Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> ЛАЗАРЕВСЬКИЙ Олександр Матвійович Український історик, шевченкознавець

ЛАЗАРЕВСЬКИЙ Олександр Матвійович Український історик, шевченкознавець

Назва:
ЛАЗАРЕВСЬКИЙ Олександр Матвійович Український історик, шевченкознавець
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,02 KB
Завантажень:
417
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
ЛАЗАРЕВСЬКИЙ Олександр Матвійович
Український історик, шевченкознавець
Народився 20 червня 1834 р. в с. Гирівка (нині с. Шевченкове Конотопського району Сумської області) в родині дрібних дворян.
Закінчивши повітове училище, навчався в гімназії у Петербурзі, де значною мірою сформувалися його погляди, виявився інтерес до історії України. Перші історичні праці майбутнього вченого «Василий Золотаренко, полковник Нежинский», «Опыт указателя источников изучения Малороссийского края в историческом и географическом отношениях», «Про шведских пленников 1709 г.» 1853 р. було опубліковано в «Черниговских губернских ведомостях». 1858 р. закінчив історико-філологічний факультет Петербурзького університету, здобувши ступінь кандидата наук. Того ж року видав «Указатель для изучения Малороссийского края». Був бібліотекарем графа Уварова і склав каталог його рукописних збірок.
Великий вплив на формування демократичного світогляду О. Лазаревського мала дружба з Т. Шевченком. Він доглядав тяжко хворого поета до самої смерті, супроводжував труну з його тілом в Україну. О. Лазаревський є засновником шевченкознавчої мемуаристики і біографістики. В день смерті Великого Кобзаря в петербурзькій газеті «Северная пчела» з’явилася його публікація «Последний день жизни Т. Г. Шевченко», а через рік «Основа» надрукувала «Материалы для биографии Т. Г. Шевченко», що було першою спробою систематизації біографічних відомостей про поета.
У 60—70-х роках ХГХ ст. О. Лазаревський працював у судових установах Чернігова, Полтави, Ніжина, а з 1880 р. — у Київському окружному суді. В цей період починається плідна наукова діяльність ученого. Предметом його досліджень були актуальні питання з історії селянського життя, з економіки, соціальних відносин в Україні другої половини XVII і XVIII ст.
У 1860 р. за дорученням Академії наук збирав у московських монастирях матеріали для вивчення історії російського хронографа. «Записку о русском хронографе» надрукував в «Известиях АН». 1866 р. опублікував ґрунтовне дослідження «Малороссийские посполитые крестьяне (1648—1783 гг.)». О. Лазаревський — автор низки «Нарисів» з історії українських старшинсько-козацьких родів. Видав цінні збірники документів «Сулимовський архів» (1884), «Мотиженський архів» (1890), «Щоденник генерального підскарбія Якова Марковича» (1893,1895, 1897), «Історичні нариси Полтавської Лубенщини» (1896), «Акти з історії монастирського землеволодіння» (1891). Документальною пам’яткою соціально-економічної історії України XVII ст. є «Малороссийские переписные книги 1666 года». Загалом наукова спадщина вченого становить понад 420 праць.
О. Лазаревський брав участь у роботі наукових товариств і установ Києва, Петербурга, Чернігова (зокрема, Історичного товариства Нестора Літописця), був одним із засновників журналу «Киевская старина» (1882).
В останнє десятиріччя життя працював над монографією «Описание Старой Малороссии».
Помер 13 квітня 1902 р. в Києві.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: ЛАЗАРЕВСЬКИЙ Олександр Матвійович Український історик, шевченкознавець

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок