Головна Головна -> Реферати українською -> БЖД -> Методи встановлення регламентованих перерв на відпочинок

Методи встановлення регламентованих перерв на відпочинок

Назва:
Методи встановлення регламентованих перерв на відпочинок
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,46 KB
Завантажень:
393
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Методи встановлення регламентованих перерв на відпочинок


Регламентовані перерви на відпочинок та методи встановлення їх загальної тривалості
Регламентовані перерви на відпочинок — це перерви за рахунок робочого часу, які встановлюються в певні відрізки зміни і передбачають припинення роботи або підміну працівника. Проектування регламентованих перерв на відпочинок передбачає вирішення таких проблем:
встановлення загального часу на регламентовані перерви;
обгрунтування тривалості однієї перерви;
розподіл перерв протягом робочої зміни.
При встановленні загального часу на регламентовані перерви реалізується декілька методичних підходів.
Практичне застосування знайшли такі з них:
встановлення різних надбавок на відпочинок залежно від умов виробничого середовища і факторів трудового процесу;
емпіричний метод;
визначення часу на відпочинок на основі фізіологічних характеристик (середня частота пульсу за зміну; витрати енергії за одну хвилину при виконанні роботи; зниження статичної витривалості в кінці робочого дня порівняно з доробочим періодом та ін.);
встановлення загального часу на відпочинок за показником втоми і умов праці.
Найбільш поширений у практиці розробки режимів праці і відпочинку метод встановлення різних надбавок на відпочинок залежно від умов виконання роботи. Методика встановлення часу на відпочинок враховує дію таких факторів: фізичне зусилля, нервове напруження, темп роботи, робоча поза, монотонність роботи, температура повітря, вологість, теплові випромінювання, забрудненість повітря, виробничий шум, вібрація, освітлення. В залежності від сили і тривалості дії кожного фактора встановлюється норма часу на відпочинок в межах від 1 до 9оперативного часу. Оперативний час — це час, що витрачається безпосередньо на зміну форми або властивостей предмета праці, а також на виконання дій, які сприяють цим змінам. Наприклад, якщо тривалість прикладання фізичних зусиль на рівні 5—15 кг становить менше половини робочої зміни, то норма часу на відпочинок становить 1оперативного часу, якщо більше половини — то 2При зусиллях 31—50 кг цей показник відповідно складає 8 і 9При незначному нервовому напруженні час на відпочинок становить 1—2при середньому — 3—4а при підвищеному — 5Аналогічно встановлюється норма часу на відпочинок по інших факторах. Нормативні величини часу на відпочинок по кожному фактору наведені у таблиці 13.1.
Загальний час на відпочинок визначається як сума процентів, встановлених по кожному фактору. Ця методика використовується на виробництві, хоча має суттєві недоліки. Основними з них є недостатня обгрунтованість надбавок часу на відпочинок і довільна градація різних факторів умов праці.
Суть емпіричного методу полягає в тому, що загальний час на відпочинок встановлюється в процесі виробничого експерименту шляхом порівняння ефектів різних режимів, які відрізняються кількістю і тривалістю перерв. Критеріями оцінки служать продуктивність праці, процент браку, ознаки втоми працівників, травматизм. Цей метод трудомісткий і не може застосовуватися в масштабах всього народного господарства.
Метод визначення часу на відпочинок на основі фізіологічних характеристик ґрунтується на різних принципах.
Так, одні дослідники пропонують припиняти роботу, як тільки досягається певний рівень напруження конкретної фізіологічної функції. Найчастіше використовується такий показник, як частота пульсу. Вважається, що кількість надлишкових ударів пульсу не повинна перевищувати 60—100. Як тільки досягається такий рівень, робота повинна припинятися.


Таблиця 13.1
Час на відпочинок залежно від важкості роботи і санітарно-гігієнічних умов праці,від оперативного часу
Фактори | Характеристики праці і час на відпочинок
1. Вага переміщуваного вантажу або затрати фізичних зусиль, кг | Від 5 до 15 кг — 1при затратах фізичних зусиль менш ніж протягом половини оперативного часу або 2при затратах більше половини часу;
від 16 до 30 кг — відповідно 3 або 4;
від 31 до 50 кг — 7, 8, 9(відповідно при затратах фізичних зусиль протягом 1/3, 1/2 або більше оперативного часу)
2.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Методи встановлення регламентованих перерв на відпочинок

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок