Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Смерчі і торнадо

Смерчі і торнадо

Назва:
Смерчі і торнадо
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,06 KB
Завантажень:
510
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат
на тему:
Смерчі і торнадо


Смерч (синоніми – торнадо, тромб, мезо-ураган) – це дуже сильний обертовий вихор з розмірами по горизонталі менш 50 км і по вертикалі менш 10 км, що володіє ураганними швидкостями вітру більш 33 м/с. Енергія типового смерчу радіусом 1 км і середньою швидкістю 70 м/с, по оцінках С.А.Арсеньєва, А.Ю.Губаря і В.Н.Миколаївського, дорівнює енергії еталонної атомної бомби в 20 кілотонн тротилу, подібній першій атомній бомбі, висадженої США під час іспитів «Трініті» у Нью-Мексико 16 липня 1945. Форма смерчів може бути різноманітною – колона, конус, келих, бочка, бичеподібна мотузка, пісковий годинник, роги «диявола» і т.п., але найчастіше смерчі мають форму обертового хобота, труби або лійки, що звисає з материнської хмари (звідси і їхньої назви: tromb- по французьки труба і tornado – по іспанськи - обертовий). Нижче на фотографіях показані три смерчі в США: у формі хобота, колони і стовпа в момент торкання ними поверхні землі, покритою травою (вторинна хмара у виді каскаду пилу поблизу поверхні землі не утвориться). Обертання в смерчах відбувається проти годинникової стрілки, як і в циклонах північної півкулі Землі.
У фізику атмосфери смерчі відносять до мезо-масштабних циклонів і їх потрібно відрізняти від синоптичних циклонів середніх широт (з розмірами 1500–2000 км) і тропічних циклонів (з розмірами 300–700 км). Мезо-масштабні циклони (від грецького meso – проміжний) відносяться до середини діапазону між турбулентними вихорами з розмірами порядку 1000 м і менш і тропічними циклонами, що утворюються в зоні конвергенції (сходження) пасатів на 5-ом градусі північної широти і вище, аж до 30-го градуса широти. У деяких тропічних циклонах вітер досягає ураганної швидкості 33 м/с і більш (до 100 м/c) і тоді вони перетворюються в тайфуни Тихого океану, урагани Атлантики або віллі-віллі Австралії.
 
ТИПІЧНІ СМЕРЧІ
 
НЕВЕЛИКИЙ ВОДЯНИЙ СМЕРЧ у Флориді


Тайфун – китайське слово, воно переводиться як «вітер, що б'є».
Ураган – це транслітероване в українську мову англійське слово hurricane
У великих синоптичних циклонах середніх широт вітер досягає штормової швидкості (від 15 до 33 м/с), але іноді і тут він може стати ураганним, тобто перевищити межа 33 м/с. Синоптичні циклони утворюються на зональному атмосферному плині, спрямованому в тропосфері середніх широт північної півкулі з заходу на схід, як дуже великі планетарні хвилі з розміром, порівнянним з радіусом Землі (6378 км – екваторіальний радіус). Планетарні хвилі виникають на обертовій, сферичній Землі і на інших планетах (наприклад, на Юпітері) під дією зміни сили Коріоліса із широтою і (або) неоднорідного рельєфу (орографії) поверхні, що підстилає. Першими важливість планетарних хвиль для прогнозу погоди усвідомили в 1930-х радянські вчені Е.Н.Блінова і И.А.Кібель, а також американський учений К.Россбі, тому планетарні хвилі іноді називають хвилями Блінової – Россбі. Смерчі часто утворюються на тропосферних фронтах – границях розділу в нижньому 10-кілометровому шарі атмосфери, що відокремлюють повітряні маси з різними швидкостями вітру, температурою і вологістю повітря. В області холодного фронту (холодне повітря натікає на тепле) атмосфера особливо нестійка і формує в материнській хмарі смерч і нижче його безліч швидких обертових турбулентних вихрів. Сильні холодні фронти утворюються у весняно-літній і осінній період. Вони відокремлюють, наприклад, холодне і сухе повітря з Канади від теплого і вологого повітря з Мексиканської затоки або з Атлантичного (Тихого) океану над територією США. Відомі випадки виникнення невеликих смерчів у ясну погоду при відсутності хмар над перегрітою поверхнею пустелі або океану. Вони можуть бути зовсім прозорими і лише з нижньою частиною, запиленою піском або водою, робить їх видимими. Спостерігаються смерчі і на інших планетах Сонячної системи, наприклад на Нептуні і Юпітері. М.Ф.Іванов, Ф.Ф.Кам'янець, А.М.Пухів і В.Е.Фортів вивчали утворення торнадо-подібних вихрових структур в атмосфері Юпітера при падінні на нього осколків комети Шумейкера – Леви.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Смерчі і торнадо

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок