Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Нобелівський лауреат Арвід Карлссон (Carlsson) за дослідження механізму повільного синаптичного передавання рік народження: 1923 р.

Нобелівський лауреат Арвід Карлссон (Carlsson) за дослідження механізму повільного синаптичного передавання рік народження: 1923 р.

Назва:
Нобелівський лауреат Арвід Карлссон (Carlsson) за дослідження механізму повільного синаптичного передавання рік народження: 1923 р.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
1,81 KB
Завантажень:
412
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Реферат на тему:
Нобелівський лауреат Арвід Карлссон (Carlsson)


за дослідження механізму повільного синаптичного передавання
рік народження: 1923 р.
Шведський фармаколог А.Карлссон, один з патріархів нейропсихофармакології, народився 1923 р. в Упсалі. 1951 р. після закінчення медичного факультету Лундського університету він почав працювати асистентом професора на кафедрі фармакології цього ж університету, а 1959 р. став професором фармакології в Гетеборзькому університеті, де і працював завідувачем кафедри фармакології до 1989 р. У даний час він продовжує наукові дослідження на цій же кафедрі. А.Карлссон першим розробив високочутливий метод визначення дофаміну в нервовій тканині, показав, що картина його розподілу в мозку не повторюється для інших катехоламінів. 1958 р. учений висунув сміливу гіпотезу, відповідно до якої дофамін є самостійним медіатором у мозку і його функції пов'язані з екстрапірамідною системою регуляції рухів. Він також вважав, що хвороба Паркінсона викликана надто низькими концентраціями дофаміну в базальних гангаліях. Ця гіпотеза дістала підтвердження вже 1961 р., коли в мозку пацієнтів, що померли від хвороби Паркінсона, було виміряно концентрацію дофаміну. Карлссон, шукаючи методи лікування, давав пацюкам з виснаженими резерпіном запасами дофаміну L-дигідрооксифенілаланін (L-ДОФА) – попередник синтезу дофаміну. Це не тільки відновило концентрацію дофаміну в мозку, але і повернуло тваринам здатність до нормальних рухів. Було вирішено випробувати L-ДОФА на людях, хворих на паркінсонізм. Перші досліди, проведені наприкінці 60-х років, продемонстрували, що у хворих, які одержували протягом декількох тижнів високі дози L-ДОФА, стан значно поліпшується. Сьогодні цей метод залишається одним з найефективніших у лікуванні цієї хвороби. Крім ефективної боротьби з паркінсонізмом, роботи Карлссона призвели до розуміння дії ряду інших основних психотропних препаратів. Наприклад, він довів, що нейролептики (ліки, що використовуються при лікуванні шизофренії) впливають на синаптичну передачу в мозку, блокуючи дофамінові рецептори. 1975 р. він увів термін “ауторецептор” для позначення катехоламінових рецепторів, що розташовані на нейронах, які синтезують катехоламін і відіграють важливу роль у їхній роботі. Крім того, Карлссон зробив великий внесок у створення нового покоління антидепресантів вибіркового блокування зворотного захоплення клітинами з синапсу, ще одного медіатора – серотоніну. 2000 р. за рішенням Нобелівського комітету А.Карлссону разом з Е.Кенделом та П.Грінгардом було присуджено премію з фізіології і медицини “за дослідження механізму повільного синаптичного передавання”.


Література:
Альфред Нобель. Шведський інститут, 2004 р.
Нобелівська премія перші 100 років.
Альфред Нобель і Нобелівські премії.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Нобелівський лауреат Арвід Карлссон (Carlsson) за дослідження механізму повільного синаптичного передавання рік народження: 1923 р.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок