Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Іван Франко

Іван Франко

Назва:
Іван Франко
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,35 KB
Завантажень:
197
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Іван Франко не тільки видатний письменник, але й учений енциклопедис
т, мислитель, громадський діяч, що служив демократії, вселюдському посту
пу


Іван Франко


Іван Франко _не тільки видатний письменник, але й учений енциклопедист, мислитель, громадський діяч, що служив демократії, вселюдському поступу. Особистість _воістину геніальна. Його називали титаном праці, котрий усю свою творчість присвятив рідному народові, віддав серце і душу у боротьбі за його державність. Для того, щоб у цьому переконатися, достатньо ознайомитись з багатющою науковою спадщиною Великого Каменяра.
Із студентських років для нього найвищим авторитетом була наука. Ще тоді у праці "Лукіан і його епоха" юний автор зробив висновок, що "наука і філософія, не маючи під собою міцного фундаменту, позбавлені глибоких животворчих ідей".
"Наукою, _казав він _можна називати не тільки пізнання законів і сил природи, які проявляються всюди і як завгодно. Справжня наука немає нічого спільного з надприродними силами, з жодними вродженими ідеями, з жодними внутрішніми світами, що керують зовнішнім світом. Вона має лише справу з світом зовнішнім, з природою. Поза природою немає пізнання, немає істини. І лише природа є тією книгою, яку людина мусить постійно читати, бо тільки з нею може з'явитися для людини блаженна правда. Що стосується самої людини, то вона є тільки одним з незліченних створінь природи."
Наведені слова були сказані на 22-му році життя. Але якщо замислитися, то не можна заперечити їх новаторства і оригінальності. У XX ст. були різні підходи до визначення науки. Деякі наукові знаменитості пропонували свої схеми розвитку науки _то у вигляді драбини, то протиставляючи закони природи і суспільства. Іван Франко трактував науку із системно-цілісних позицій, а людину розглядав як органічний витвір природи. Тим самим він заперечував усіляке шарлатанство, сектантські спекуляції тощо, які були продуктом нездатності осягнути цілісність природи. Саме через те виникали різні наукові фахи і спеціальності, оскільки окрема людина неспроможна з однаковою глибиною охопити цілісність зовнішнього світу. Того факту, до речі, багато науковців не можуть збагнути й досі.
Авторитет науки Іван Франко відстоював завжди і всюди, на неї спирався у всіх формах творчості, зокрема художньої. Науково-світоглядна характеристика пронизує увесь величезний інтелектуальний спадок ученого, що нерідко не враховують дослідники його художньої творчості. На думку мислителя, не можна написати глибоких і тривких художніх творів, якщо вони не базуються на здобутках науки. На користь сказаного можна навести низку висловлювань нашого славетного земляка з його критично-аналітичних праць, листів до видатних сучасників.
Навіть побіжне знайомство з дослідженнями Франка-економіста викликає захоплення і подив. Хоча він і не закінчував економічного факультету, але в його творчому доробку є праці з усього широкого спектра економічної науки. Причому за глибиною і спрямованістю вони не тільки не поступаються працям фахових економістів, але часто перевершують їх. Проблеми економічної думки, економічної історії, фінансів, банківської справи, статистики, регіоналістики та інших галузей економічного знання _усе знайшло відображення в науковій спадщині Івана Франка.
Можна навести багато фактів які свідчать про те, що своїми критичними і аналітичними працями він часто заганяв у глухий кут професорів з економіки. Особливо це проявилося при аналізі статистичних праць. Франко-письменник виявився талановитим статистиком, до рівня якого, нехай мені вибачать, не піднялося чимало сучасних українських економістів.
Маючи 28 років, Іван Франко зробив знамениту доповідь в етнографічно-статистичному гуртку на тему "Статистика яко метода і яко наука", яка досі вважається класичною. Знання економічної історії у нього було таке велике, що він критикував дослідження наукових знаменитостей європейського виміру.
Економічні знання Іван Франко завжди прагнув донести до свідомості широкого загалу, добре розуміючи, що малоосвічені люди не будуть читати наукових трактатів.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Іван Франко

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок