Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Життєвий і творчий шлях Олени Степанів

Життєвий і творчий шлях Олени Степанів

Назва:
Життєвий і творчий шлях Олени Степанів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,39 KB
Завантажень:
177
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат
Життєвий і творчий шлях Олени Степанів


З ЖИТТЯ І ДІЯЛЬНОСТІ ОЛЕНИ СТЕПАНІВ
У життєвому і творчому шляху Олени Степанів виділяється кілька часових відрізків. Кожен з них насичений подіями і пери-петіями, які розкривають непересічність особистості цієї мужньої, мудрої і красивої жінки. Однак усі вони об'єднані устремлінням до волі, борінням за кращу долю української нації, за її державу. Ми виділяємо у біографії О. Степанів такі періоди.
Перший - це дитинство і юність (1892-1912). Тоді вона закінчує початкову (виділову) школу, здобуває середню освіту і вчительський фах.
Другий (1912-1922). Юна О. Степанівна вступає на університетські студії у Львові, залучається до громадсько-політичної діяльності, стає до лав усусусів і опиняється у російському полоні. А далі -вояцтво у лавах Української Галицької Армії, закінчення Віденського університету і захист докторської дисертації.
Третій (1922-1939) - міжвоєнний. О. Степанів на викладацькій роботі (географія та історія) у Львові, активно співпрацює з Науковим товариством ім. Шевченка, стає референтом Ревізійного Союзу Українських Кооператив (РСУК).
Четвертий період охоплює важких десять років (1939-1949). Це період першої совєтської окупації Галичини, далі - нацистської окупації, "почесної" депортації до Києва, повернення до Львова і арешт.
П'ятий (1949-1956) - табірний період.
Шостий (1956-1963) - повернення з ҐУЛАҐу.
Надзвичайно складними були другий і четвертий періоди. У середині кожного була війна, а життєві події змінювалися калейдоскопічно. Для таких особистостей, як Олена Степанів, цей вир подій і перипетій лише гартував волю, наслідком чого були передусім творчі здобутки. Зазначимо, що четвертий період був науково найпродуктивнішим, незважаючи на війну, гоніння і переслідування.
Олена Степанів народилася 7 грудня 1892 р. у священицькій родині. Батько о. Іван був парохом с Вишнівчик на Перемишлянщині,
мати Мшодора (з родини Кунцевичів1; повністю присвятила ссис вихованню та освіті двох дітей - Оленки і Ананія. Що праця батьків була недаремною, свідчить подальша біографія їхніх нащадків: Олена стала відомою українською вченою, героїнею національних визвольних змагань, Ананій вчився на юриста і впав смертю хоробрих, будучи вояком Української Галицької Армії.
Родина не була багатою, але й не бідною, як це часто можна почути2. Засобів на здобуття вищої освіти вистачало не лише для молодшої з дітей - Оленки. Освіту юриста у Львівському університеті отримував і старший син Ананій (народився у 1890 p.).
Життя малої Оленки мало чим відрізнялося від життя звичайної сільської дитини. Хіба що було більше книжок і часописів, у тому числі дитячих, в яких відкривався інший світ, часто казковий. Було більше обрядовості, бо батько (священик) мало не щодня був при своїй справі: Служба Божа, сповіді, хрестини, вінчання, причастя, похорони. І все це вбиралося у річний календарний цикл, де натура і духовний світ сплелися воєдино: від Різдва до Великодня, а далі до Івана Купала, Першої і Другої Пречистої і знову до Різдвяних свят -такий, здавалось би, вічний землекрутіж...
Початкову (тоді народну) школу Олена Степанівна закінчила у рідному селі Вишнівчик. За Австрії такі школи були майже у кожному сільському поселенні і більшість дітей шкільного віку у них навчалися. До гімназій поступали хлопці (дівочих, на жаль, не було3) і то переважно із заможних родин, у тому числі священицьких. Хоч священиків назвати заможними було б великим перебільшенням. Багато з них тягли поряд з церковною службою нелегку ношу галицького селянина.
Слід, проте, зазначити, що греко-католицький священик разом із учителем народної школи був у другій половині XIX ст. — на початку XX ст. мало не єдиним представником інтелігенції, що лише зароджувалася. Був він і учителем (обов'язково викладав у школі основи релігії), був дуже часто лікарем і культуртрегером - просвітителем, поширювачем прогресивних способів у землеробстві і т.п. Наприклад, о. Іван Степанів був засновником у селі церковного братства (1885), філії страхового товариства "Дністер" (1892), читальні "Просвіти" (1903), церковної крамниці (1907) та ін.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Життєвий і творчий шлях Олени Степанів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок