Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> Будова і склад біосфери, ноосфера, роль В.І. Вернадського у вивченні біосфери та ноосфери

Будова і склад біосфери, ноосфера, роль В.І. Вернадського у вивченні біосфери та ноосфери

Назва:
Будова і склад біосфери, ноосфера, роль В.І. Вернадського у вивченні біосфери та ноосфери
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,14 KB
Завантажень:
255
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Будова і склад біосфери, ноосфера, роль В.І. Вернадського у вивченні біосфери та ноосфери


План
Будова і склад біосфери.
Ноосфера.
Роль В.І. Вернадського у вивченні біосфери та ноосфери


1. На підставі праць В.І. Вернадського та його послідовників використання визначення біосфери як заг. – планет. оболонки, до складу якої належать нижні шари атмосфери, гідросфера та верх. – шари літосфери.
ЇЇ склад і будова зумовлені сучасно. І минулою життєдіяльністю всієї сукупності живих організмів.
До поняття “біосфера” (від грец. –bios – життя sphairo – сфера, куля) близько підійшов французький біолог Ламарк (1602). Але сам термін “біосфера” вперше застосував австр. Геолог Е.Зюсс (1875). Він же виділив біосферу як окрему оболонку землі, охоплену життям, яка включає частини атмосфери, гідросфери і літосфери.
Верхня межа біосфери сягає 85 км над поверхнею Землі. Нижня межа біосфери сягає глибин літосфери, де tо становить 100оС ( у молодих складчастих областях це = 1,5 – 2 км і на кристалічних щитах – 7-8 км).
Отже, область існування живих організмів на Землі називають біосферою (сферою життя).
Верхня межа біосфери, за В.І.Вернадським є променевою, а нижня – термічною. Променева межа зумовлена наявністю жорсткого короткохвильового випромінення, від якого життя на Землі захищає озоновий шар, термічна - наявністю вис.tо і знаходиться на суші в середньому на глибині 3-3,5 км від зем. поверхні.
Приблизна маса біосфери = 3 х 1024 г, а об’єм – 10 х 10 24 см3, в тому числі літосфери 0,6 х 1024 см3, гідросфери - 1,4 х 1024 см3 і тропосфери – 8 х 1024 см3.
Приблизна маса біосфери становить 0,05% маси Землі, а об’єм – 0,4% об’єму Землі.
Маса живої р-ни ледве сягає (3..5) х 108% маси землі.
Цікаві узагальнення з приводу параметрів біосфери наводить Ф.Л. Шипунов (1980). За його даними, найбільшу товщину біосфера має на тропічних шротах – 22 км, найменшу – на полярних – 12 км.
Процеси, які відбуваються у біосфері та в оточуючому її планетному середовищі, породжуються і підтримуються, з 1 боку, космічними, а з другого - земними факторами, пов’язаними з особливостями Землі як планети. Взаємодія цих факторів, створює єдиний утвір – систему Землі. (Шипунов). Біосфера є структурною частиною цієї складної планетної системи.
Хімічний стан біосфери цілком перебуває під впливом життя, тобто визначення живими організмами. Незаперечно енергія, що надає біосфері її звичайного вигляду, має космічне походження, її випромінює Сонце у формі променистої енергії. Але саме живі організми перетворюють цю космічну променисту енергію у земну, хімічну і формують нескінченну різноманітність нашого світу. Це живі організми, які своїм диханням, живленням, метаболізмом, смертю і розмноженням, посівним використанням своєї р-ни, яка триває сотні мільйонів років, безперервною зміною поколінь, породжують з найграндіозніших планетарних явищ, що не існують ніде, крім біосфери.
Згідно з сучасними оцінками, суха маса живої речовини на Землі становить 2-3 трильйони тонн. Жива р-на відрізняється від неживої надзвич. вис. активністю, зокрема, дуже, дуже швидким кругообігом р-н. Вся жива р-на біосфери оновлюється в середньому за 8 років.
Життєдіяльність тварин, рослин і м.о. супроводжуються безперервним обміном р-н між організмами та середовищем. Велике значення для біосфери й господарської діяльності людини має кругообіг азоту, сірки, фосфору та ін. елементів.
2.Упродовж тривалої еволюції біосфери в ні склалася стійка динам. рівновага, яка визначалася споживально-відтворювальною функцією тобто спожиті прир. рес. постійно і своєчасно відтворювалися. Це забезпечувало сталість живої речовини в біосфері. З появою гомо сапієнс ця динам. рівновага природи постійно порушувалася. Однак доки чисельність населення зростала повільними темпами, в природі за рахунок само відтворення та наявності ще не вичерпаних резервів живої р-ни відбувалося відновлення динам. рівноваги.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Будова і склад біосфери, ноосфера, роль В.І. Вернадського у вивченні біосфери та ноосфери

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок