Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Поняття про валеологію. Об’єкт, завдання та методологічні основи валеології

Поняття про валеологію. Об’єкт, завдання та методологічні основи валеології

Назва:
Поняття про валеологію. Об’єкт, завдання та методологічні основи валеології
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,02 KB
Завантажень:
473
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Поняття про валеологію. Об’єкт, завдання та методологічні основи валеології


Валеологія – комплекс знань в їх практичному доповненні про фізичне, психічне і моральне здоров’я людини при її взаємодії з оточуючим середовищем; про збереження і закріплення здоров’я з моменту народження і до глибокої старості, профілактику захворювань, про повернення до стану здоров’я після хвороби, про продовження здорового життя.
Валеологію як науку про здоров’я індивідума, суспільства і Природи в цілому, можна поділити на індивідуальну і суспільну.
Індивідуальна – направлена на збереження, примноження і відновлення здоров’я окремої конкретної людини. Тут органічно переплітаються:
а) особиста гігієна;
б) психогігієна;
в) загартування;
г) фізичне навантаження;
д) раціональне харчування;
е) методики систем оздоровлення.
Іншими словами сюди входить все, що образно називається здоровим образом життя.
Суспільна – це збереження і підтримка здоров’я суспільства, як фізичного, так і психічного, духовного, економічного і соціального.
Предмет валеології – індивідуальне здоров’я людини. Здоров’я та хвороба – основні категорії наукового пізнання в медицині. Хвороба – це патологічний процес. Хвора людина втрачає активну самостійність у реалізації своєї життєвої установки, втрачає оптимальний зв’язок із середовищем.
Згідно з В.П. Куликовим, індивідуальне здоров’я – це відсутність хвороби, здоров’я як норма і здоров’я як успішне пристосування. Правомірно говорити про здоров’я як динамічний стан, що дозволяє проявитись якомога більшій кількості видоспецифічних функцій при економній витраті біологічного субстрату, тобто здоров’я – це здатність індивіда проявляти свої біологічні та соціальні функції.
За Б.Н. Чумаковим, здоров’я людини – процес збереження та розвитку її психічних та функціональних якостей, оптимальної працездатності та соціальної активності при максимальній тривалості життя.
За даними Ю.П. Лисицина, факторами, які визначають здоров’я, є:
здоровий спосіб життя – 50-55%
екологічні фактори – 15-20%
спадковість – 15-20%
медицина – 10-15%
Об’єктом уваги валеології є по-перше – здорова людина; по-друге – все її оточення і діючі фактори; по-третє – причини розвитку патологічного процесу, механізми повернення організму до стану здоров’я, захисно-пристосовні механізми, іншими словами – процеси виліковування, повернення до норми; по-четверте – профілактичні і оздоровчі заходи; і на кінець по-п’яте – причини, механізми і ознаки старіння і можливі шляхи профілактики як патології старіння, так і старіння в цілому.
Принципи валеології:
1. Розуміння, що здоров’я фізичного тіла залежить від енергетичної, емоційної, інтелектуальної та духовної сфер людини.
2. Людина є здоровою, якщо вона цілісна та гармонійна з Природою, живе у відповідності зі своїми духовними завданнями.
3. Хвороба не є великим злом, яке необхідно негайно викорінити будь-яким чином, хвороба є сигналом до трансформації, вказівкою повернути в потрібному напрямку.
4. Здоров’я, не просто відсутність хвороби, а внутрішня життєва динамічна сила, що протистоїть хворобі.
5. Дійсне здоров’я досяжне для кожного. Людина може бути здоровою настільки, наскільки вважає це для себе можливим.


Методологічні основи валеології:
1. Здоров’я людини розглядається як самостійна соц.-біологічна категорія, яка може бути кількісно та якісно охарактеризована та якою можна керувати – формувати, зберігати та зміцнювати.
2. Між здоров’ям і хворобою існує перехідний «третій» стан.
3. Підхід до людини та її здоров’я є інтегральним (системним) та холістичним (цілісним). Методи валеології – переважно природні.
4. Теоретичні принципи валеології відповідають завданням теоретичної медицини.
Основні завдання валеології:
1. Розробка й реалізація уявлень про здоров’я, побудова діагностичних моделей і методів його оцінки та прогнозування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Поняття про валеологію. Об’єкт, завдання та методологічні основи валеології

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок