Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Гетьман Пилип Орлик

Гетьман Пилип Орлик

Назва:
Гетьман Пилип Орлик
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,95 KB
Завантажень:
495
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Гетьман Пилип Орлик


Зміст
Вступ……………………………………………………………………3
Сходження до вершини кар’єри……………………………………….4
Перша Конституція…………………………………………………....7
Обрання Орлика гетьманом………………………………………….10
Висновок………………………………………………………………..14
Література…………………………………………………………….15
Вступ
ПИЛИП ОРЛИК
(1672-1742)
Ім'я та діяння гетьмана Пилипа Орлика мало відомі сучасникам. Спадкоємець і продовжувач лінії Мазепи, обраний гетьманом у Туреччині, він усе життя поневірявся по світу — на просторі Європи між Швецією та Отаманською Портою. Більшу частину життя він боровся за українську ідею, намагаючись залучити до її здійснення іноземних правителів та можновладців, підняти козацтво та народ України.
Нашого сучасника не можуть залишити незворушним слова Орлика про боротьбу за долю України за будь-яких обставин і до кінця: «Який би успіх не мала наша акція, який би не був здобуток зброї, яку ми підняли справедливо, ми матимемо утіху, що працювали навіть з небезпекою нашому життю для слави й величності нашої батьківщини, козацької нації, що стогне під тиранським ярмом... і прагне лише того, щоб добитись своєї волі».
Відомий вітчизняний історик Б. Крупницький зазначав: «Безперечно, Орлик був видатним українським державником. На його прапорі була виткана незалежна й соборна Україна... Його енергійна, вперта та невтомна праця не могла залишитися без наслідків. Вона зберегла нам традиції, створила певні зв'язки з Європою. Ці традиції, хоч і запорошені порохом минулого, знову виходять наперед і дають ще раз нагоду вдумливому українцеві замислитися над долею своєї батьківщини».
Сходження до вершини кар’єри
Пилип Орлик народився 11 жовтня (за старим стилем) 1672 р. в селі Косуті на Віленині. Батько його Степан вже наступного 1673 р. загинув у битві під Хотином, відстоюючи польські інтереси. Опікувалася Пилипом мати Ірина, яка походила з православного роду. Вважають, що початкову освіту він отримав «десь в околиці родинного місця» у Литві. Згодом Пилип вступив до Києво-Могилянської колегії як православний шляхтич і успішно закінчив її в 1694 р. Профессором красномовства й філософії колегії був тоді Степан Яворський. За часів викладання він виказав себе надзвичайно знаючою і відданою своїй справі людиною. Це й сприяло тому, що молодий студент прикипів до Яворського всією душею і потім все життя ставився до вчителя з великою повагою. 23 листопада 1698 р. в житті Орлика сталася важлива подія. Того дня в Полтаві він обвінчався з донькою полтавського полковника Павла Герцика Ганою. Герцик помер наступного року і був урочисто похований в Києві, його дружину після Полтави Петро І вислав до Сибіру. Ганна ж, кинувши все, подалася за своїм чоловіком по світу, народила йому трьох синів і п'ятеро доньок, до кінця випила разом із чоловіком гірку чашу поневірянь, страждань, принижень. Вона майже на п'ятнадцять років пережила чоловіка, зазнаючи нужду та злидні і спродаючи останню одежину. Завдяки протекції Яворського Пилип Орлик як один з найздібніших випускників колегії працює десь з 1693 р. в Генеральній військовій канцелярії. Висока освіченість, здібність і працелюбність молодого канцеляриста привернули увагу гетьмана Івана Мазепи, і невдовзі Орлик підіймається до поважної посади старшого військового канцеляриста, а згодом призначається на посаду генерального писаря. Будучи генеральним писарем, Пилип Орлик користувався цілковитою довірою Мазепи і був у курсі справ Генеральної військової канцелярії, залишаючись постійно біля свого наставника.
Вважається, що Пилип Орлик був одним з перших і найбільш посвячених у таємні плани гетьмана Мазепи щодо відокремлення від Петра І та прийняття сторони Карла XII і Станіслава Лєщинського. Про це він сам детально повідомляє в листі до свого вчителя Степана Яворського. Лист був написаний наприкінці літа 1721 р., коли в Орлика визріла відчайдушна думка повернутися на Україну і просити помилування в царя. У цьому листі Орлик доводить, що був простим виконавцем волі Мазепи, який взяв з нього присягу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Гетьман Пилип Орлик

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок