Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> МАХНО Нестор Іванович Український політичний діяч

МАХНО Нестор Іванович Український політичний діяч

Назва:
МАХНО Нестор Іванович Український політичний діяч
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,93 KB
Завантажень:
145
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
МАХНО Нестор Іванович
Український політичний діяч
Народився 27 жовтня 1889 р. в Катеринославській губернії неподалік від села Гуляйполе в сім’ї колишнього селянина-кріпака. Закінчив початкову школу, був підпаском, потім працював у сільській кузні, на чавуноливарному заводі. В 1906 р. вступив у гурток молоді української групи хліборобів-анархістів. Не маючи чіткої програми, група вважала своєю метою «експропріацію», а фактично займалася розбоєм. Н. Махно був тричі заарештований. У березні 1910 р. його разом із 16членами групи Одеський військово-окружний суду м. Катеринославі засудив до страти, проте через неповноліття кару було замінено безстроковою каторгою.
У Бутирській тюрмі Махно займався самоосвітою, ознайомився з азами анархізму. Звільнений під час Лютневої революції 1917 р., він повернувся до Гуляйполя. Висунув ідею про розподіл землі, знайшовши чимало прихильників серед селян-земляків. Незабаром його обрали головою селянської спілки і керівником місцевої Ради селянських депутатів. На цих посадах він за кілька місяців виконав свої передвиборні обіцянки: влітку
1917 р. влада в Гуляйполі перейшла до Ради, яку він очолював, панське й церковне землеволодіння перестало існувати за два місяці до прийняття Декрету про землю.
У період окупації України німецькими військами Махно на певний час виїхав до Москви, де відвідував лекції анархістів, есерів і більшовиків. У червні 1918 р. він знову виїхав в Україну.
Повернувшись до Гуляйполя, Махно створив повстанське військо, яке пізніше отримало назву революційно-повстанської армії. В командуванні військом блискуче виявився його воєнний талант, він досконало володів тактикою партизанської війни. У листопаді 1918 р. махновці здійснили свій перший рейд, пройшовши з боями Олександрівський, Маріупольський, Бердянський і Павлоградський повіти. 30 грудня в результаті згоди між «Революційним штабом» махновців і Катеринославським губ-ревкомом про спільну боротьбу проти білих, німців і гетьманців, Нестор Махно був призначений головнокомандувачем більшовицької революційної робітничо-селянської армії Катеринославської губернії.
Махно став союзником Червоної армії, однак зберіг за собою певну воєнну, політичну та економічну самостійність. Він контролював десятки волостей навколо Гуляйполя, проводив у них незалежну економічну політику, яка забезпечувала йому величезну популярність та підтримку серед селянства. Усіляко сприяв утворенню комун, забороняв населенню керованих ним районів брати участь у проведенні продрозверстки.
У цей час армія Махна активно протистояла білогвардійським військам. Його частини успішно штурмували Катеринослав, а з початку 1919 р. у складі Задніпровської дивізії брали участь у боях з Петлюрою і Денікіним. За участь у розгромі Денікіна Махно був представлений до нагородження орденом бойового Червоного Прапора. Однак відверті розбіжності у селянському питанні поступово загострили відносини Махна з радами. В травні 1919 р. під час наступу денікінців його бригада самовільно залишила фронт і почала відкриту боротьбу з радянською владою. Проти партизанщини виступив Л. Троцький. За його наказом у червні 1919 р. К. Ворошилов заарештував і розстріляв 8 чол. зі штабу повстанської армії. Tоді Н. Махно повернув свої війська проти червоних.
Із наступом Денікіна Н. Махно продовжував партизанську боротьбу в районі Гуляйполя в тилу білих. Після повернення червоних напруження у відносинах залишилося, іноді переходячи в збройні сутички, Проте пропозицію Врангеля про спільні ДІЇ Махно відхилив.
У січні 1920 р. командування Червоної армії запропонувало Н. Махну направити його частини на Західний фронт, той відмовився і відновив боротьбу проти радянської влади. Всеукрревком оголосив махновців поза законом, однак спроби розгромити їх не мали успіху. Махновці здійснювали рейди по Україні, вбивали радянських працівників і продзагонівців.
Восени 1920 р. було укладено останню угоду Махна з радянською владою. Його дивізії брали участь у штурмі Перекопу і звільненні Криму. Після перемоги частину махновських військ, яка знову виступила проти рад, було роззброєно, а командирів розстріляно.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: МАХНО Нестор Іванович Український політичний діяч

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок