Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Феофіл Гаврилович Яновський – видатний вчений-медик

Феофіл Гаврилович Яновський – видатний вчений-медик

Назва:
Феофіл Гаврилович Яновський – видатний вчений-медик
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,74 KB
Завантажень:
277
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Феофіл Гаврилович Яновський – видатний вчений-медик
У плеяді вчених-медиків, які працювали в Україні і досягли всесвітнього визнання, академік Феофіл Гаврилович Яновський займає одне з почесних місць. Він був видатним інфекціоністом, терапевтом й одним з найосвіченіших лікарів кінця 19-го — початку 20-го століть.
Наукова діяльність не була для Феофіла Гавриловича самоціллю, вона завжди підпорядковувалась служінню в ім'я людини. Численні наукові проблеми, які розроблялися Феофілом Гавриловичем і його школою, були актуальними, новими, перспективними. Значення для науки більшості з них зберігається й досі. Ретельність виконання і результативність робіт сприяли прогресу науки, і багато з них надалі виділились в окремі галузі медицини. Справедливо Феофіла Гавриловича вважають одним із фундаторів у нашій країні пульмонології, мікробіології, нефрології, фтизіатрії, клінічної інфектології, клінічної фармакології та ряду інших.
За великі заслуги Ф.Г. Яновському 1925 р. першому з клініцистів надано звання академіка.
Народився Феофіл Гаврилович 12 червня 1860 р. в с. Миньківці, що на Хмельниччині, в сім'ї службовця. Збереглася сімейна фотографія Яновських, зроблена у 1900 р. (мал. 1). Фото публікується вперше з дозволу володарки — Ольги Дмитрівни Яновської — племінниці Феофіла Гавриловича. Наймолодша із 6 дітей батьків Ф.Г. Яновського Марія після заміжжя постійно проживала в Острозі, що на Рівненщині, її будинок зберігся й досі. Адвокатською практикою в Острозі займався й Дмитро Гаврилович — молодший брат Феофіла Гавриловича.
Вже у 5 років Феофіл навчився читати. Ще в юнацькому віці досконало опанував німецьку, французьку й англійську мови. У 1878 р. із золотою медаллю закінчив Київську гімназію й одразу вступив на медичний факультет Київського університету. Після закінчення навчання у ньому працював позаштатним ординатором шпитальної терапевтичної клініки медичного факультету цього ж університету. На цій посаді Феофіл Гаврилович розпочав пошуки дієвих ліків, які були б активними при інфекційних хворобах, що перебігають з гарячкою. Об'єктом вивчення став каїрин — речовина маловідома, хоча її жарознижуючі властивості були знані давно. У березні 1884 р. наМал. 1. Фото сім'ї Яновських (1900 р.)-Стоять зліва направо: Феофіл Гаврилович Яновський, Микола Матвійович Новицький (чоловік сестри Марії), Дмитро Гаврилович (молодший брат), Надія Миколаївна (дружина Дмитра Гавриловича), Христан Гаврилович (старший брат), Марія Гаврилівна (сестра), Ольга (її старша дочка). Сидять зліва направо: Ганна Вікторівна (дружина Феофіла Гавриловича), на руках у неї Ася (молодша дочка), Наталя Миколаївна (молодша дочка Марії), Ольга Никонорівна (дружина Христана Гавриловича), Гаврило Іванович (батько — голова родини Яновських). У першому ряду сидять сини Феофіла Гавриловича — Михайло й Віктор.
засіданні Товариства київських лікарів він доповів про результати своєї першої наукової роботи на тему: «Спостереження над дією каїрину при деяких інфекційних хворобах».
У 1886 р. Ф.Г. Яновський відряджається за кордон для вивчення бактеріології. У Парижі він навчався методиці бактеріологічних досліджень у Луї Пастера, а в Берліні — у Роберта Коха. Після повернення створює першу в Києві й одну з найкращих у країні бактеріологічну лабораторію.
У 1890 р. успішно захищає докторську дисертацію «До біології тифозних бацил». Тоді ж публікує такі цікаві роботи, як «Бактеріологічне дослідження дніпровської води у Києві», «Бактеріологічне дослідження снігу», «Діагностична цінність дослідження крові на присутність тифозних бацил», а також організовує першу в Україні станцію туберкулінізації.
У шлюбі з Ганною Вікторівною (дочкою знаменитого київського архітектора Григоровича-Барського) виховує З дітей — Віктора, Михайла й Асю (мал. 2).
У 1891-1893 рр. на медичному факультеті читає курс «Клінічна мікроскопія й бактеріологія», лекції «Значення бактеріології в діагностиці та терапії внутрішніх хвороб», видає книгу «Про туберкульоз».

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Феофіл Гаврилович Яновський – видатний вчений-медик

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок