Головна Головна -> Реферати українською -> Біологія -> БУЗИНА ЧОРНА

БУЗИНА ЧОРНА

Назва:
БУЗИНА ЧОРНА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,44 KB
Завантажень:
103
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
????????? ???????
?? ?? ????????????
(?????? ?????,
????? ????,
????? ?????????)


БУЗИНА ЧОРНА — Sambucus nigra
Гіллястий, 3—6 м заввишки кущ родини жимолостевих. Пагони сіро-зелені, з жовтуватими соче-вичками і білою серцевиною. Листки супротивні, непарнопери-сті, з 5—7 видовжено-яйцевидними загостреними гостропилчастими листочками. Квітки дрібні, правильні, двостатеві, кремово-білі, у щитковидних суцвіттях з 5 головними гілочками. Плід — чорно-фіолетова куляста кістян-ка. Цвіте у травні — червні. Плоди достигають у серпні — вересні.
Поширення. Трапляється майже по всій території України у лісах по чагарниках, на лісових пору-бах, частіше здичавіло. Подекуди розводять як декоративну рос-лину.
Заготівля і зберігання. Використо-вують кору, квітки, листя, плоди і коріння. Квітки збирають під час цвітіння, зрізуючи все суцвіття. Сушать під наметом з доброю вентиляцією (при повільному су-шінні віночки квіток буріють) або в сушарці при температурі 40°. Після висихання квітки відділя-ють від щитків. Сухої сировини виходить 18—20 % . Строк придат-ності — 3 роки. Квітки (Flores Sambuci) відпускаються аптеками. Кору знімають навесні, плоди — у період повної стиглості. Сушать у печах або сушарках при темпе-ратурі 60—65°. Сухих плодів ви-ходить 15 % ; строк придатності — 6 місяців. Листя заготовляють під час цвітіння рослини. Спочатку його пров'ялюють на сонці, а по-тім досушують у затінку. Сухої сировини виходить 20 % . Коріння копають після дозрівання плодів. Його миють, розрізують на куски і сушать на сонці або в протоп-лених приміщеннях. Сухої сиро-вини виходить 25 % .
Хімічний склад. Усі частини рос-лини містять великий набір біоло-гічно активних речовин: корін-ня — сапоніни, дубильні й гіркі речовини; кора — ефірну олію, холін, фітостерин, цукри, орга-нічні кислоти, пектинові й ду-бильні речовини; квітки — ефірну олію (0,025—0,03 % ), глікозиди самбунігрин і рутин, слиз, ду-бильні речовини, холін, цукри, органічні кислоти (кавову, валер'янову, яблучну, оцтову), фіто-стерин; листя — самбунігрин, ал-калоїд коніїн і сонгвінарин, ефір-ну олію, смоли, вітамін С (280 мг%), каротин (14—50 мг%); у плодах є цукри, органічні кис-лоти (винна, оцтова, валеріанова, лимонна), каротин, аскорбінова кислота (10—15 мг %), самбуцин, рутин, хризантемін, дубильні ре-човини, барвники, тирозин, сліди ефірних олій.
Фармакологічні властивості і ви-користання. Фармакологічна дія різних частин рослини не одна-кова і залежить від кількісного та якісного складу біологічно активних речовин. Сечогінні вла-стивості мають усі частини рос-лини; потогінні й протизапаль-ні — кора, листя, квітки, пло-ди. Плоди, а у великих дозах і кора та коріння, мають послаблю-ючі властивості. Квіткам, крім то-го, властива болетамувальна дія. Препарати Б. ч. широко викори-стовуються і в науковій, і в народ-ній медицині. Настій квіток ре-комендується науковою медици-ною як потогінний засіб при за-паленні дихальних шляхів, грипі, бронхіті, ларингіті, захворюван-нях нирок і сечового міхура, при невралгії. Завдяки сечогінним вла-стивостям препарати Б. ч. ефек-тивні при лікуванні хронічної ниркової недостатності. В гінеко-логічній практиці настій квіток використовують внутрішньо і для спринцювань та ванночок при запальних захворюваннях піхви. Квітки бузини входять до складу потогінних, пом'якшувальних і послаблюючих зборів, а також до зборів для спринцювань і клізмо-чок. Нарівні з квітками у народ-ній медицині використовують ко-ріння, кору, листя і ягоди рослини. Так, настій квіток і листя або від-вар кори вживають при захворю-ваннях дихальних шляхів, запорі, геморої, як жовчогінний засіб, при подагрі, артриті, анемії, ожи-рінні, хронічних хворобах шкіри (зокрема, при псоріазі). Відвари коріння і кори використовують і при діабеті, хворобах нирок і набряках. Свіжі ягоди вживають при ревматизмі і невралгіях. Із сушених ягід готують киселі, які вживають як послаблюючий засіб.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: БУЗИНА ЧОРНА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок