Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Стус Василь

Стус Василь

Назва:
Стус Василь
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,69 KB
Завантажень:
227
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
ВАСИЛЬ СТУС
(1938—1985)
Псевдонім — Василь Петрик.
Василь Стус народився 6 січня 1938 р. на Вінничині в с. Рахнівка Гайсинського району в сім'ї Семена Дем'яновича та Їлини Яківни Стусів. Був четвертою дитиною в родині. У 1940 р. родина переїздить до м. Сталіно (сучасний Донецьк), де батьки отриму-ють роботу на одному з хімічних заводів.
Протягом 1944—1954 pp. В. Стус навчався в середній школі № 75 м. Сталіно.
У 1954—1959 pp. навчався в Сталінському педагогічному ін-ституті за спеціальністю «Українська мова та література», після закінчення працював учителем у Таужнянській середній школі Гайворонського району Кіровоградської області.
У 1959—1961 pp. В. Стус служив у лавах радянської армії, потім у 1961 —1963 pp. працював учителем української мови та літератури в середній школі № 23 м. Горлівки Донецької області, працював також підземним плитовим шахти «Октябрьская» у Донецьку, літературним редактором газети «Социалистический Донбасе», у 1963р. стає аспірантом Інституту літератури АН УРСР ім. Т. Г. Шевченка зі спеціальності «Теорія літератури». Переїздить до Києва.
У 1964 р. В. Стус віддає до видавництва «Молодь» першу збірку своїх віршів, що має назву «Круговерть»» (у 1965 p., од-разу після виступу в кінотеатрі «Україна», набір збірки було «розсипано»). 4 вересня 1965р. поет виступив в київському кі-нотеатрі «Україна» з протестом проти серпневих арештів україн-ської інтелігенції, а 20 вересня 1965 р. його відраховано з аспі-рантури за «систематичне порушення норм поведінки аспірантів та співробітників наукового закладу», тобто за виступ у кінотеа-трі «Україна».
В. Стус працює в будівельній бригаді, а згодом кочегаром в Українському науково-дослідному інституті садівництва у Фео-фанії під Києвом. Одружується з Валентиною Попелюх. Наступ-ного року працює спочатку молодшим, невдовзі — старшим на-уковим співробітником Центрального державного історичного архіву УРСР. Змушений звільнитися з «традиційним» формулю-ванням: звільнений за власним бажанням.
З 1966р. і до арешту В. Стус працює старшим інженером від-ділу технічної інформації проектно-конструкторського бюро Мі-ністерства промисловості будівельних матеріалів Києва, а пото-му — старшим інженером проектно-технологічного об'єднання.
У брюссельському видавництві «Зимові дерева» 1970 р. ви-йшла друком друга збірка поета — «Зимові дерева» (у 1968р. поет подав рукопис цієї книги до видавництва «Радянський пись-менник», але, добре усвідомлюючи, що надії на видання немає, прийняв рішення про передачу її за кордон). Факт публікації книги за кордоном особливо обурював суддів на процесі над В. Стусом у 1972 р.
У 1970р. В. Стус видав у самвидаві свою третю експеримен-тальну книгу віршів— «Веселий цвинтар».
12 січня 1972 р. — поета вперше заарештовано.
7 вересня 1972 р. відбувся суд, згідно з вироком якого Василя Стуса засуджено до п'яти років ув'язнення та трьох років заслання.
У 1972р., перебуваючи в камері попереднього ув'язнення Ки-ївського КДБ, поет створює свою четверту книгу — «Час твор-чості / Dichtenszeit», що складена з оригінальних віршів та пере-кладів віршів Ґете. Оригінальні творі стали основою майбутньої книги всього життя Стуса — «Палімпсести».
Протягом 1972—1977 pp. поет відбував покарання в таборах Мордовії.
З листопада 1975 по лютий 1976 pp. він перебував у спеціа-лізованій ленінградській лікарні з приводу операції на шлунку.
З 5 березня 1977 р. поет засланий у селище їм. Матросова Тенькінеького району Магаданської області; працював «учнем проходчика гірської підземної ділянки» та машиністом скрепера на рудні ім. Матросова об'єднання «Севервостокзолото».
У 1978р. митець прийнятий до PEN-клубу; у 1979р. він по-вертається до Києва, вступає до Української Гельсінської групи.
З жовтня цього ж року за поетом встановлено адміністратив-ний нагляд.
У 1971 —1980 рр. В. Стус остаточно підготував до друку кілька варіантів збірки «Палімпсести» (у 1985р. Г. Бьолль за цю книгу висував Стуса на здобуття Нобелівської премії, а вперше окремим виданням вона вийшла у видавництві «Сучасність» у ,1986р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Стус Василь

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок