Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Стихійні явища екзогенного походження

Стихійні явища екзогенного походження

Назва:
Стихійні явища екзогенного походження
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,83 KB
Завантажень:
223
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
РЕФЕРАТ
на тему:
Стихійні явища екзогенного походження


Якщо оцінювати площу України з точки зору негативних екзогенних природних процесів, то можна виділити площі з різним ступенем ризику виникнення природного (або стихійного) лиха.
Широкий розвиток мають різні види екзогенних геологічних процесів природного та техногенного походження.
Селі.
Сель - раптово сформований, внаслідок різкого підйому води в руслах гірських річок, грязьовий потік.
Причинами виникнення селевих потоків майже завжди бувають сильні зливи, інтенсивне танення снігу та льоду, промив гребель водойм, а також землетруси та виверження вулканів. Виникненню їх сприяють і антропогенні фактори: * вирубка лісів і деградація ґрунтів на гірських схилах; * вибухи гірських порід при прок-ладанні доріг; * роботи у кар'єрах; * неправильна організація обвалів та підвищена загазованість повітря, що згубно діє на ґрунтово-рослинний покрив.
Ймовірність зародження селів залежить від складу та будови гірських порід, їх здібності до вивітрювання, рівня антропогенної дії на район та ступінь його екологічної деградації. Під вивітрю-ванням розуміють процес механічного руйнування і хімічної зміни гірських порід та мінералів. Інтенсивність та швидкість вивітрю-вання характеризуються природними умовами (атмосферні опади, вітер, коливання температури повітря та інше).
До селевого басейну належить гірська територія з прилеглими схилами, на яких знаходяться складові зруйнованих гірських порід, його витоки, всі його русла, водозбір, а також район його дії.
Процеси виникнення і розвитку селів залежні від таких ха-рактеристик селевих басейнів, як висота витоків, селеактивність, а також геологічна будова та ерозія гірських порід. Залежно від висоти селевих потоків басейни поділяють на високогірні (2,5 км і більше), середньогірні (1,0-2,5 км) та низькогірні (до 1 км). Басейни характеризуються і об'ємом селевого виносу. Чим вище витік, тим більший об'єм селевого виносу з 1 км2 поверхні басейну.
За селеактивністю басейни поділяють на три групи:
перша - сильноселеносні, що відрізняються інтенсивним створенням та наявністю рихлих уламків; їх селева здібність дорівнює 15-35 тис. м3 виносів з 1 м2 активної площі за один сель;
друга - середньоселеносні, що відрізняються інтенсивними процесами вивітрювання та ерозії; їх селева здібність значно нижча і має величину в межах 5- 15 тис. м3;
третя - слабоселеносні, що мають менш інтенсивне ви-вітрювання і недорозвинену гідрографічну сітку з деякою дефор-мацією русла та схилів; їх селева здібність складає до 5 тис. м2.
Процес виникнення і розвитку селів проходить три етапи:
перший - накопичення в руслах селевих басейнів рихлого матеріалу за рахунок вивітрювання гірських порід та гірської ерозії;
другий - переміщення рихлих гірських матеріалів по гірських руслах з підвищених ділянок у нижчі;
третій - розосередження селевих виносів у гірських долинах.
Рух селів - це суцільний потік із каміння, бруду та води.
Селі мають у своєму складі тверді матеріали (10-75% від усього об'єму) і рухаються зі швидкістю від 2 до 10 м/с. Об'єми селевого потоку можуть досягати сотні тисяч - мільйони кубічних метрів, а розміри уламків - до 3-4 м в поперечнику і масою до 100-200 т. Передній фронт селевої хвилі створює "голову", висота якої може досягати 25 м.
Повторюваність селів в селенебезпечних районах різна. В районах з підвищеною кількістю снігу та злив вони можуть повторюватися декілька раз на рік, але частіше - один раз на 2-4 роки. Дуже великі селі виникають один раз на 10-12 років.
За складом розрізняють потоки:
грязьові — суміш води, невеликої кількості землі та дрібного каміння;
грязьо-кам'яні - суміш води, гравію, гальки та невеликого каміння;
водо-кам'яні - суміш води з камінням великого розміру.
За потужністю (об'ємом) вони можуть бути катастрофічні, по-тужні, середньої та малої потужності. Катастрофічні характеризу-ються виносом матеріалу понад 1 мли м3 і спостерігаються, як пра-вило, па земній кулі один раз у 30-50 років. Потужні виносять ма-теріал об'ємом в 100 м3 і виникають рідко.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Стихійні явища екзогенного походження

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок