Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Ілля Ілліч Мечніков і явище фагоцитозу

Ілля Ілліч Мечніков і явище фагоцитозу

Назва:
Ілля Ілліч Мечніков і явище фагоцитозу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,87 KB
Завантажень:
159
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
на тему:
Ілля Ілліч Мечніков і явище фагоцитозу


1. Процес фагоцитозу
Лейкоцити, білі кров'яні тільця, на відміну від еритроцитів, позбавлені гемоглобіну, мають ядро і здатні до активного амебоїдного руху. Лейкоцитів значно менше, ніж еритроцитів — (4...9) * 109 віл. Кількість їх навіть у однієї й тієї самої людини дуже коливається. Найменше лейкоцитів у крові вранці, натщесерце, а збільшення вмісту їх спостерігається після їди, тяжкої м'язової праці, при запальних процесах. У крові міститься кілька видів лейкоцитів, що різняться між собою за розмірами, формою ядра, наявністю зернистості в цитоплазмі. Відсоткове співвідношення між окремими видами лейкоцитів називають лейкоцитарною формулою. Під час багатьох захворювань характер лейкоцитарної формули змінюється. Тому підрахунок різних форм лейкоцитів має діагностичне значення. Лейкоцитам властивий амебоїдний рух, завдяки чому вони здатні проникати крізь стінку капілярів до місць інфекції в тканинах і фагоцитувати мікроорганізми. Стимулом, що спрямовує рух лейкоцитів до місця інфекції, є речовини, які утворюються інфікованими тканинами у відповідь на запалення.
Тривалість життя лейкоцитів 3—5 діб. Основна функція їх полягає в захисті організму від збудників захворювань. Вони захоплюють і руйнують бактерії, що проникли в організм. Такий процес називають фагоцитозом. Фагоцитовані бактерії перетравлюються ферментами, що виробляються лейкоцитами.
Лейкоцити фагоцитують бактерії доти, доки не загинуть під дією речовин, що утворились при руйнуванні бактерій.
Мікроби, що проникли в організм, руйнують клітини органів або впливаючи безпосередньо на них, або утворюючи отруйні речовини. В ушкоджених ділянках відбувається розширення кровоносних судин і підвищення їхньої проникності. Лейкоцити проникають крізь стінки капілярів, фагоцитують чужорідні тіла і зруйновані клітини. Скупчення мертвих клітин мікроорганізмів, живих і загиблих лейкоцитів утворюють густу жовтувату масу, яку називають гноєм.
Кількість лейкоцитів у крові підвищується під час більшості інфекційних захворювань і є показником ступеня їх тяжкості. Тому підрахунок кількості лейкоцитів використовують для оцінки стану хворого та встановлення діагнозу.
У багатьох клітин поглинання речовин відбувається також шляхом фагоцитозу і піноцитозу (мал. 1).
Мал. 1. Лізосоми в процесі фаго і піноцитозу:
1, 2 — великі і малі часточки в середовищі, яке оточує клітину; захоплення часточок шляхом піноцитозу (3, 7) і фагоцитозу (6, 7); 4, 5 — утворення лізосом (4 — гранулярна ендоплазматична сітка); 8 — виливання ферментів лізосом у вакуолі; 9,10 — розщеплення вмісту вакуолі (лізис); // — виділення продуктів розщеплення; 12 — ділянка цитоплазми після дії ферментів лізосом
Під час фагоцитозу гнучка зовнішня мембрана утворює невеликі заглиблення, куди потрапляє захоплювана тверда часточка. Це заглиблення поступово збільшується, глибшає, часточки, які потрапили в нього, занурюються всередину клітини, й утворюється ендоцитозний пухирець (фагосома, харчова вакуоля). З ним зливається первинна лізосома (що містить неактивовані ферменти), й утворюється вторинна лізосома, або травна вакуоля (гетерофагосома). Злиття супроводжується активацією ферментів і відбувається розщеплення. Продукти розщеплення вбираються і засвоюються цитоплазмою клітини. Рештки виводяться назовні шляхом екзоцитозу. Явище фагоцитозу властиве амебам і деяким іншим найпростішим, а також лейкоцитам (фагоцитам). Аналогічно відбувається і поглинання клітинами рідин, які містять потрібні клітині речовини. Це явище було названо піноцитозом.
2. Вчення І. І. Мечникова про захисні властивості крові
Ілля Ілліч Мечников – видатний світовий біолог і патолог, імунолог і бактеріолог, один із основоположників еволюційної ембріології, видавець порівняльної патології, запалення і фагоцитарної теорії імунітету; почесний член Петербурзької АН (1902) і інших зарубіжних академій; лауреат Нобелівської премії (1908).
Вивчення захисної функції крові започаткував своїм ученням про фагоцитоз І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Ілля Ілліч Мечніков і явище фагоцитозу

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок