Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Елементи теорії, що становлять зміст предметної сфери дисципліни та логічні категорії безпеки життєдіяльності

Елементи теорії, що становлять зміст предметної сфери дисципліни та логічні категорії безпеки життєдіяльності

Назва:
Елементи теорії, що становлять зміст предметної сфери дисципліни та логічні категорії безпеки життєдіяльності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,49 KB
Завантажень:
440
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Елементи теорії, що становлять зміст предметної сфери дисципліни та логічні категорії безпеки життєдіяльності
План
1. Елементи теорії, що становлять зміст предметної сфери дисципліни
2. Елементи теорії, що становлять логічні категорії безпеки життєдіяльності
3. Література

Елементи теорії, що становлять зміст предметної сфери дисципліни
У попередніх розділах встановлено основні поняття дисципліни "Безпека життєдіяльності": "людина", "життя", "безпека" ("небезпека"), "фактори" та ін. Між собою ці поняття за своїм змістом не мають видимого зв'язку. Однак такі зв'язки існують на смисловому рівні. Перехід на смисловий рівень — це перехід від змісту слова людського спілкування до уявлень певної системи професійної діяльності. В нашому випадку — це безпека життєдіяльності (існування) людини. Перехід до розгляду понять на смисловому рівні дає змогу збільшити глибину опису явищ, що необхідно в практиці встановлення безпеки.
Наприклад, основними смисловими уявленнями понять "людина" і "життя" є те, що:—
"людина" виступає в ролі головного об'єкта, а також в ролі об'єкта, який потребує захисту;—
"життя" виступає як показник стану людини, а також як показник впливу небезпек.
За основу смислового розглядання взято пари:—
"людина — життя";
Рис. 2.6. Загальна структура взаємодій людини з середовищем і забезпечення її безпеки—
"життя — небезпеки";—
"небезпеки — фактор";—
"фактор — людина".
Взаємодія кожної пари має визначений смисловий зв'язок. Перелічені пари створюють базове коло понять безпеки життєдіяльності. Встановлене співвідношення наведено на рис. 2.7, с. 38.
2.2.2. Елементи теорії, що становлять логічні категорії безпеки життєдіяльності
Категорії е універсальною формою мислення і відображають загальні властивості й відношення об'єктивної дійсності і пізнання. Виходячи з того, що цілісність і єдність явищ матеріального світу, їх універсальні зв'язки і закономірний рух можуть бути відображені тільки в системі логічних категорій (ЛК), у цьому розділі використовуються ці можливості в межах конкретних питань безпеки життєдіяльності.
Смисл теоретичних основ на рівні розгляду ЛК полягає в тому, щоб за допомогою основних похідних і логічних категорій відтворити основні і похідні логічні категорії безпеки життєдіяльності. На базі поєднання всіх категорій скласти механізм визначення взаємодій компонентів дисципліни (науки), оцінки стану безпеки, розробки способів запобігання аваріям та травмам.
У попередньому розділі вже наводились деякі приклади використання логічних категорій, які сприяють узагальненню та вилученню інформації щодо понятійного рівня.
Цей розділ підпорядковано завданням, які вирішують проблеми систематизації логічних категорій у формуванні дисципліни "Безпека життєдіяльності". Система логічних категорій покликана стати обов'язковим інструментом під час аналізу стану безпеки, встановлення небезпечних та шкідливих факторів, розробки систем захисту життєдіяльності людини.
За допомогою логічних категорій основних, похідних та ін. можна створити відповідну систему безпеки.
Найбільш поширені у використанні дисципліни "Безпека життєдіяльності" такі основні логічні категорії, як "життя", "час", "простір".
Зміст організації безпеки за основною логічною категорією стану "життя" наведено в попередньому розділі.
Рис. 2.7. Формування понятійного поля (базового елемента) дисципліни "Безпека життєдіяльності"
Визначені основні логічні категорії становлять базу для формування та інтерпретації основних і похідних логічних категорій безпеки життєдіяльності.
У більшості випадків практики розгляду послідовного розвитку подій під час негараздів (травм, аварій, катастроф) і забезпечення безпеки для пояснень, необхідно використовувати основну логічну категорію "час" та її похідні категорії. З цього приводу завжди треба уявляти:
1) засіб уведення часу в описання ситуацій;
2) можливості упорядкування у часі стану різних об'єктів. Щодо першого пункту яскравим прикладом є зміст інструкцій з
охорони праці.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Елементи теорії, що становлять зміст предметної сфери дисципліни та логічні категорії безпеки життєдіяльності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок