Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> УКРАЇНКА Леся (справжнє прізвище Косач-Квітка Лариса Петрівна) Українська письменниця, літературний критик, перекладач, громадський діяч

УКРАЇНКА Леся (справжнє прізвище Косач-Квітка Лариса Петрівна) Українська письменниця, літературний критик, перекладач, громадський діяч

Назва:
УКРАЇНКА Леся (справжнє прізвище Косач-Квітка Лариса Петрівна) Українська письменниця, літературний критик, перекладач, громадський діяч
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,54 KB
Завантажень:
354
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
УКРАЇНКА Леся (справжнє прізвище Косач-Квітка Лариса Петрівна)
Українська письменниця, літературний критик, перекладач, громадський діяч
Народилася 25 лютого 1871 р. у Новограді-Волинському Житомирської області в літературній родині. її батько П. Косач — юрист, громадський діяч; мати Олена Пчілка — письменниця, фольклорист, етнограф; рідний дядько М. Драгоманов — відомий історик, публіцист, громадський діяч. З дитячих років найближче оточення Лесі — родини Драгоманових, Лисенків, Старицьких — було тісно пов’язано з українською культурою. Це сприяло розвиткові таланту майбутньої поетеси.
Мала здібності до музики, малярства, віршування, вивчення мов.
У дитинстві захворіла на туберкульоз кісток, який згодом вразив легені, нирки. Проте тридцятилітня боротьба з хворобою не зламала духу поетеси — вона мужньо зносила необхідність подовгу лежати в «липких кайданах» — гіпсі. Для лікування змушена була виїздити в різні країни — Грузію, Болгарію, Італію, Єгипет, Німеччину, Австро-Угорщину. Подорожі збагачували враженнями, сприяли розширенню кругозору.
Освіту здобувала спочатку під наглядом матері, а потім самостійно. Мала феноменальні здібності до мов {знала їх 13), французькою, італійською та німецькою писала вірші. В юнацькі роки опанувала основні здобутки світової літератури, глибоко вивчала історію різних народів, у Київському та Петербурзькому університетах відвідувала лекції з хімії й медицини.
Перший вірш, який дійшов до нащадків, написаний нею у 9 років. З 1884 р, за сприяння Олени Пчілки юна поетеса почала публікувати свої твори у львівському журналі «Зоря» (вірші «Конвалія», «Сафо»). 1893 р. також у Львові вийшла перша збірка її поезій «На крилах пісень», що, на думку І. Франка, була «здобутком дуже інтенсивної духовної праці над власною освітою, над опануванням мови і віршової техніки...».
1895—1896 рр. стали переломним етапом у творчості Лесі Українки. Цикл «Невільничі пісні», написаний у Болгарії, засвідчив прощання поетеси з «рожевими мріями юнацтва». Вона відмовляється від сліз, яких чимало було в ранній поезії, її лірика набуває мужніх, карбованих ритмів. У 1898 р. І. Франко писав: «Від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте...» Україна не чула такого сильного, гарного та поетичного слова...!».
У 1899 р. у Львові вийшла збірка поезій «Думи і мрії», у 1902 р. у Чернівцях — «Відгуки».
Поезія Лесі Українки початку XX ст. внесла в національну літературу нові риси: увагу до ідеологічних проблем, філософічність, високий інтелектуалізм, «психологізацію» творів, збагачення їх новою лексикою. Для віршів Лесі Українки характерні героїчні образи, утвердження незламності духу, пафосу боротьби. Поетеса уславлює сміливих борців за правду, які «блискучу іскру з неба здобувають», хоча й приречені на вигнання, муки, «дочасну смерть у дикій самотині...».
Світової слави Леся Українка зажила завдяки своїй драматургії. Як драматург-новатор поетеса відходить від традиційної реалістичної побутової драми, створюючи проблемні філософські та психологічні п’єси. Головними ознаками її драматичних творів є філософське заглиблення в матеріал, пріоритет загальнолюдських цінностей, висока інтелектуальність.
Сюжети драм Лесі Українки охоплюють кілька тисячоліть історії людства: Єгипет, Вавилон, Іудея, Еллада, Римська імперія епохи раннього християнства, середньовічна Іспанія, українська та інонаціональна міфологія, історія та сучасне життя України
(«Одержима», 1901; «Вавилонський полон», «В катакомбах», 1905; «Кассандра», 1907; «Руфін і Прісцілла», 1910 та ін.).
У драматургії поетеси пульсувала сучасність, представлена у філософсько-ідеологічному плані. Авторку насамперед цікавила суспільна свідомість, боротьба ідей. Звернення до світових образів, історії давніх часів закріплювало українську літературу в системі загальноєвропейського художнього досвіду.
Найяскравішими творами, написаними на українському матеріалі, є драматична поема «Бояриня» (1910) та драма-феєрія «Лісова пісня» (1911).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 



Реферат на тему: УКРАЇНКА Леся (справжнє прізвище Косач-Квітка Лариса Петрівна) Українська письменниця, літературний критик, перекладач, громадський діяч

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок