Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Нобелівський лауреат Микола Геннадійович Басов (Basov)

Нобелівський лауреат Микола Геннадійович Басов (Basov)

Назва:
Нобелівський лауреат Микола Геннадійович Басов (Basov)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
1,78 KB
Завантажень:
133
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Реферат на тему:
Нобелівський лауреат Микола Геннадійович Басов (Basov)


за фундаментальну роботу в галузі квантової електроніки, яка привела до створення генераторів і підсилювачів, заснованих на лазерно-мазерному принципі
роки життя: 1922 - 2001 рр.
Російський фізик М.Басов народився 14 грудня 1922 р. у селі Усмань біля Воронежа в родині професора Воронезького лісового інституту. Закінчив школу 1941 р., пройшов підготовку на асистента лікаря в Куйбишевській військово-медичній академії і був приписаний до Українського фронту. Після демобілізації 1945 р. вивчає теоретичну й експериментальну фізику в Московському інженерно-фізичному інституті. Від 1950 р. працює у Фізичному інституті. Захистив кандидатську дисертацію (1953), а через три роки стає доктором фізико-математичних наук після захисту дисертації, присвяченої дослідженням молекулярного генератора, в якому як активне середовище використовувався аміак. М.Басов працював у різних галузях квантової радіофізики і її застосування, відкрив принцип генерації і посилення випромінювання квантовими системами, розробив фізичні основи стандартів частоти, запропонував ряд ідей в галузі напівпровідникових квантових генераторів, провів дослідження щодо формування і посилення потужних імпульсів світла, взаємодії потужного світлового випромінювання з речовиною, розробив лазерний метод нагрівання плазми для керованого термоядерного синтезу, виконав значний цикл досліджень потужних газових квантових генераторів, хімічних лазерів, подав нові ідеї застосування лазерів в оптоелектроніці. Разом з О.Прохоровим 1954 р. розробив перший квантовий генератор на пучку молекул аміаку, а 1955 р. запропонував трирівневий метод створення нерівноважних квантових систем, що широко використовувався у квантових генераторах і підсилювачах радіо- і оптичного діапазону. Цими роботами, а також дослідженнями американського фізика Ч.Таунса було покладено початок розвитку нового наукового напряму – квантової електроніки. За роботи, присвячені квантовим генераторам, Басов і Прохоров 1959 р. нагороджені Ленінською премією. М.Басову належить ідея використання напівпровідників у лазерах; він розвинув методи створення різних типів напівпровідникових лазерів. 1961 р. М.Басов звертає увагу на можливість використання лазерів у термоядерному синтезі, і наступні його роботи започаткували новий напрям у проблемі керованих термоядерних реакцій – методів лазерного термоядерного синтезу. 1963 р. він обгрунтував нові методи теплового збуджування лазерних систем, пізніше почав цикл досліджень на хімічних квантових генераторах, провів ряд досліджень зі стимулювання хімічних реакцій лазерним випромінюванням. 1964 р. М.Басов одержав Нобелівську премію з фізики разом з О.Прохоровим і Ч.Таусом «за фундаментальну роботу в галузі квантової електроніки, яка привела до створення генераторів і підсилювачів, заснованих на лазерно-мазерному принципі». Від 1973 р. Басов – директор Фізичного інституту. Вчений помер 1 липня 2001 р.


Література:
Альфред Нобель. Шведський інститут, 2004 р.
Нобелівська премія перші 100 років.
Альфред Нобель і Нобелівські премії.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Нобелівський лауреат Микола Геннадійович Басов (Basov)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок