Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> БАЖАН Микола Платонович Український поет, державний і громадський діяч

Загрузка...

БАЖАН Микола Платонович Український поет, державний і громадський діяч

Назва:
БАЖАН Микола Платонович Український поет, державний і громадський діяч
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,43 KB
Завантажень:
324
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
БАЖАН Микола Платонович
Український поет, державний і громадський діяч
Народився 9 жовтня 1904 р. в м. Кам’янець-Подільський (нині Хмельницька область) у родині військовослужбовця. Дитячі роки майбутнього поета пройшли у мальовничій Умані.
Навчався у Київському кооперативному інституті та Інституті міжнародних відносин, який не закінчив.
Почав друкуватися з 1923 р. в київських газетах. Перша збірка — «17-й патруль» (1926). Під час перебування у Києві молодий поет зблизився з футуристами і почав писати в цьому літературному напрямі. Проте вже у наступній збірці «Різьблена тінь» (1927) відходить від приписів футуризму і шукає свій шлях у літературі. Упродовж 1926—1929 рр. працює редактором і сценаристом на Одеській кіностудії, редагує журнал «Кіно», дружить з Ю. Яновським і О. Довженком. У 1930 р. видає нарис «О. Довженко» — перший огляд творчості і стилю цього майстра кіно.
Під час Великої Вітчизняної війни перебував у діючій армії, в 1941—1943 рр. редагував газету «За Радянську Україну!», що видавалася для населення тимчасово окупованих областей України, партизан і підпільників. Після визволення Києва у 1943— 1948 рр. — заступник Голови Ради Міністрів УРСР, 1953— 1959 рр. — голова Спілки письменників України, з 1958 р. і до останніх днів свого життя — головний редактор Української Радянської Енциклопедії. Академік АН УРСР з 1951 р. Заслужений діяч науки УРСР з 1966, заслужений діяч мистецтв Грузинської PCP з 1964, народний поет Узбецької PCP.
Його ранні поеми «Розмова сердець» (1928) «Гетто в Умані», «Гофманова ніч», «Сліпці», «Будівлі» (всі 1929), «Число» (1931), «Смерть Гамлета» (1932) написані в футуро-бароковому стилі. Бажана тих літ вважають суто епічним поетом і мало хто розуміє його особистий біль, власні переживання в образах Сліпців, Гамлета, Гофмана.
Перехід на позиції «соціалістичного реалізму» було для Бажана кроком назад від завойованих у поезії вершин. У поемах «Безсмертя» (1937), «Батьки й сини» (1939), у циклах «Сталінградський зошит» (1943), «Біля Спаської вежі» (1952) вже зникає ліричний герой, а натомість звучать банальні істини у вигляді філософських сентенцій, фальшива патетика, а замість мудрого філософа постає безособовий резонер. Збірка «Англійські враження» (1950; Сталінська премія) сповнена прагнень показати, як погано живеться на тому «гнилому Заході» і які переваги над ним має «радянський спосіб життя». Напружені пошуки свого стилю, свого місця в поезії того часу відобразилися у збірках «Міцкевич в Одесі» (1957) та «Італійські зустрічі» (1961).
Справжнім переломом у поезії М. Бажана стало повернення до ранньої поетики. Поява нового ліричного героя починається з поеми «Політ крізь бурю» (1964). Розширення тематичних обріїв і філософська заглибленість основних поетичних мотивів характерні для віршів «Чотири оповідання про надію» (1967), «Уманські спогади» (1972) та поеми «Нічні роздуми старого майстра». Філософія гуманізму позначилась на бароково-експресивній поетиці, метафоричність і карбована ритміка — на першому плані в останній збірці поета-академіка «Карби» (1978; Ленінська премія).
М. Бажан — визначний майстер поетичного перекладу. У його перекладах українською мовою зазвучали твори Ш. Руставелі («Витязь у тигровій шкурі»), А. Навої («Фархад і Шерін»), О. Пушкіна, Р. Рільке, А. Міцкевича та інших поетів. Перу М. Бажана належать численні книжки літературно-критичних і публіцистичних статей: «Люди, книги, дати. Статті про літературу» (1962), «Думи і спогади» (1982).
Помер 23 листопада 1983 р. Похований у Києві.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Реферат на тему: БАЖАН Микола Платонович Український поет, державний і громадський діяч

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок