Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Творча постать Ісидора Воробкевича у літературній спадщині Івана Франка

Творча постать Ісидора Воробкевича у літературній спадщині Івана Франка

Назва:
Творча постать Ісидора Воробкевича у літературній спадщині Івана Франка
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,98 KB
Завантажень:
285
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Творча постать Ісидора Воробкевича у літературній спадщині Івана Франка
Проголошення Української держави активізувало завдання концептуального перегляду художніх надбань національної культури, викликало великий інтерес до її витоків та непересічних досягнень минулого, сприяло глибокому аналізу проблем Української історії, мовознавства, літератури, мистецтва.
У зв'язку з історичними подіями останніх десятиліть, одним з пріоритетних напрямків українського музикознавства є висвітлення процесу формування та розвитку музичної культури Західної України другої половини XIX - початку XX століття. Характеризуючи еволюцію художніх стилів, висвітлюючи культурологічні явища в музичному житті краю, аналізуючи творчість тієї чи іншої мистецької постаті, дослідники, природно, акцентують увагу на фактах, що ігнорувались чи свідомо замовчувались в силу різних, в тому числі, ідеологічних чинників. Останнім часом з'являються ґрунтовні наукові праці і публікації, в яких зроблена суттєва переоцінка цінностей та оновленою постає картина музичного життя Галичини та Буковини означе-ного періоду.
Серед видатних діячів минулого, які заклали фундамент майбутнього розквіту музичної культури, важливе місце займає творча постать Ісидора Воробкевича (1836-1903). У вересні 2003-го року укра-їнська громадськість відзначає 100-у річницю його смерті. Незважаючи на значну популярність та авторитет І.Воробкевича на Буковині в 70-90-х роках XIX століття, в радянський період, у зв'язку з приналежніс-тю композитора до духовенства та патріотичним змістом творчості, його значення в історії української культури применшувалось, а музична спадщина, за винятком декількох творів, не популяризувалась.
Тому однією з актуальних проблем, що вимагають вирі-шення, є визначення в контексті розвитку музичної культури, місця І.Воробкевича як одного з яскравих представників національного відрод-ження краю. Першою і на сьогоднішній день найгрунтовнішою характерис-тикою життєвого і творчого шляху прославленого буковинця стала моно-графія Марії Білинської (І) Посилання на використані джерела подані в дужках: перша цифра вказує на порядковий номер, друга - на сторінку. За останній час інтерес до І.Воробкевича значно зріс, про що свідчить ряд наукових публікацій. Так, наприклад, Ярина Вишпінська підкреслює органічний зв'язок музики композитора і народної творчості, дає глибокий аналіз "Співаника для шкіл народних", акцентує увагу на важливій ролі збірника у вихованні та розвитку духовної культури дітей (2, 81-87). Значним кроком у пошуках матері-алів, пов'язаних з творчою постаттю І.Воробкевича, вивченні, пропа-ганді і популяризації його музичної спадщини стала подвижницька діяльність Андрія Кушніренка. В його наукових статтях підкреслюється, що творчість композитора стала не тільки значним внеском у скарбницю національного мистецтва, але "залишається актуальною в наш час, є духовним надбанням нашого народу і формує сьогодні сучасну гармонійну особистість, якій повинні бути властиві високі почуття патріотизму до своєї рідної землі, до своєї рідної культури” (3, 175; 4, 51-54). Значно зросла увага до композитора з боку наукових та навчальних видань, в яких І.Воробкевичу присвячені окремі розділи.
Більшість публікацій про І.Воробкевича зосереджує увагу на його літературній діяльності, ігноруючи часом факт, як зауважив свого часу Осип Маковей, що "тільки оцінка тексту, і музики була би повною оцінкою пісні С.Воробкевича" (5, 67).
Як відомо, повне ім’я композитора - Ісидор, в народі більш поширене як Сидір; один з найпоширеніших літературних псевдонімів -Данило Млака Багатогранний талант, що поєднав у собі дар композитора, письменника, драматурга, педагога, фольклориста, диригента і громадського діяча слід розглядати комплексно, правильно розставляючи акценти. Віддаючи данину пам'яті яскравому представнику українського відродження на Буковині другої половини XIX століття, слід не применшувати, але і не перебільшувати його заслуги. Адже талант І.Воробкевича, як і багатьох його сучасників розвивався у складних, далеко не сприятливих суспільно-політичних умовах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Творча постать Ісидора Воробкевича у літературній спадщині Івана Франка

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок