Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Юрій Дрогобич

Юрій Дрогобич

Назва:
Юрій Дрогобич
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,91 KB
Завантажень:
171
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
План
1. Біографія Юрія Дрогобича.
2. Юрій Дрогобич, як процесор Болонського та Краківського університетів.
3. Друковані видання Юрія Дрогобича.
Список використаної літератури.


ДРОГОБИЧ (Котермак) Юрій (бл. 1450 — 1494) — мислитель-гуманіст, астроном, астролог, медик, математик.Народився у Дрогобичі. Вчився у Краківському та Болонському університетах — найбільших у той час гуманістичних центрах Європи. Одержав ступінь доктора філософії та медицини у Болонському університеті, де протягом 1478 — 1482 рр. викладав математику й астрономію. У 1481 — 1482 рр. займав посаду ректора університету медиків та вільних мистецтв. Повернувшись до Кракова, працював професором медицини й астрономії в 1487 — 1494 рр.
У Дрогобичі народився і, очевидно, одержав початкову освіту Юрій Котермак - відомий учений, педагог і письменник, ректор Болонського університету, професор Краківського університету, перший український автор друкованої книжки, що вийшла в Римі 1483 р. Наш земляк прибрав собі прізвище Дрогобич.
Навчався у Львові, Кракові, Болоньї (Італія). В 1481 — 82 рр. — ректор Болонського ун-ту. Наприкінці 80-х рр. XV ст. викладав астрономію та медицину в Краківському ун-ті, де його учнями були славетний польський астроном Н. Коперник та відомий німецький гуманіст К. Цельтіс. Д. пітримував тісні зв’язки з багатьма гуманістами з різних країн, зокрема з італійським гуманістом Ф. Б. Калімахом та піонером кириличного друкарства Ш. Фіолем, видавничу діяльність якого підтримував.
Близько 1450 року в сім’ї ремісника з галицького міста Дрогобича народився хлопчик, якого назвали Юрієм. З дитинства Юрко Котермак відрізнявся метикуватістю, а в школі при церкві Святого Юра найбільше цікавився складанням великодніх таблиць і латиною. Саме досконале знання латини стало для юнака-міщанина перепусткою до навчання в європейських університетах.
У ХV столітті, коли жив Котермак, поїздки українців у Європу не були рідкістю – українські студенти відомі в європейських університетах майже з часу їхнього заснування. Тож нічого дивного не було в тому, що 19-літній Юрій, приставши до львівських купців, попрямував по науку в один із найвідоміших університетів тої пори – Краківський Ягеллонський. Зробивши посильний вступний внесок – 1 грош і склавши студентську присягу, Котермак став студентом філософського факультету. Навчався Юрій добре і 1472 року здобув науковий ступінь магістра.
Проте додому Котермак не повернувся. Його шлях проліг до італійського міста Болоньї, університет якого славився своїми видатними медиками й астрономами. Тут Юрій, що взяв собі нове прізвище – за назвою рідного міста – Дрогобич, невдовзі став доктором вільних мистецтв, а дещо пізніше – й медицини.
У Болоньї Юрій Дрогобич зробив блискавичну кар’єру, ставши у 31 рік ректором університету. Водночас він проводив активну наукову роботу. Всього через кілька років після винайдення друкарського верстата світ побачила перша друкована книжка Дрогобича „Прогностична оцінка поточного 1483 року”. В епоху Відродження в європейській філософії панував гуманізм з його особливою увагою до порухів людської душі, й у пошуку їхніх першопричин тогочасні науковці зверталися до впливу небесних світил. Але в надрах астрології народжувалося справжнє наукове знання. Й у дослідженні Дрогобича можна зустріти точно визначений час майбутніх двох місячних затемнень і фаз Місяця впродовж року, метеопрогноз на рік і точно визначені географічні координати Вільнюса, Дрогобича, Львова, інших міст. Усі праці Дрогобича написані вишуканою латиною, містять віршовані вступи.
Через кілька років Дрогобич залишає Болонью й певний час працює при дворах знатних італійських сімейств. Нарешті він переїздить до Кракова, де стає професором астрономії й медицини рідного Ягеллонського університету.
Цікаво, що серед учнів Юрія Дрогобича був і видатний польський астроном Миколай Коперник, який відкрив, що не Сонце рухається навколо Землі, а Земля навколо Сонця.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Юрій Дрогобич

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок