Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Нобелівський лауреат Марія Гепперт-Майєр (Goeppert, Mayer) за відкриття оболонкової структури ядра роки життя: 1906 - 1972 рр.

Нобелівський лауреат Марія Гепперт-Майєр (Goeppert, Mayer) за відкриття оболонкової структури ядра роки життя: 1906 - 1972 рр.

Назва:
Нобелівський лауреат Марія Гепперт-Майєр (Goeppert, Mayer) за відкриття оболонкової структури ядра роки життя: 1906 - 1972 рр.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,03 KB
Завантажень:
128
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Реферат на тему:
Нобелівський лауреат Марія Гепперт-Майєр (Goeppert, Mayer)


за відкриття оболонкової структури ядра
роки життя: 1906 - 1972 рр.
Німецько-американський фізик М.Гепперт-Майєр народилася 28 червня 1906 р. у Катовіце в Польщі в родині професора медицини Фрідріха Гепперта й уродженої Марії Вольф, шкільної вчительки. Батько всіляко підтримував прагнення дочки до науки. Близькими друзями їхнього дому були М.Борн і Д.Франк. Серед інших знайомих – фізики з Геттінгенського університету, де навчалася М.Гепперт. Її інтереси зосередилися на фізиці, й один семестр вона провела в Кембриджському університеті, де зустрічалася з англійським фізиком Е.Резерфордом. Докторський ступінь вона одержала 1930 р. у Геттінгені. Її батько помер 1927 р. Згодом М.Гепперт познайомилася з Джозефом Майєром, американським хіміком з Каліфорнійського технологічного інституту. Вони одружилися в січні 1930 р.; у них народилися син і дочка. М.Гепперт відтепер стала М.Гепперт-Майєр, зберігши дівоче прізвище з «почуття гордості за сім поколінь університетських професорів» з боку батька. Молоде подружжя відбуло до США, де Д.Майєру було запропоноване місце асистент-професора в університеті Джонса Гопкінса в Балтіморі (штат Меріленд). На той час М.Гепперт-Майєр як дружина члена факультету могла одержати тільки скромну посаду, проте за можливості активно брати участь в університетському творчому житті. Вона працювала з фізиком Карлом Ф.Герцфельдом. Галузь наукової діяльності М.Гепперт-Майєр – ядерна фізика, квантова механіка, теорія кристалічної гратки, статистична механіка, молекулярна фізика, фізична хімія. Три роки поспіль літо вона проводить в Геттінгені, де працює з М.Борном, а 1933 р., коли в Німеччині до влади прийшли нацисти, М.Гепперт-Майєр одержує американське громадянство. Двері дому Майєрів були відкриті для багатьох європейських учених єврейського походження, зокрема, М.Борна і Д.Франка. Впродовж 1939-1946 рр. сім'я Майєрів працює в Колумбійському університеті, де у Марії було ще більш принижене становище, але вона мала можливість працювати з Е.Феолі й Гарольдом К.Юрі. З подружжям Юрі Майєри стали близькими друзями. З 1941 р. вона викладає в коледжі, а вже 1942 р. Г.Юрі включає її до Манхеттенського проекту, в рамках якого провадилися роботи зі створення атомної бомби. У період 1946–1960 рр. вона працює професором фізики в Чиказькому університеті, але платні не одержувала, бо це заборонялося правилами боротьби з непотизмом, тому за сумісництвом працювала в Аргонській національній лабораторії біля Чикаго, де зводився ядерний реактор, співпрацюючи з Фермі, Юрі, Франком, Теллером і Х.Єнсеном. М.Гепперт-Майєр і Х.Єнсен були визнані гідними Нобелівської премії з фізики 1963 р. «за відкриття оболонкової структури ядра». Друга половина премії була присуджена Е.П.Вігнеру. З 1960 р. М.Гепперт-Майєр була професором фізики Каліфорнійського університету в Сан-Дієго, членом-кореспондентом Гейдельберзької академії наук. 20 лютого 1972 р. Марія Гепперт-Майєр померла від серцевого нападу.


Література:
Альфред Нобель. Шведський інститут, 2004 р.
Нобелівська премія перші 100 років.
Альфред Нобель і Нобелівські премії.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Нобелівський лауреат Марія Гепперт-Майєр (Goeppert, Mayer) за відкриття оболонкової структури ядра роки життя: 1906 - 1972 рр.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок