Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Роль рецепторів і аналізаторів організму людинаи в оцінці факторів системи «людина – середовище існування». Закон Вебера-Фехнера

Роль рецепторів і аналізаторів організму людинаи в оцінці факторів системи «людина – середовище існування». Закон Вебера-Фехнера

Назва:
Роль рецепторів і аналізаторів організму людинаи в оцінці факторів системи «людина – середовище існування». Закон Вебера-Фехнера
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,27 KB
Завантажень:
323
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
.
Реферат на тему:
Роль рецепторів і аналізаторів організму людинаи в оцінці факторів системи «людина – середовище існування». Закон Вебера-Фехнера


Людина реалізує безпосередній зв'язок у системі «людина – середовище існування» за допомогою своїх аналізаторів (Розд. 2.2.1). За допомогою цих аналізаторів людинаа одержує комплексну масову інформацію про характеристики зовнішнього світу. Кількість інформації виміряється в двоїчних кодах – бітах. У людинаи потік інформації, який може надходити через зоровий рецептор, дорівнює 1...10 біт/с; нервові волокна пропускають 2...10 біт/с, а до свідомості доходить близько 50 біт/с. У пам'яті людини з достатнім ступенем надійності затримується тільки 1 біт/с. Виходячи з цього випливає, що значна частина інформації, що надходить є надлишковою і мозком фіксується тільки найбільш важлива інформація.
Інформація, що надходить від зовнішнього середовища, визначає і регулює роботу відповідних функціональних систем організму і, як наслідок – поводження людини.
Для керування поводженням людини через активність його функціональних систем, яка виявляється у виді вихідної інформації, що йде з мозку, досить близько 10 біт/с. Причому, на етапі формування вихідних сигналів відбувається автоматичне підключення раніше сформованих програм розпізнавання образів, які містяться в пам'яті людини.
У табл. 2.1 приведені максимальні швидкості передачі інформації, прийнятої людиною за допомогою різних аналізаторів.
Характеристики аналізаторів людинаи – швидкість передачі інформації і чутливість, необхідно враховувати при рішенні задач забезпечення необхідного рівня безпеки створюваних систем.


Таблиця 2.1
Характеристики аналізаторів людини
Сприйманий
сигнал | Зміст сигналу | Максимальна швидкість передачі інформації, біт/с
Зоровий | Довжина лінії
Колір
Яскравість | 3,25
3,1
3,3
Слуховой | Голосність
Висота тону | 2,3
2,5
Смаковий | Солоність | 1,3
Нюховий | Інтенсивність | 1,53
Тактильний
(дотикальний) | Інтенсивність
Тривалість
Розташування на тілі | 2,0
2,3
2,8
Любий аналізатор людини складається з рецептора, нервових шляхів, що проводять вихідні сигнали від рецептора, і мозкового центра аналізатора. Рецептор перетворює енергію зовнішнього або внутрішнього подразника в нервові імпульси. Провідні нервові шляхи передають ці нервові імпульси в кору головного мозку. Мозковий центр аналізатора складається з ядра й елементів, розсіяних по корі головного мозку. Ці розсіяні елементи забезпечують нервові зв'язки між мозковим центром і іншими аналізаторами. Між рецепторами і мозковим центром існує двосторонній зворотний зв'язок, що забезпечує автоматичне саморегулювання інтенсивності роботи аналізатора. Істотною особливістю аналізаторів людинаи є їхня парність. Це забезпечує високу надійність їхньої роботи за рахунок дублювання сигналів, що надходять.
Однієї з головних характеристик аналізатора є його чутливість, яка виражається величиною мінімального рівня подразника, при якій на виході аналізатора формується адекватний сигнал. При подальшому збільшенні інтенсивності подразника настає момент, коли аналізатор знову перестає працювати адекватно. Величина зміни інтенсивності подразника між її мінімальним і максимальним значенням називається динамічним діапазоном чутливості аналізатора.
Рівень внутрішнього впливу, або впливу факторів навколишнього середовища, який перевищує по інтенсивності деяке граничне значення, викликає у людини неприємні відчуття, біль і може привести до порушення діяльності аналізатора.
Мінімальна величина інтенсивності внутрішнього або зовнішнього подразника, яка викликає початкові відчуття людини відносно дії цього подразника, називається нижнім абсолютним порогом чутливості аналізатора.
Максимальна величина інтенсивності подразників, тобто така, що викликає у людини неприємні відчуття називається його верхнім абсолютним порогом чутливості.
Абсолютні пороги чутливості вимірюють в абсолютних величинах інтенсивності подразника. У практичному житті людини, як при існуванні в системі «людина – середовище існування», так і в системі «людина – виробниче середовище», як правило, на нього впливають кілька зовнішніх подразників.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Роль рецепторів і аналізаторів організму людинаи в оцінці факторів системи «людина – середовище існування». Закон Вебера-Фехнера

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок