Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> САКСАГАНСЬКИЙ Панас Карпович (справжнє прізвище — Тобілевич) Український актор і режисер, театральний діяч

САКСАГАНСЬКИЙ Панас Карпович (справжнє прізвище — Тобілевич) Український актор і режисер, театральний діяч

Назва:
САКСАГАНСЬКИЙ Панас Карпович (справжнє прізвище — Тобілевич) Український актор і режисер, театральний діяч
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
1,54 KB
Завантажень:
200
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
САКСАГАНСЬКИЙ Панас Карпович (справжнє прізвище — Тобілевич)
Український актор і режисер, театральний діяч
Народився 15 травня 1859 р. в с. Кам’яно-Костувате на Миколаївщині. Брат І. Карпенка-Карого, М. Садовського, М. Садовської-Барілотті. Навчався в Єлизаветградській реальній школі. У1875 р. грав в аматорському гуртку М. Кропивницького. З 1878 р. — на військовій службі. У 1880 р. після закінчення юнкерської школи в Одесі дістав призначення в піхотний полк у Миколаєві. Тут познайомився з композитором П. Ніщинським, автором відомих «Вечорниць».
У 1883—1909 рр. співробітничав із М. Садовським, І. Карпенком-Карим, М. Старицьким та М. Кропивницьким. Гастролював по Україні, Росії, Молдавії, Білорусії, Польщі. З 1890 по 1898 р. — режисер у власній трупі «Товариство російсько-малоросійських артистів під керівництвом П. Саксаганського». В1907—
1909 рр. очолював «Товариство українських артистів». Один з організаторів театру корифеїв.
У 1910—1915 рр. проживав у Києві, гастролював по Україні й Росії у складі українських труп Т. Колісниченка та Ф. Светлова. У 1912 р. разом із М. Заньковецькою докладав зусиль до створення Українського художнього театру в Києві.
У1918 р. заснував у Києві Народний театр, на базі якого 1922 р. було утворено Український драматичний театр (з 1923 р. — ім. М. Заньковецької, нині Львівський драматичний театр ім. М. К. Заньковецької). У цьому театрі працював з перервами до 1932 р.
Виконував ролі Івана Барильченка («Суєта» І. Карпенка-Карого), Шельменка («Шельменко-денщик» І. Квітки-Основ’яненка), Франца Мора («Розбійники» Ф. Шиллера) та ін.
Серед найкращих ролей П. Саксаганського — Возний («Наталка Полтавка» І. Котляревського), Отецько («Сватання на Гончарівці» І. Квітки-Основ’яненка), Карась («Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського), Назар («Назар Стодоля» Т. Шевченка).
Поставив спектаклі «Розбійники» Ф. Шиллера (1920), «Отелло» У. Шекспіра (1926). Вперше в історії українського театру запропонував план постановки вистави.
У 1936 р. був удостоєний звання народного артиста СРСР.
Написав кілька праць з акторської та режисерської майстерності («Театр і життя», «Як я працюю над роллю», 1932).
Свої спогади про розвиток українського театрального мистецтва виклав у книжці «З минулого українського театру».
Помер 17 вересня 1940 р. в Києві.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: САКСАГАНСЬКИЙ Панас Карпович (справжнє прізвище — Тобілевич) Український актор і режисер, театральний діяч

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок