Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Прокопович Петро Іванович - людина, вчений, громадянин

Прокопович Петро Іванович - людина, вчений, громадянин

Назва:
Прокопович Петро Іванович - людина, вчений, громадянин
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,89 KB
Завантажень:
408
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
УДК 638.1 (092) Давиденко В.М.
Прокопович Петро Іванович - людина, вчений, громадянин
Серед славних імен випускників Києво- Могилянської академії Петро Іванович Прокопович займає особливе почесне місце. Його високі якості людини, талант вченого і педагога, його патріотизм і любов до рідного краю заслуговують глибокого вивчення і популяризації. Він буде служити ще багатьом поколінням українців благородним прапором на шляху до вдосконалення, науково- технічного прогресу, раціонального використання природи.
Все своє життя Петро Іванович присвятив вивченню бджіл, розвитку вітчизняного бджільництва. Він є творцем вуликової рамки і рамкового вулика.
Як талановитий педагог, П.І.Прокопович розробив критеріальні принципи трудового виховання. Він був визначним громадським діячем і публіцистом. Його заслужено можна вважати фундатором прикладної екології. Винахідливість, професіоналізм, глибина спостережень - характерні риси Петра Івановича як вченого. Чуйність, висока справедливість, прагнення допомогти і підтримати в біді, вимогливість до себе і оточуючих, любов до рідного народу і прагнення полегшити його долю, зробити освіту доступною для народу, прагнення не тільки раціонально використовувати природу, а і збагатити ії - характерні риси П.І.Прокоповича як громадянина. П.І.Прокоповича цікавили філософія і педагогіка, наука і прикладне її застосування на користь людям.
Петро Іванович Прокопович народився 29 червня 1775 року в селі Мітенки, нині Бахматчського району Чернігівської області, в сім'ї сільського священика. Все життя прожив в Україні. Помер у 1850 році і похоронений в селі Пальчики Бахматчського району на Чернігівщині. У сім'ї Прокоповича було четверо дітей, Петро був старшим сином.
Петро Іванович у 1794 році закінчив Києво- Могилянську академію і в цьому ж році поступив на військову службу. Спочатку він служив у Переяславському гусарському полку, потім в Херсоні і Одесі. У 1798 році через хворобу пішов у відставку в чині поручика. Цього ж року повертається до батьківської оселі в село Мітенки на Чернігівщині.
Петро Іванович почав займатися бджолами у 1799 році, в 1800 році придбав власну пасіку. Цей шлях бджоляра у нього почався невдачами і бідами. У 1802 році пожежа знищила його садибу. Збереглася тільки одна пасіка. Щоб якось жити, він збудував собі землянку. В цей тяжкий період свого життя Петро Іванович змушений був орати, сіяти, косити, збирати хліб, займатись городом, працювати столяром і теслею, робити цеглу, доглядати худобу і, безумовно, займатися бджолами.
П.І.Прокопович постійно ставив досліди. Єдиним його наставником і порадником була жива природа - самі медоносні бджоли, їх зв'язки з рослинним світом. До 1808 року П.І.Прокопович не був знайомий з літературою з питань бджільництва. А коли познайомився у 1808 році з роботами Р.А.Реомюра, то оцінив їх як "дитячі поради", а поради інших закордонних авторів вважав "...ненадійними або незадовільними, чи навіть безкорисними".
На цей час у нього вже нараховувалось понад 580 власних вуликів, набуті неабиякі знання про життя бджіл, накопичений власний досвід догляду за ними.
Петро Іванович самостійно пізнавав природу бджіл - цих дивовижних комах. Він тільки з ними був щасливий і нещасний. Багато чого в їхньому житті він побачив вперше. Один з перших біографів П.І.Прокоповича, А.І.Поморський-Жоравко, особисто з ним знайомий, писав: "Не будучи знайомим з тим, що було зроблено до нього або його сучасниками для бджільництва зарубіжними діячами, він відшукав нове і перевідкрив вже відоме. Праця за обсягом для однієї людини величезна, але вона була здійснена самим П.І.Прокоповичем".
Петра Івановича глибоко цікавили біологія бджіл і економіка бджільництва, медоносні рослини і заразні хвороби бджіл, технологія догляду і дослідна справа, система вуликів і, нарешті, принципи навчання цій науці. Грунтуючись на власному багаторічному досвіді і дослідженнях, він створив свою систему ведення господарства і управління медоносними бджолами.
П.І.Прокопович пише, що "всяке його пізнання випливає з безперервних спостережень і багато разів повторюваних дослідів".

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Прокопович Петро Іванович - людина, вчений, громадянин

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок