Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Олена Кульчицька

Олена Кульчицька

Назва:
Олена Кульчицька
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,85 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат
на тему:
Олена Кульчицька


План
1. Ранні роки життя
2. Навчання на Батьківщині та закордоном
3. Вплив Олени Кульчицької на розвиток гравюри в Україні
4. Мистецька спадщина художниці
5. Останні роки життя
6. Значення Олени Кульчицької в розвитку образотворчого мистецтва в Україні в другій половині ХХ століття


Творчість Олени Кульчицької займає в українському мистецтві важливе місце. Вона є не лише першою жінкою-маляркою в Галичині, а й першим графіком на західноукраїнських землях: започаткувала мистецьку ілюстрацію й культурне оформлення книжки, а її офорти, акватинти, дереворити та лінорити були першими мистецькими творами в Галичині у цій техніці (Дзядик 416).
Олена Львівна Кульчицька належала до справжніх митців-енциклопедистів; яскраво й повнокровно виявила свої численні обдарування, зокрема у живописі, акварелі, всіх видах і техніках гравюри, килимарстві, художній кераміці, ковальстві, ювелірній справі, проектуванні архітектурного декору, емалі, етнографії Разом зі своїми сучасниками І.Трушем, О.Новаківським сприяла становленню і розвитку в Західній Україні самостійної національної мистецької школи (Дзядик 417).
Народилася Олена Кульчицька у мальовничому містечку Бережани (тепер Тернопільська область), в сім'ї юриста. Любити природу, розкривати таємниці її краси, пізнавати світ допитливу дівчину вчив батько - людина, яка володіла неабиякою ерудицією, тонким естетичним смаком (Лабінський 208).
Про старшого брата Володимира згадує рідко, лише зазначає, що мати ”більше любила сина”. Зате були дуже дружніми із старшою на 2 роки сестрою Ольгою. Олена зробила кілька десятків її портретів. Навіть долі їхні були схожими — обидві не вийшли заміж, викладали дівчатам у школі: Ольга — ручну працю, Олена — рисунок. ”Мама була дуже працьовита й вимагала, щоб ми вміли працювати, — згадувала художниця. — Ми з сестрою Ольгою повинні були самі ляльок одягати. Батько дістав нам ”Журнал мод і крою”. Тому наші ляльки мали різні ”модні” строї, включно до українського і японського”. Оленка не любила стригтися. Щоб донька не плакала, мати дарувала їй якусь забавку: ”Стриження було мені дуже прикре, бо сусідські діти кликали ”хлопчик пана начальника”, — пояснює вона в щоденнику (Лабінський 209).
Дитинство закінчилося, коли її віддали до школи при монастирі Сакраменток у Львові. Із туги за рідними дівчинка починає малювати. 1902-го вона вступає до приватної художньої студії. Після її закінчення можна було вступати до Школи прикладного та декоративного мистецтва у Відні — єдиного тоді вищого закладу в Австро-Угорщині, куди приймали дівчат. Перед вступом сестри кинули жереб: кому продовжувати навчання. Доля всміхнулася молодшій.
У травні 1908-го Олена ”з добрим успіхом” склала іспити. Удвох із сестрою вони їдуть у подорож музеями Європи: Мюнхена, Страсбурга, Парижа, Лондона, Женеви. Повернувшися до Львова, де тепер оселилися батьки, Олена виставила 50 картин, створених за час навчання у Відні. Художник Іван Труш написав у газетній рецензії: ”Для української штуки (мистецтва. — ”ГПУ”) прибула нова поважна сила” (Кутиський 91).
За настановою батька ”жити з власної праці” вона йде вчителювати. Спочатку до ліцею, а через рік переводиться до Перемишля (тепер у Польщі), у державну вчительську семінарію. Напередодні Різдва 1909 року помирає батько, Лев Кульчицький. Мати та сестра переїздять до Олени. Вона стає головним годувальником: пенсія матері й зарплата сестри надто маленькі. Кульчицька постійно зайнята в школі, час на малювання має лише в неділю. Досхочу малює тільки влітку, в Карпатах. Oлені судилося стати художницею. Щаслива обраниця мистецької долі, вона одразу з тріумфом увійшла в світ високого мистецтва. Була першою в Галичині жінкою, котра здобула фахову мистецьку освіту (закінчила Віденську художньо-промислову школу; 1908), а згодом стала першою жінкою-художником, яка зрівнялася з видатними митцями-чоловіками, а деяких навіть перевершила. Художниця поставила перед собою чітку мету: зробити якнайбільше у тих царинах, в яких у силу нелегких історичних обставин українське мистецтво мало найменше здобутків (Кутиський 91).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Олена Кульчицька

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок