Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович Український поет, художник, мислитель

ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович Український поет, художник, мислитель

Назва:
ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович Український поет, художник, мислитель
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,64 KB
Завантажень:
167
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович
Український поет, художник, мислитель
Народився 9 березня 1814 р. в с. Моринці Черкаської області в родині селянина-кріпака. Грамоти навчався у сільського дяка. Після смерті батьків наймитував. З 1829 р. був козачком у пана П. Енгельгардта. Разом із паном п’ятнадцятирічним підлітком переїхав спочатку до м. Вільно, а в 1831 р. — до Петербурга. У 1832 р. був відданий на навчання до живописця В. Ширяєва. 1836 р. познайомився з художником І. Сошенком, а через нього з К. Брюлловим, В. Жуковським, В. Григоровичем, О. Венеціановим, Є. Гребінкою, які організували викуп юнака з кріпацтва. У 1838 р. був прийнятий до Петербурзької академії мистецтв, де став одним із улюблених учнів К. Брюллова.
Починаючи з 1837 р. Т. Шевченко писав поетичні твори: балади, поеми, вірші. 1840 р. вийшла друком перша його збірка поезій «Кобзар», до якої увійшло 8 віршів. 1841 р. окремим виданням було надруковано поему «Гайдамаки», в якій зображено народне повстання 1768 р. (Коліївщину). Уже в ранній творчості поета відчутні гуманістичні тенденції і спопеляючий гнів проти визиску людини.
Навчаючись в Академії мистецтв, Шевченко зазнав впливу К. Брюллова, що позначився на перших його роботах. Однак він прагне виробити власний почерк. У картинах «Катерина» (1842), «На пасіці», «Селянська родина» (обидві 1843) правдиво відображено життя трудівників.
Навесні 1843 р. Шевченко приїздив в Україну. Відвідав Київ, Яготин, Кирилівку, Березань, місцевості, де була розташована Запорозька Січ. 1844 р. вийшов перший випуск серії офортів «Живописна Україна».
Навесні 1845 р. після закінчення Академії мистецтв повернувся в Україну з наміром остаточно оселитися в Києві. Працював у Київському університеті, Тимчасовій комісії для розгляду давніх актів, подорожував по Київщині, Полтавщині, Чернігівщині, Поділлю й Волині.
1846 р. вступив до Кирило-Мефодіївського товариства. У березні в Седневі в маєтку Лизогуба працював над підготовкою другої збірки «Кобзар». Написав передмову, в якій критично оцінив тодішній стан розвитку української літератури.
До другої збірки Шевченко мав умістити ті поезії, які могли пройти цензуру. Більшість його творів, написаних у 1843— 1847 рр., були зібрані в рукописний альбом «Три літа», який він завжди возив із собою. 5 квітня 1847 р. Шевченка було заарештовано за участь у Кирило-Мефодіївському товаристві, а насамперед за викривальні сатиричні твори («Сон», «Кавказ», «І мертвим, і живим...», «Розрита могила...», «Холодний яр», «Великий льох»).
В архівах жандармерії альбом «Три літа» пролежав до 1907 р., однак більшість творів з нього в різних списках була надрукована за межами царської Росії. Поета заслали рядовим солдатом до Оренбурга із забороною писати й малювати. 1848 р. на прохання начальника експедиції з вивчення Аральського моря, географа і мореплавця О. Бутакова Т. Шевченка як художника було включено до складу експедиції. Таким чином він дістав можливість малювати. Крім морських краєвидів, відтворив життя і побут казахського народу («Казашка Катя», «Байгуші»), написав серію малюнків «Притча про блудного сина», де кожен із 8 аркушів є метафорично-символічним образом миколаївської Росії.
Незважаючи на заборону писати, в 1847—1860 рр. він створив понад 100 поетичних творів, зібравши їх у «захалявні книжечки». Саме в засланні написав найкращі зразки філософської, пейзажної та інтимної лірики.
1850 р. за порушення царських заборон Шевченка заарештували вдруге і відправили до Орська, Згодом перевели у віддалене Новопетровське укріплення і посилили нагляд за ним. Тільки у 1853—1857 рр. він зміг продовжити писати. В кінці заслання створив низку повістей мемуарного характеру російською мовою.
У 1857 р. після клопотань знайомих і друзів, зокрема, родини віце-президента Академії мистецтв графа Ф. Толстого, Т. Шевченка звільнили із заслання. Оселитися в Україні йому знову не вдалося. Зустріч із рідною землею була нетривалою — кілька місяців улітку 1859 р. У липні поблизу с. Прохорівка Шевченка заарештували знову.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: ШЕВЧЕНКО Тарас Григорович Український поет, художник, мислитель

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок