каналу 1, затягнутого пружною барабанною перетинкою 2, що відокремлює середнє вухо. У порожнині середнього вуха розташовані так називані слухові кісточки: молоточок – 5, ковадло – 4 і стремінце – 6, які служать для передачі звукових коливань від барабанної перетинки у внутрішнє вухо, де розташований спеціальний орган, який сприймає звук. Цей орган називається кортієвим.
Порожнина середнього вуха з’єднується з порожниною носоглотки за допомогою євстахієвої труби 3, по якій під час ковтання повітря проходить у порожнину середнього вуха. Внутрішнє вухо відрізняється найбільш складною будовою. Воно складається з трьох частин: мішечків переддвір’я 9, равлика 7 і трьох напівкружних каналів.
Равлик сприймає звукові роздратування, а мішечки переддвір’я і напівкружні канали — роздратування, що виникають від зміни положення тіла в просторі.
Звукові хвилі, які виникають у навколишнім середовищі, проникають у зовнішній слуховий прохід, приводять у коливання барабанну перетинку і через ланцюг слухових кісточок передаються в порожнину равлика внутрішнього вуха. Коливання рідини в каналі равлика надають руху волокнам основної перетинки кортієва органа таким чином, що вони знаходяться в резонансі з тими звуками, що надходять у вухо. Коливання волокон равлика надають руху клітинам кортієва органа, які розташовані в них. У результаті цього виникає нервовий імпульс, який передається по нервовому волокну у відповідний відділ кори головного мозку. В цьму відділі спрацьовує система розпізнавання образів, що і дозволяє людині відчувати відповідні слухові впливи навколишнього середовища.
Акустичні (пружні) коливання навколишнього середовища, які діють на слуховий аналізатор людини, характеризуються значним діапазоном частот та амплітуди. Тому основними параметрами звукових коливань є частота і рівень інтенсивності, які суб'єктивно в слухових відчуттях сприймаються як висота і голосність звуку. Частота звукових коливань вимірюється в Герцах (Гц), а їх рівень інтенсивності – в Паскалях (Па).
Так, по частоті всі акустичні коливання поділяються на такі групи:
інфразвукові, з діапазоном частот від 0 до 16 Гц;
звукові, які знаходяться в діапазоні 16 – 20000 Гц;
ультразвукові, з частотами вище 20000 Гц.
Орган слуху людини сприймає далеко не всі акустичні коливання навколишнього середовища. По частоті область слухових відчуттів розташовується в діапазоні звукових частот від 16 до 20000 Гц.
Аналізуючи сприйняття цим аналізатором звуків з різними рівнями інтенсивності слід відмітити наступні особливості.
Еволюція людини відбувалася в атмосфері природних шумів (звуків тварин, співу птиць, шуму листя, дощу і т. п.). У зв’язку з цим, а також по причині особливості його будови, звуковий аналізатор людини характеризується конкретною величиною чутливості – мінімальним порогом відчуття звуків. У практиці вимірювань цієї характеристики встановлена її середньостатистична величина (5М10-8 Па) на частоті 1000 Гц.
З іншого боку, звуки дуже великої інтенсивності можуть викликати біль чи навіть зашкодити слуху людини. Верхньою границею інтенсивності звукових коливань, які сприймаються людиною, є поріг болючого відчуття. Цей поріг у меншому ступені залежить від частоти звуку і лежить у межах 130 — 140 дБ.
Слід зазначити, що величина мінімального порогу відчуття залежить від частоти звуків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Структура звукового аналізатора людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок