Головна Головна -> Реферати українською -> Біографії, автобіографії, особистості -> КРИМСЬКИЙ Агатангел Юхимович Український сходознавець, мовознавець, літературознавець, фольклорист, етнограф, історик, письменник, педагог, перекладач

КРИМСЬКИЙ Агатангел Юхимович Український сходознавець, мовознавець, літературознавець, фольклорист, етнограф, історик, письменник, педагог, перекладач

Назва:
КРИМСЬКИЙ Агатангел Юхимович Український сходознавець, мовознавець, літературознавець, фольклорист, етнограф, історик, письменник, педагог, перекладач
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,89 KB
Завантажень:
73
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
КРИМСЬКИЙ Агатангел Юхимович
Український сходознавець, мовознавець, літературознавець, фольклорист, етнограф, історик, письменник, педагог, перекладач
Народився 15 січня 1871 р. у м. Володимирі-Волинському в родині вчителів, які походили з бахчисарайського татарського роду, переселеного до Криму з Литви.
У 1889 р. закінчив Колегію Павла Галагана в Києві, де досконало оволодів східними мовами (французьку, англійську, німецьку, польську знав з дитинства). Після закінчення Лазаревського інституту східних мов (у Москві) у 1896 р. навчався на історико-філологічному факультеті Московського університету, склав магістерські іспити водночас з двох спеціальностей: арабістики (Петербург) та слов’янської філології (Москва). З 1896 по 1898 р. перебував у науковому відрядженні у Сірії та Лівані.
У цей час починає формуватися світогляд ученого. Особливий вплив на нього мали праці М. Драгоманова, В. Антоновича та спілкування з П. Житецьким. Приходить глибоке усвідомлення своєї причетності до українського національного руху: «Я зрозумів, що я мусю бути українофілом, — і це я зрозумів цілком свідомо».
Близько 20 років (1898—1918) діяльності вченого пов’язані з Москвою. З 1898 р. — приват-доцент, з 1900 — професор Лазаревського інституту східних мов, у якому викладав арабську, перську, турецьку мови та історію країн мусульманського Сходу. Водночас працював у Московському університеті. 1900—1918 рр. — секретар східного відділу Московського археологічного товариства.
Його становище було досить стабільним, проте з початком революційних подій в Україні він вважав своїм патріотичним обов’язком повернутися на рідну землю.
У 1918 р. А. Кримський переїхав до Києва. З цього року був професором, завідувачем кафедри україністики Київського університету. Став організатором і провідним діячем Української академії наук (1918—1928), головою історико-філологічного відділення, директором Інституту української наукової мови (з 1930 р. — Інститут мовознавства), завідувачем кафедри сходознавства Київського державного університету. Академік УАН з 1918 р.
Водночас А. Кримський написав збірку поезій «Пальмове гілля» у 3 ч. (1901, 1908, 1922). Крім оригінальних віршів вона містить багато перекладів з арабської, перської та інших мов. Перекладав твори Омара Хайяма, Сааді Хафіза, Фірдоусі, західноєвропейських поетів. Вийшли і прозові твори: збірки оповідань «Повісті та ескізи з українського життя» (1895), роман «Андрій Лагоський» (1905, повністю опублікований у 1972), «Бейрутські оповідання» (1906), художні переклади зі східних, англійської, німецької, французької мов, низка літературознавчих та критичних статей, у яких досліджував творчість І. Вишенського, С. Руданського, І. Карпенка-Карого, І. Франка, О. Кобилянської, М. Драгоманова, Лесі Українки.
Науковий доробок А. Кримського — близько 1000 праць. Велика частина їх присвячена проблемам розвитку української мови: «Наша язикова скрута та спосіб зарадити лихові», «Про нашу літературну мову» (обидві 1891), «Про научність фонетичної правописи» (1897), «Найголовніші правила українського правопису» (1901), «Українська мова, звідкіля вона взялася і як розвивалася», «Хрестоматія з пам’ятників письменської староукраїнщини XI—XVIII в.» (обидві 1922), «Нарис історії українського правопису до 1927 р.» (1929). Праці з фольклору та етнографії вміщені у книжці «Розвідки, статті та замітки. І—XXVII» (1928).
А Кримський є автором численних праць з історії ісламу, історії та літератури арабів, турків, посібників з арабської мови («Історія мусульманства», 1904—1912; «Історія арабів і арабської літератури», 1911—1912; «Історія Персії та її письменства», 1923; «Історія Туреччини та її письменства», т. 1—4,1924—1927). Сходознавчі дослідження А. Кримського стали важливим внеском у розвиток філологічної науки в Україні, вони залишаються актуальними і в наш час.
А. Кримський брав участь як науковий редактор у створенні багатьох видань, зокрема «Русско-украинского словаря» у 3 т.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: КРИМСЬКИЙ Агатангел Юхимович Український сходознавець, мовознавець, літературознавець, фольклорист, етнограф, історик, письменник, педагог, перекладач

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок