Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Суть і фактори важкості праці

Суть і фактори важкості праці

Назва:
Суть і фактори важкості праці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,17 KB
Завантажень:
229
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Суть і фактори важкості праці


Теоретичне і практичне значення дослідження проблеми важкості праці
Фізіологічно обгрунтована оцінка важкості різних видів праці та відповідна їх класифікація мають важливе теоретичне і практичне значення.
Теоретичне обґрунтування сутності важкості праці, розробка єдиної методології і методики її оцінки дають можливість класифікувати за ступенем важкості всі роботи, які відрізняються характером і структурою трудових навантажень та умовами виробничого середовища. Обґрунтована оцінка важкості різних робіт необхідна для вирішення таких конкретних проблем організації праці, як:
оптимізація трудових навантажень і нормування праці різних категорій працівників;
оптимізація умов праці;
організація оплати праці та об’єктивне встановлення пільг і компенсацій працівникам;
регламентація режимів праці і відпочинку;
скорочення і ліквідація важкої ручної праці.
Фактори важкості праці
Відомо, що роботи відрізняються величиною і структурою навантажень, умовами виробничого середовища, що викликає певне трудове напруження організму працівника та функціональні зрушення, тобто відповідну фізіологічну вартість роботи.
Відмінності в напруженні певних фізіологічних систем зумовлені різними факторами та їх комбінаціями. Фактори важкості праці такі:— 
особливості трудового процесу;— 
умови виробничого середовища.
Фактори трудового процесу визначають навантаження на м’язову і нервову системи; співвідношення між динамічними і статичними навантаженнями; ритм і темп; кількість інформації, що надходить та перероблюється; монотонність; робочу позу; змінність роботи тощо.
Фактори умов праці формують певну сукупність санітарно-гігієнічних, психологічних та естетичних елементів виробничого середовища, які діють на працівника під час роботи. Основні з них такі:
метеорологічні умови (температура, вологість, рух повітря);
стан повітряного середовища (наявність пилу, загазованість);
шум і вібрація;
освітлення;
випромінювання;
контакт з отруйними речовинами;
небезпека травматизму.
Класифікація робіт за характером впливу окремих факторів та її оцінка
В кожному конкретному випадку домінуючим може бути той чи інший фактор при різних поєднаннях інших факторів. Виходячи з цього, розрізняють важкі, напружені, шкідливі, непривабливі, небезпечні, гарячі роботи.
Важкими вважаються роботи, які пов’язані з великими навантаженнями на м’язову систему і вимагають значних енергетичних затрат.
Роботи, які вимагають інтенсивного нервового напруження для переробки інформації, належать до напружених.
Шкідливими вважаються роботи, які виконуються в контакті з токсичними, іонізуючими, інфекційними агентами і негативно впливають на організм людини.
Небезпечні роботи виконуються в умовах потенційної загрози здоров’ю або життю працівника.
Непривабливі роботи викликають негативні емоції у людини через простоту виконуваних операцій, низьку соціальну престижність, відсутність можливості для творчого зростання.
Гарячі роботи виконуються в приміщеннях, де висока температура повітря.
Таке розмежування робіт є досить умовним, оскільки в реальному виробничому процесі на працівника одночасно діє багато різних факторів.
Крім того, ця класифікація, відображаючи характер впливу на людину тих чи інших агентів виробничого середовища, не дає кількісних оцінок такого впливу.
Певним винятком є фізичні роботи, оцінка важкості яких базувалася на затратах людиною енергії та обсягах виконаної механічної роботи. Однак, як показали подальші дослідження, між величиною енергетичних затрат і ступенем важкості праці немає безпосереднього прямого зв’язку. Практика свідчить, що роботи, які вимагають невеликих затрат енергії (наприклад, на конвеєрах), легшими не стали, а стомленість працівників навіть зросла. Вказана методика не враховує затрат нервово-психічної енергії, які відіграють вирішальну роль у все більшій кількості видів праці. Недоліком цієї методики є також і те, що вона не враховує факторів умов праці, вплив яких на деяких роботах може бути вирішальним.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Суть і фактори важкості праці

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок