Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> Творчий шлях Івана Яковича Франка.

Загрузка...

Творчий шлях Івана Яковича Франка.

Назва:
Творчий шлях Івана Яковича Франка.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,62 KB
Завантажень:
348
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Творчий шлях Івана Яковича Франка.
Іван Якович Франко (27.08.1856 – 28.05.1916) – письменник, один з найвизначніших духовних провідників України. Народився в с. Нагуєвичах, Дрогобицького повіту (тепер Львівщина) в родині селянина-коваля. У 1875 році закінчив гімназію у Дрогобичі, дальше навчався у Львівському університеті.
Іван-Франко – велет розуму і духу. Його коло інтересів і знань сягало світових масштабів: глибокий лірик, проникливий майстер новел, оповідань, повістей, романів, оригінальний драматург, літературний критик, історик, теоретик у галузі естетики, політичної економії, філософії, мовознавства. А яка грандіозна його перекладацька діяльність! Адже він вільно володів грецькою, латинською, єврейською та французькою мовами. Перекладав також твори англійських та італійських письменників. Досконало знав і користувався в письмі українською, російською, польською, німецькою. Добре знаючи всі слов’янські мови, Франко перекладав з болгарської, словацької, сербської, хорватської та чеської.
Франко належить до перших реалістів в українській літературі. Він найвизначніший поет пошевченківської доби. Новаторською була його друга збірка „З вершин і низин” (1887), в яку входили головні твори його суспільної лірики („Товаришам із тюрми”, „Вічний революціонер”, „Каменярі”, „Земле моя” і інші.). Вона революціонізувала молоде покоління.
Вершиною інтимної лірики Франка є „Зів’яле листя”(1896).
У збірці „Мій Ізмагард” (1897) переважають філософські мотиви: про добро й зло, красу і вірність, обов’язок і зміст людського життя. Страждання рідного народу в ліричних творах „По селах”, „До Бразилії”. Драму власного життя Франко відобразив у збірці „Із днів журби”. Багато автобіографічного вклав у свою найвизначнішу поему „Мойсей” (1905), в якій на матеріалі біблійного сюжету показано конфлікт вождя з народом, засуджується зрада національних інтересів та проголошується ідея служіння рідному народові.
Проза Франка охоплює понад 100 оповідань, новел та десять повістей і романів. Вона починається з „бориславського циклу”, в якому Франко подає жахливий образ і глибокий аналіз соціального зла в тогочасній Галичині. Вершиною прози Франка є повість „Boa constrictor” (1872) і соціальний роман „Борислав сміється” (1882). У них вперше відображені початкові форми революційної боротьби робітництва та стихійне пробудження його класової свідомості.
На основі старих українських літописів Франко написав історичну повість „Захар Беркут”, в якій відобразив героїчну боротьбу українських верховинців проти монголів у 1241 році.
Проза Франка відзначається жанровим багатством і реалістичним зображенням всіх прошарків суспільства. У драматургії виявив себе майстром соціально-психологічної та історичної драми і комедії. Найвизначнішою є драма „Украдене щастя” і віршована історична драма „Сон князя Святослава”. Збагатив українську літературу і у жанрі дитячої літератури книгами „Лис Микита”, „Коли ще звірі говорили” і інші. Особливо велика перекладницька діяльність Франка, яку він не припиняв усе своє життя.
Отже, всебічно обдарований, енциклопедично освічений і надзвичайно працьовитий, Франко виявив себе на багатьох ділянках української культури. Він був поетом, прозаїком, драматургом, критиком й істориком літератури, перекладачем і видавцем. Сюжети для своїх творів черпав з життя і боротьби рідного народу, але також з першоджерел людської культури – зі Сходу, античної доби й Ренесансу. Він був „золотим мостом” між українською і світовими літературами.
Від Франка беруть початок багато наших талантів. Із Франкового джерела додаємо собі одержимої віри в людяність, бо все, що приходить від нього, змушує ненастанно поєднувати, врівноважувати і витворювати в собі як певну нерозривну цілість чуття незалежної до рідного українського народу й до рідної національної сім’ї України та загальнолюдського духу. Адже Франко продовжував мовні традиції свого геніального учителя Тараса Шевченка, сприяв процесові розвитку єдиної загальнонаціональної української мови.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Творчий шлях Івана Яковича Франка.

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок