Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Нобелівський лауреат Нільс Густав Дален (Dalen)

Нобелівський лауреат Нільс Густав Дален (Dalen)

Назва:
Нобелівський лауреат Нільс Густав Дален (Dalen)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
1,90 KB
Завантажень:
484
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Реферат на тему:
Нобелівський лауреат Нільс Густав Дален (Dalen)


за винахід автоматичних регуляторів, що використовуються разом з газовими акумуляторами для джерел світла на маяках і буях
роки життя: 1869 - 1937 рр.
Шведський інженер і винахідник Н.Дален народився 30 листопада 1869 р. в Стенстоні, на півдні Швеції, у родині фермера. По закінченні початкової школи Дален продовжив навчання в сільськогосподарському училищі, де виявив незвичайні здібності до механіки, сконструювавши і побудувавши кілька удосконалених зразків сільськогосподарської техніки. Зокрема, Дален винайшов пристрій для визначення жирності молока. 1892 р. Дален вступив до Інституту Чалмерса в Гетеборзі, закінчивши його 1896 р. з дипломом інженера-механіка. Ще рік Дален провчився у Федеральному технологічному інституті в Цюріху. Після повернення до Швеції він набув популярності як інженер-консультант і 1900 р. заснував разом зі своїм колегою невелику інженерну фірму «Дален і Целсінг». 1901 р. Дален одружився з Елмою Перссон, за час спільного життя у них народилися двоє синів і дві дочки. 1901 р. Дален стає технічним керівником «Шведської карбідно-ацетиленової компанії». Придбавши патент на французький винахід («розчинений ацетилен»), відмінність якого була в тім, що ацетилен розчинявся в ацетоні, розчин сорбувався пористою масою, яку пакували в металевий балон (отже це – газовий акумулятор), Дален удосконалив новинку для використання як безпечного і високоефективного пального для освітлювальних пристроїв маяків і буїв, за короткий час створив газовий акумулятор, який можна було транспортувати без ризикової детонації від ударів. Надалі Дален модернізував конструкцію, а 1907 р., уже будучи головним інженером компанії, він застосував спеціальний «сонячний клапан» для регулювання виділення газу у певний (нічний) час чи за негоди, що дозволило вмикати вогні на маяках і буях тільки у разі необхідності. Реорганізована «Шведська компанія газових акумуляторів» у 1909 р. призначає Далена директором-управителем. Через три роки під час випробувань при іспиті пристроїв, що гарантують безпеку циліндрів з ацетиленом, Дален був травмований вибуховою хвилею і цілком втратив зір. 1912 р. йому було присуджено Нобелівську премію з фізики «за винахід автоматичних регуляторів, що використовуються разом з газовими акумуляторами для джерел світла на маяках і буях». Дален не виступав з Нобелівською лекцією, а медаль було вручено через його брата. Утративши зір, Дален не припинив своїх досліджень. З його великих винаходів слід зазначити високооригінальну ефективну піч. Він був обраний членом Шведської королівської академії (1913), одержав почесний ступінь від Лундського університету, (1918). Дален обраний до членів Шведської академії наук і техніки (1919). Н.Дален помер 9 грудня 1937 р. у Лідінге (Швеція).


Література:
Альфред Нобель. Шведський інститут, 2004 р.
Нобелівська премія перші 100 років.
Альфред Нобель і Нобелівські премії.

Завантажити цю роботу безкоштовноРеферат на тему: Нобелівський лауреат Нільс Густав Дален (Dalen)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок